- Dettagli
- Visite: 375
Adunarea protopopială – Triveneto II

Luni 12 septembrie s-a întrunit la Parohia Valeggio sul Mincio adunarea lunară a Protopopiatului Triveneto II.
După rugăciunea de seară a fost prezentată de către Părintele Daniel Ilie de la Parohia Legnago, Conferința "Sfântul Grigorie Palama (†1359); Opera dogmatică despre rugăciunea minţii, dar şi despre lucrarea harului necreat, care se arată sfinţilor ca lumină".
S-a discutat pe baza temei, apoi au fost enumerate activitățile noastre din ultima perioadă și planificate activitățile din lunile viitoare.
- Dettagli
- Visite: 358
Slujba de binecuvântare a copiilor, elevilor și studenților la început de an școlar în cadrul Parohiei "Sfântă Muceniță Lucia", Veneția 1

Duminică, 11 septembrie 2022, în cadrul parohiei noastre, a avut loc slujba de binecuvântare a copiilor pentru acest nou început de an școlar.
Sfinția sa, Părintele Protopop Avram Matei, a înălțat rugăciuni către Bunul Dumnezeu ca să le lumineze cugetele, să învețe tot ce este de folos, să aibă minte ageră, ca să poată discerne binele de rău și să reușească în toate după voia Domnului; astfel încât, sămânța semănată cu atâta grijă și osârdie, să găsească pământ bun care sa aducă roade bine plăcute lui Dumnezeu.
În cuvântul său de învățătură, Părintele Protopop le-a reamintit copiilor că fără Domnul nu pot să facă nimic, că Dumnezeu ajută, dar nu pune în mintea omului învățătura și cât de important este să ceară de la Dumnezeu luminare de minte și înțelepciune. Tot atât de importantă este și ascultarea de părinți, pe care copiii trebuie să-i asculte și sa-i respecte, iar părinții, la rândul lor, să fie îngăduitori, răbdători și blânzi cu copiii lor, ca peste timp să-și aducă aminte cu dragoste de copilăria lor de acasă.
Totodată ne-am bucurat să-i avem în mijlocul nostru și un grup de reprezentanți ai Primăriei din Venezia: conduși de doamna Laura Besio assesore comunale. Aceștia și-au exprimat plăcerea de a ne fi alături la orice eveniment important al parohiei noastre și le-au urat copiilor un început de an școlar cu succese și noi împliniri.
După slujbă, așa cum obișnuim să facem în fiecare an, ne-am adunat împreună cu toți participanții la o agapă frățească și la o vorbă bună.
Domnul să-i binecuvânteze pe toți copiii și să le ajute luminându-i cu înțelepciune în noul an școlar.
Slăvit să fie Domnul!
- Dettagli
- Visite: 700
Zeci de români care dorm pe stradă în Italia sunt ajutați de o biserică românească: „Masa de la Podul Gării”

