- Dettagli
- Visite: 489
Frumusețea naturii prin ochii tinerilor, concurs de fotografii Nepsis "Culorile toamnei", parohia Sf. Cruce, Torino 2

Cu ajutorul lui Dumnezeu în perioada 20 Octombrie - 13 Noiembrie s-a desfășurat în cadrul parohiei Înălțarea Sfintei Cruci, Torino 2, concursul de fotografii "Culorile toamnei" pentru tinerii Nepsis. Aceștia au fost îndemnați să fotografieze și să surprindă, prin intermediul camerei foto, culorile și frumusețea naturii care ne înconjoară, mai ales în această toamnă târzie și caldă.
În ziua de 13 Noiembrie 2022, toți tinerii participanți, prin grija părintelui paroh Gabriel Burcescu, au primit premii și mențiuni (dulciuri, bonusuri "Feltrinelli" pentru achiziționarea de cărți la alegere, etc).
Acest concurs face parte din seria de activități a tinerilor Nepsis care se va desfășura și în următoarea perioadă, având ca temă anotimpul iarna.
Slavă Ţie Doamne, pentru frumuseţea zidirii mâinilor Tale!
"Doamne, ce bine e să fii oaspetele zidirii Tale: vântul bine-înmiresmat, munţii care tind spre cer, apele ca nişte oglinzi nemărginite în care se răsfrâng aurul razelor şi curgerea uşoară a norilor, întreaga fire şopteşte tainic, toată e plină de mângâiere, păsările şi dobitoacele poartă pecetea iubirii Tale. Binecuvântat este pământul cu frumuseţea cea degrab trecătoare care deşteaptă dorul de veşnicul locaş unde întru nestricăcioasă frumuseţe se aude cântarea: Aliluia!"
(Condacul al 2-lea, Acatistul de mulţumire „Slavă lui Dumnezeu pentru toate!”)
A consemnat preoteasa Nicoleta Istina
- Dettagli
- Visite: 581
”Suntem cu tine de ziua ta! Viața, ce dar minunat!”

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei și prin purtarea de grijă a Preasfințitului Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania, începând cu luna noiembrie 2022, Asociația”San Lorenzo dei romeni ” ETS în parteneriat cu Episcopia Ortodoxă Română a Italiei au inițiat proiectul intitulat: ”Suntem cu tine de ziua ta! Viața ce dar minunat!”
Proiectul este dedicat copiilor internați la Spitalul Pediatric Bambino Gesù, respectiv cei aflați în structurile adiacente spitalului. Cu ocazia zilei de naștere a fiecărui copil, dorim să fim aproape de ei și să le facem o bucurie! Prima acțiune s-a desfășurat pe data de 12 noiembrie 2022, zi în care au fost vizitați 4 copii care au primit cadouri personalizate. Ne-au întâmpinat cu zâmbete , emoție și dragoste, purtându-ne în lumea lor, a inocenței și a bucuriei autentice!
Ernest Bernea spunea: ” În preajma copilului stăruie mereu o atmosferă de lumină și frumusețe!” Ne-am străduit să aducem un ”strop” de lumină în sufletele copiilor și ale mamelor și nădăjduim că vor purta în inimi frumusețea, intensitatea momentelor petrecute și amintirea zilei.
În numele Consiliului Director al Asociației , mulțumesc Doamnei Catia Greco, voluntară a Asociaței ”San Lorenzo dei romeni” ETS, pentru timpul dedicat mamelor și copiilor, respectiv implicarea deosebită pe care o are în derularea proiectului : ”Suntem cu tine de ziua ta! Viața ce dar minunat! ”
A consemnat: Ana-Maria Obreja
Președinte Asociația San Lorenzo dei Romeni ETS a EORI
- Dettagli
- Visite: 312
10 ani de la înființarea parohiei românești din Castiglione delle Stiviere | PS Atanasie de Bogdania a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie

