- Dettagli
- Visite: 712
PS Atanasie de Bogdania: Maica Domnului este Maica Vieții

În seara zilei de duminică, 14 august 2022, la Centrul Eparhial a de la Roma, Preasfințitul Atanasie de Bogdania, Arhiereul-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a săvârșit Slujba Privegherii în cinstea praznicului Adormirii Maicii Domnului, care este și hramul mănăstirii de pe lângă Centrul Eparhial.
În cuvântul de învățătură rostit cu această ocazie, Preasfinția Sa a scos în evidență faptul că: „de obicei noi suntem obișnuiți să vedem icoana în care Maica Domnului Îl ține în brațe pe pruncul Iisus. Astăzi, icoana praznicului ne arată pe Hristos care ține în brațe pe Maica Sa. O vedem pe Maica Domnului într-o întreită ipostază: cu Apostolii pe pământ dusă spre înmormântare, cu sufletul în brațele Mântuitorului și în cer cu Acoperământul său cu care păzește întreaga lume.”
Adormirea Maicii Domnului – Taină a Vieții
„În icoană observăm o taină: chipul Maicii Domnului îl vedem pe orizontală, întins pe un pat, iar chipul Mântuitorului îl vedem pe verticală. Împreună acestea ne descoperă Crucea, care îmbrățișează Taina Învierii și a Adormirii. Crucea Domnului devine Taină a Învierii, iar Adormirea Maicii Domnului devine Taină a Vieții. Adormirea nu mai înseamnă moarte, ci viață, iar Crucea nu mai reprezintă moartea, ci Învierea”.
Soborul Apostolilor la mormântul Macii Domnului – a doua Cincizecime
„Maica Domnului este înconjurată pe patul prohodirii de către Apostolii Mântuitorului. Această imagine ne descoperă o a doua Cincizecime, când Sfinții Apostoli au fost cu toții împreună. Ei s-au întâlnit dintr-odată, în afară de Toma, a cărui întârziere a avut caracter providențial: la venirea lui se va descoperi că mormântul în care a fost așezat trupul Maicii Domnului era gol. Prin aceasta ne încredințăm că Născătoarea de Dumnezeu a fost luată la cer nu doar cu sufletul, ci și cu trupul. Trupul care a născut Viața, acum este așezat lângă Viață.”
Trupul Maicii Domnului – darul omenirii pentru Dumnezeu
„Trupul ridicat la cer al Maicii Domnului a fost cel mai mare dar pe care omenirea l-a dat lui Dumnezeu. De-a lungul vremii am încercat să oferim multe lucruri Domnului: am încercat să ne împăcăm cu El, să ne pocăim pentru greșelile noastre și să ne îndreptăm viața. Dar nimic dintre acestea nu s-a comparat cu darul cel mai curat oferit Domnului: trupul fecioarei Maria, trup omenesc din care va răsări în lume Dumnezeu cel întrupat. În persoana Fecioarei Maria găsim o taină pe care cu greu o putem înțelege: ea este fiică a lui Dumnezeu, este mamă a Fiului lui Dumnezeu și mireasă împărătească a Duhului Sfânt.”
Maica Domnului – rugătoare pentru noi înaintea Sfintei Treimi
„Prin întruparea Fiului, Maica Domnului devine mamă a noastră. Ea poartă greșelile, neputințele și durerile noastre către Fiul său și totodată, duce lacrimile pocăinței noastre înaintea tronului Sfintei Treimi. Ea și Sfântul Ioan Botezătorul stau alături de Domnul și cer iertare și îndurare pentru noi.”
Departamentul de Comunicare și Imagine al EORI
- Dettagli
- Visite: 735
Încheierea Proiectului “În căutarea originilor - călătorii culturale în spațiu și timp românesc” - Verona 1.
Duminică, 14 august, parohia Verona 1 a încheiat proiectul cultural-catehetic “În căutarea originilor - călătorii culturale în spațiu și timp românesc”.
Proiectul a fost organizat cu binecuvântarea Preasfințitului Siluan și prin purtarea de grijă a Preasfințitului Atanasie de Bogdania, în colaborare cu Facultatea de Teologie a Universității din Craiova și cu Uniunea Artiștilor Plastici din România, filialele Dolj și Mehedinți, și a fost finanțat de Departamentul pentru Românii de Pretutindeni.
În etapa a doua a proiectului, care s-a desfășurat la Verona, copiii au fost îndrumați de profesorii Florin Vâlceanu, Laura și Constantin Semenov, de la Facultatea de Teologie a Universității din Craiova, împreună cu doamnele profesoare de la Școala Duminicală a Parohiei Verona 1.
Lucrările de pictură pe pânză, icoane și modelaj au fost expuse într-o expoziție festivă la Centrul Social-Cultural de pe lângă parohie.
La cele două etape au participat 53 de copii și tineri între 10 și 20 de ani.
Pentru toate bucuriile trăite dăm slavă lui Dumnezeu!
- Dettagli
- Visite: 867
PS Atanasie de Bogdania, despre Taina Sfântului Maslu: Vindecarea trupească este o consecință a vindecării sufletești.