La Monterotondo, un orășel de lângă Roma, zeci de români fără adăpost, se adună duminica sub podul gării din localitate, pentru a avea o masă caldă și un cuvânt de încurajare, în limba maternă. Sunt ajutați de părintele Bogdan Petre și de voluntarii parohiei ortodoxe „Botezul Domnului” din orășelul de la porțile capitalei. La invitația parohiei, primarul Riccardo Varone din localitate s-a întâlnit cu românii străzii și a promis că le va pune la dispoziție un spațiu unde să se întâlnească în lunile friguroase. Astfel, românii nevoiași vor avea parte de puțină normalitate: în fiecare duminică, vor putea să se așeze la o masă și să servească mâncare caldă și să socializeze între ei și cu voluntarii.
„Nu uitați de masa săracilor de la Monterotondo, după Slujbă, la podul gării, pentru cei care se găsesc în extremă dificultate” – se citește în apelul publicat pe pagina de Facebook a parohiei. În fiecare duminică, după slujbă, în bucătăria bisericii se pregătesc pachetele pentru conaționalii săraci. Apoi, voluntarii duc pachetele la „Podul Gării”. Câteodată, acolo îi așteaptă 35 de suflete, deseori peste 40. De peste 10 ani de zile, aproape mereu aceiași: mai întâi la Fonte Nuova, un orășel învecinat, apoi la Monterotondo la Gară. Unii mai lipsesc câteva săptămâni, apoi se întorc. Vin din toate zonele limitrofe, unii chiar de la Roma, de la gara Termini, pentru că știu că aici vor găsi, duminica, brațele deschise.
Vizitați de primarul Riccardo Varone
Pe 04 septembrie, românii nevoiași de sub podul Gării au primit o vizită mai puțin obișnuită. Îmbrăcat informal, li s-a alăturat primarul din Monterotondo, Riccardo Varone. A răspuns invitația voluntarilor, pentru a vedea realitatea de la stația de tren.
„Ne dorim să creștem colaborarea, inclusiv la nivel de proiecte, de spații, cu părintele Bogdan, care are mereu idei și obiective pentru a-i ajuta pe cei nevoiași. E corect ca și administrația să vină în întâmpinarea persoanelor aflate în dificultate. E și un obiectiv, o misiunea a noastră. Nu doar la nivel instituțional, ci și din punct de vedere personal, mă bucur că sunt aici. Mă implic, atunci când pot, mai ales pentru că am învățat să vă cunosc, în atâția ani de când sunt la primărie. Vă mulțumesc și sper să ne vedem în curând, pentru a vă anunța găsirea unui spațiu potrivit și întărirea colaborării cu comunitatea ortodoxă, cu părintele Bogdan”, a spus primarul Riccardo Varone, adresându-se celor prezenți.
Iarna, ajutorul e mai dificil
Voluntarii știu că, în curând, odată cu venirea frigului, misiunea lor duminicală de la Gară va fi mai dificilă. Până acum, iarna, voluntarii au avut la dispoziție un local la Fonte Nuova, lângă Monterotondo: o sală pusă la dispoziție de primărie. Odată cu mutarea Bisericii la Monterotondo, nu mai există o soluție pentru lunile de iarnă.
Emanuela Diaconu, coordonator al proiectului și responsabil al Parohiei din Monterotondo pe proiecte sociale, explică: „Vara ne e destul de ușor, continuăm să venim aici, unde avem bineînțeles autorizație de la primărie pentru a ne reuni, a face o rugăciune și a distribui alimente calde și pachete săracilor. Nu sunt condiții ideale, dar ne descurcăm. Dar ce vom face iarna, când va fi frig? De aceea am solicitat o locație potrivită, într-o clădire, o sală cu mese, pe care să o avem la dispoziție duminica și eventual în alte momente din săptămână. Aceste persoane au nevoie de un ajutor, o masă caldă, asistență medicală, psihologică de bază, un duș, îmbrăcăminte.
Astfel, parohia a început demersurile pe lângă Primăria din localitate pentru obținerea unui spațiu dat spre folosire în timpul iernii. Iată un fragment din memorandumul înaintat la Primărie: „Parohia noastră susține constat, în fiecare duminică, peste 40 de persoane fără adăpost. Acum am ajuns la o răscruce (…). Odată cu venirea frigului, nu vom avea la dispoziție un cadru ambiental unde să le dăm întâlnire și să ne continuăm misiunea. Cu un efort minim, am putea recupera și salva aceste persoane din condiția în care se găsesc. Putem să le redăm umanitatea, să-i ajutăm să nu mai trăiască pe străzi și poate într-o zi să se repatrieze”.
„Aceste persoane, multe dintre ele bolnave, cu probleme de mobilitate, au nevoie de un punct de reper, un loc unde să primească asistență în limba română. Dacă le abandonăm, riscăm probleme mai grave, inclusiv de delincvență. Dacă le ajutăm, pot deveni o resursă”.
Cine sunt românii fără adăpost
„Sunt oameni ai străzii. Români fără adăpost, mulți au pierdut locul de muncă, dar le e rușine să spună acasă, în România, că sunt în situații critice sau disperate”, povestește Emanuela Diaconu. „Așa că dorm pe stradă, trăind de pe o zi pe alta. Unii dintre ei își petrec ziua la Termini, la gara centrală din Roma. Alții dorm în clădiri părăsite, cum ar fi una de aici, din localitate, unde a și murit acum câțiva ani un român. Dar de multe ori, își schimbă continuu locul, fiind hăituiți ori de poliție, ori de cei asemenea lor, care îi vandalizează sau le ocupă spațiile amenajate. Duminica, fac efortul de a se întâlni la Monterotondo mai ales pentru că simt nevoiea de spiritualitate și umanitate. Majoritatea sunt bărbați, cu vârsta de peste 35 de ani. De origine, sunt din toate zonele României. Mai sunt și femei, dar rar. Duminică erau două. Unii au și probleme de alcool, e adevărat, dar la noi vin fără să fi consumat băutură, curat îmbrăcați. Fac exemplul lui Vasile, care are cam 55 de ani. Are două fete în România, muncește să le trimită bani, fără ca ele să știe că doarme pe stradă. Se spală la o cișmea din Roma, vine îmbrăcat impecabil, nu se lamentează de nimic”.
Ajutorul pe care îl primesc de la conaționalii din parohie e variat. „Pe lângă mâncare caldă, le aducem pachete cu alimente care pot dura mai multe zile. Haine, medicamente gen paracetamol, cremă antiinflamatoare, dezinfectant, bandaje. Unii au rețete cu tratament din România, le traducem și îi îndrumăm unde să le obțină. Alții au rețete de la spitalul „San Galicano”. Am asigurat și un serviciu cu consultație medicală de bază, cu controale oferite de asistele medicale ale parohiei. Unii nu au telefoane mobile, le-am procurat telefoane. Altora le încărcăm un minim de credit, sau ne ajută și alți români din țară. Am reușit recent să facem și un grup de Whatsapp, unde să le oferim informații utile. Părintele, din donațiile enoriașilor le dă în fiecare duminică o sumă mică, 5 euro, de cheltuieli, atât putem”.
Apelul Parohiei este către autorități, dar nu numai: „Speranța noastră nu este doar aceea de a obține un spațiu, ci și aceea de a împărtăși experiența noastră și cu alte parohii. Mulți dintre colaboratorii parohiei cu posibilități s-au retras în România. Suntem mai puțini voluntyari, iar săracii au crescut ca număr. Am putea să ne echilibrăm forțele, dacă mai multe parohii din Roma-Lazio ar participa la această misiune. Ori să fie distribuiți în mai multe parohii, ori să fie mai multe parohii focalizate într-un unic centru, pentru recuperarea acestor dezavantajați sociali. Abandonați loruși, crește degradarea și dezumanizarea. Ajutați, putem parafraza aplicat la context, se face bucurie îngerilor lui Dumnezeu pentru un sărac care se reintegrază” (Lc. 15, 10).
Căjvăneanu Miruna