Duminică, 13 noiembrie 2022, Parohia Ortodoxă Română „Sfântul Ioan Gură de Aur” din Castiglione delle Stiviere a aniversat 10 ani de la înființare. Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereul Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie, alături de părintele vicar onorific Traian Valdman și de părintele paroh Ciprian Onuță.
În cuvântul de învățătură rostit la evanghelia de astăzi, Preasfinția Sa a evidențiat faptul că omul, deși primește în viața lui har și binecuvântare de la Dumnezeu, cade mereu în ispite, încercări și neputințe, uitând de dulceața harului și de binecuvântările primite. Lumea a ajuns la degradare morală prin îndepărtarea de Dumnezeu.
Samarineanul milostiv – lumea cea căzută
„Omul care se îndrepta dinspre Ierusalim, dinspre Raiul cel ceresc, spre Ierihon, spre lumea cea căzută, a păcatului și a durerii, este prins de tâlhari, de păcatele lumii, și este lăsat pe jumătate mort. Înseamnă că în el încă mai dăinuia viața. Omenirea de astăzi este pe jumătate moartă, fiind învăluită de grijile vieții, de lucrurile cele căzute, încât nu mai reușește să mai vadă cealaltă jumătate care este în viață.”
Pilda samarineanului milostiv – pilda iubirii
„Întrebare învățătorului de lege iudeu trebuia pusă în legătură cu porunca iubirii pe care Mântuitorul a întărit-o prin cuvintele «Drept ai răspuns. Fă aceasta și vei trăi» (Lc. 10, 28). Aceasta ne arată că învățătorului de lege îi scapă taina dragostei și pune întrebarea prin care dorea să fie eliberat de responsabilitatea iubirii. Mântuitorul rostește o pildă, în care El devine personajul principal, asumându-și rolul samarineanului, izolat și socotit ca spurcat de evrei. În pildă descoperim că virtutea se arată prin fapte. Cei care ar fi trebuit să reacționeze la suferința celui căzut între tâlhari trec nepăsători, iar cel care avea dreptul moral să treacă nepăsător pe lângă cel suferind, se oprește și se îngrijește de el, îi unge rănile cu untdelemn și vin, care de fapt reprezintă Sfânta Împărtășanie și Sfântul Mir, prin care primim darurile Duhului Sfânt.”
Ierarhul a vorbit și despre Sfântul Ioan Gură de Aur, sărbătorit astăzi, care a reîmprospătat credința. Dacă nu ar fi venit el, alături de Sfântul Vasile cel Mare și de Sfântul Grigorie Dialogul, ar fi trebuit să mai vină încă o dată Domnul Hristos. Prin aceasta se arata contrastul dintre puterea credinței primelor veacuri și neputința în credință a veacurilor ce au urmat, prin cădere, delăsare și nepăsare față de Dumnezeu.
După Dumnezeiasca Liturghie, ierarhul a sfințit cu aghiasmă iconostasul bisericii și a binecuvântat lucrările săvârșite la lăcașul de cult. În semn de apreciere pentru activitatea liturgică, pastoral-misionară și administrativă, părintele paroh Ciprian Onuță a fost hirotesit în rangul de iconom.
Parohia Ortodoxă Română „Sfântul Ioan Gură de Aur” din Castiglione delle Stiviere a fost înființată în anul 2012, de către Preasfințitul Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei. Ca preot paroh a fost numit părintele Sorin Croitoru, iar din anul 2016, parohia a fost încredințată spre păstorire părintelui Ciprian Onuță.
Departamentul de Comunicare și Imagine al EORI
Predica integrală o puteți asculta aici
- Dettagli
- Visite: 374
P. C. Arhid. Prof. Univ. Dr. Constantin Voicu comemorat la Modena, la împlinirea a șapte ani de la trecerea la Domnul!

În Parohia Sfintele Femei Mironosițe și Sfântul Serafim de Sarov din Modena, duminică, 13 noiembrie 2022, a fost comemorat P. C. Arhid. Prof. Univ. Dr. Constantin Voicu, la șapte ani de la trecerea la cele veșnice.
Slujba parastasului a fost săvârșită de către P. C. Pr. Protoiereu Dr. Constantin Totolici, ucenic al marelui profesor.
În cuvântul adresat credincioșilor, P. C. Preot Paroh a vorbit despre uriașa personalitatea a Părintelui Profesor (Părintele Rector sau „Tata Voicu” așa cum îl mai numeau studenții), pedagogul și omul care a știut să îmbine în mod excepțional dragostea cu dreptatea și sensibilitatea cu hotărârea!
Născut la 5 decembrie 1929, în oraşul Braşov, Părintele Constantin Voicu a fost unul dintre marii profesori de patrologie din țară.
În perioada 1979-1992 a fost rector, respectiv decan, al Institutului Teologic de Grad Universitar din Sibiu, transformat în Facultate de Teologie.
A plecat la Domnul în dimineaţa zilei de 13 noiembrie 2015, în urma unei grele şi îndelungate suferinţe.
Veșnică pomenire părintelui nostru!
A consemnat Prezb. Anca Totolici
- Dettagli
- Visite: 759
Altarul bisericii românești din Novara a fost târnosit de cei doi ierarhi ai Episcopiei Italiei