Vineri, 12 august 2022, la Centrul Eparhial de la Roma, Preasfințitul Atanasie de Bogdania, Arhiereul-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a săvârșit Taina Sfântului Maslu în sobor de preoți și diaconi, la care au participat credincioși din zona Romei.
„Într-o lume marcată de bolile trupești, tratate cu medicamente, omul de astăzi este bolnav și sufletește. Întristarea, deznădejdea, lipsa de compasiune și indiferența la suferința aproapelui, nu sunt tratabile cu medicamentele lumii acesteia.”
Dumnezeu vindecă pe om prin Har.
„Înainte ca noi să ne vindecăm trupește, este nevoie să ne vindecăm sufletește și duhovnicește. Această vindecare o dobândim prin: iertare și dragoste. Multora dintre noi, aceste două virtuți ne lipsesc. Prin iertare rănile trecutului se vindecă, iar prin dragoste învățăm să nu trăim în mod egoist. Lipsa dragostei este asemănătoare prezenței iadului. În iad oamenii nu se văd unul pe altul, nu se aud, nu pot vorbi unul cu celălalt și nu se bucură de prezența lui Dumnezeu. Biserica ne învață că iadul este durerea de a nu-L avea pe Dumnezeu și pe aproapele tău lângă tine. Ești uitat. Cea mai mare binecuvântare în această lume este posibilitatea de ați iubi aproapele și de a te dărui lui. Dacă ajungem să facem aceasta Dumnezeu ne vă dărui har, care ne va vindeca de toate bolile.”
Boala nu este ceva firesc vieții omului.
„Boala nu a fost creată de Dumnezeu, ci a fost o consecință a căderii noastre. Noi greșim și boala ne cuprinde. Bolile apar în noi din cauza neașezării sufletești. Vindeci neașezarea, vindeci și boala. Pentru unii boala este binecuvântare. Nu toți se îmbolnăvesc ca urmare a greșelilor, ci Dumnezeu o trimite spre întărire și mântuire. Dacă știi cum să îmbrățișezi boala, ea va fi cea care va fugi de tine. Omul care iubește, care se jertfește și care se dăruiește aproapelui se îmbolnăvește de o singură boală: iubirea față de toți.”
Judecata semenilor: cancer duhovnicesc.
„Mulți dintre noi suntem cuprinși de o boală sufletească asemănătoarea cancerului trupesc: judecata aproapelui. Îi vedem pe cei din jurul nostru ca fiind răi, iar pe noi ca fiind buni. Acest tip de judecată este foarte vătămător și pune piedici în sporirea duhovnicească pentru că îndepărtează de la noi Harul lui Dumnezeu. Medicamentul este gândul cel bun.”
Taina Sfântului Maslu: Taină a dragostei și a milostivirii
„Dumnezeu ia asupra Sa, cu iubire, toate bolile, neputințele și păcatele noastre. Ne lasă untdelemnul binecuvântat cu care ne ungem. Dacă ne ungem cu constrângere și cu inima neîmpăcată, efectul ungerii nu va fi cel așteptat. Înainte de a ne unge trupul cu untdelemn binecuvântat trebuie să ne ungem inimile cu untdelemnul milostivirii. La aceasta ne cheamă Hristos: la milostivire.”
Departamentul de Comunicare și Imagine al EORI
- Dettagli
- Visite: 476
Lansare de carte
Identitatea românească în Diaspora Italiei

- Dettagli
- Visite: 443
Hramul Paraclisului "Sf. Teodora de la Sihla", al parohiei "Sf. Ioan de la Râșca și Secu", din Settimo Torinese

Duminică, 7 august, comunitatea credincioșilor din Settimo Torinese, a cinstit pe ocrotitoarea paraclisului parohial, pe Sfânta Teodora de la Sihla. În cuvântul de învățătură, Pr. Paroh Paul Porcescu a adus mulțumire pentru mijlocirea rugăciunilor Sfintei Teodora către Tronul Sfintei Treimi, îndemnând la imitarea virtuților Sfintei, spre dobândirea curățeniei sufletești și îndrăznelii în rugăciune.
Majoritatea celor prezenți după împărtășirea cu Sfintele Taine și participarea la Sfânta Liturghie s-au bucurat de o agapă frățească în curtea parohială.
Dăm Slavă Domnului pentru toate, rugând pe Sf. Teodora de la Sihla să ne miluiască prin rugăciunile sale!