- Dettagli
- Visite: 828
Slujire arhierească la parohia românească din Pisa

Duminică, 11 septembrie 2022, Preasfințitul Atanasie de Bogdania, Arhiereul-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie la Parohia Ortodoxă Română „Sfântul Cuvios Onufrie de la Vorona” din localitatea Pisa, unde a hirotesit trei citeți pe seama parohiei sus-amintite.
Vizita Preasfințitului Atanasie a fost legată de evenimentele găzduite de parohia din Pisa. Vineri, 9 septembrie 2022, s-a cinstit hramul parohiei, Sfântul Cuvios Onufrie de la Vorona, iar sâmbătă, 10 septembrie 2022, Preasfinția Sa a fost invitat la Adunarea Tinerilor din Protopopiatul Toscana II, ocazie cu care a susținut conferința cu titlul „Rugăciunea în viața tânărului creștin ortodox”, unde a interacționat cu tinerii participanți la conferință.
În cuvântul de învățătură rostit în Duminica dinaintea Înălțării Sfintei Cruci, ierarhul a vorbit celor prezenți la slujbă despre taina Crucii: „mântuirea noastră este legată de Cruce. Îmbrățișând Crucea ne asemănăm Domnului, Care nu a fugit de chin, de durere și de «Înălțarea Sa», adică de răstignire.”
Moartea – amăgirea cea mai mare; trăim ca și cum nu am muri niciodată.
„Moartea este cea mai mare amăgire a acestei lumi, pentru că ea nu a fost creată de Domnul, ci omul și-a atras-o asupra lui prin neascultare. Șarpele l-a păcălit pe om, spunându-i că nu va muri dacă nu asculta de Dumnezeu. Omul, curios din fire, ascultă de îndemnul șarpelui. Pe lângă faptul că moartea intră în viața lui, omul pierde Raiul și bucuria prezenței lui Dumnezeu.”
Crucea vindecă relația Dumnezeu-om.
„Prin iubirea nemărginită a lui Dumnezeu, plină de smerenie și dărnicie, relația dintre Dumnezeu și om este restabilită prin Jertfa cea de pe Cruce. În Cruce vedem ascunsă taina Învierii Domnului. Prin Jertfă, Hristos biruiește păcatul neascultării și dăruiește veșnicia celor ce cred în el.”
Ierarhul a vorbit despre semnificația șarpelui înălțat în pustie: „Moise a înălțat un șarpe de aramă pe lemn în pustie, ca să fie remediu împotriva mușcăturii șerpilor, care vătămau trupul omenesc. Hristos Domnul s-a înălțat pe Cruce ca să fie spre vindecare celor care cred în El și doresc mântuirea. Dacă prin șarpele care a ispitit pe omul aflat în Rai a intrat moartea, prin Hristos a intrat viața. Viața o primim, noi cei astăzi, prin Trupul și Sângele lui Hristos. ”
Parohia Ortodoxă Română „Sfântul Cuvios Onufrie de la Vorona” a fost înființată de către Preasfințitul Părinte Episcop Siluan,al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei,în anul 2013, fiind numind ca preot parohpărintele Georgică Pătrașcu. Din anul 2014, ca paroh a fost numit părintele Cristian Puricescu.Parohia își desfășoară activitatea liturgică în biserica catolică San Giuseppe, construită între anii 1530-1570. Adresa bisericii este Via San Giuseppe nr.13, Pisa.
Departamentul de Comunicare și Imagine al EORI
- Dettagli
- Visite: 452
Hramul parohiei din Imola

Fotografii - Hramul parohiei din localitatea Imola, protopopiatul Emilia-Romagna I