Sâmbătă, 12 noiembrie 2022, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei și Preasfințitul Atanasie de Bogdania, Arhiereul Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, înconjurați de un sobor de preoți și diaconi din zona Piemonte (nord-vestul Italiei) au târnosit altarul Parohiei Ortodoxe Române „Sfântul Nectarie Taumaturgul” din localitatea Novara (Protopopiatul Piemonte III), păstorită de Preacucernicul Părinte Protopop Cristian Ștefan.
Slujba a fost săvârșită după toată rânduiala Bisericii Ortodoxe, cu punerea în corpul Sfintei Mese a Sfintelor Moaște de Sfinți Mucenici, a Actului de Sfințire, iar apoi spălarea Sfintei Mese cu apă de trandafir, ungerea cu Sfântul şi Marele Mir, punerea în cele patru colțuri ale Sfintei Mese a icoanelor celor patru Sfinți Evangheliști: Matei, Ioan, Luca şi Marcu. A urmat punerea celor trei veșminte pe Sfânta Masa apoi a chivotului, a antimisului, a Sfintei Evanghelii, a candelei și a crucilor de binecuvântare.
În cuvântul de învățătură rostit cu această ocazie, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan a vorbit despre momentul important al târnosirii noului locaș și că rostul este acela de a ne hrăni cu Trupul și Sângele Mântuitorului, care se sfințesc pe Sfântul Altar. Sfânta Masă este simbol al locului unde stă Dumnezeu cel întrupat, al Jertfei lui Hristos, din care ne izvorăsc nouă harul și binecuvântarea. Înainte de slujba de târnosire, Preasfinția Sa a hirotesit un ipodiacon pe seama parohiei Novara.
La acest eveniment important pentru viața parohiei românești din Novara au participat doamna Ioana Gheorghiaș, Consulul General al României la Torino, o delegație a Departamentului Românilor de Pretutindeni, condusă de domnul Gheorghe-Florin Cârciu, secretar de stat în cadrul departamentului și mai multe autorități religioase și civile locale. În alocuțiunile rostite de invitați, aceștia au transmis felicitări comunității ortodoxe române din Novara pentru realizări și au mulțumit pentru implicarea activă în viața diasporei române din zona Piemonte.
Pentru toată osteneala depusă la restaurarea și împodobirea lăcașului de închinare, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan a oferit părintelui paroh Cristian Ștefan și prezbiterei Mioara Ștefan distincția „Crucea Episcopiei Italiei”. Consiliul și Comitetul Parohial, precum și ctitorii au primit gramate episcopale de apreciere.
Părintele paroh a mulțumit ierarhilor, preoților, ctitorilor, enoriașilor și tuturor celor care au participat la slujbă, arătându-se a fi plin de recunoștință lui Dumnezeu pentru toate binecuvântările ce s-au revărsat asupra parohiei.
Parohia Ortodoxă Română „Sfântul Ierarh Nectarie Taumaturgul” din Novara a fost înființată în anul 2007, preot paroh fiind numit părintele Traian Eugen Marola. În perioada ianuarie 2019 – octombrie 2020, funcția de preot paroh a fost ocupată de părintele Vasile David, iar din octombrie 2020, parohia a fost încredințată spre păstorire părintelui Cristian Ștefan. Parohia își desfășoară activitatea în biserica intitulată „Sacro Cuore” din Novara, situată pe Corso Trieste, numărul 105, care a fost achiziționată în anul 2022, intrând astfel în patrimoniul Episcopiei.
Departamentul de Comunicare și Imagine al EORI
- Împreuna slujire la Moaștele Sfinților Victor și Stefanida
- Conferința semestrială de toamnă în Episcopia Ortodoxă Română a Italiei
- Sfântul Ierarh Nectarie din Eghina prăznuit la Torino
- Semnarea Contractului de Comodat pentru biserica Parohiei „Sfânta Parascheva Romana” din Gaeta (Protopopiatul Lazio III)










