- Dettagli
- Visite: 316
Întâlnire catehetico-misionară - Verona 1
Luni, 5 septembrie, parohia ”Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul și Sfântul Ierarh Zenon” din Verona a găzduit a doua serie de copii de clasa a 7-a de la parohiile catolice ce formează Unitatea Pastorală Valdadige, copii care se pregătesc pentru primirea tainei Mirungerii.
În cadrul acestei prime întâlniri, părintele Gabor Codrea a făcut o prezentare succintă a Bisericii Ortodoxe, insistând asupra câtorva aspecte ale spiritualității ortodoxe, în special cea sacramentală și iconografică, și a răspuns la multele întrebări adresate de către copii, preotul însoțitor și catehiste.
- Dettagli
- Visite: 682
Hram ,, Sfinții Zaharia și Elisabeta " Parma și întâlnire Protopopiat

Cu prilejul hramului parohiei, Sfânta Liturghie a fost oficiată de un sobor de preoți din Protopopiatul Emilia Romagna I , prezidată de părintele protoiereu Constantin Totolici.
Cuvântul de învățătură a fost ținut de părintele Lucian Podar de la parohia Finale Emilia.
În final părintele paroh, a mulțumit Bunului Dumnezeu, Maicii Domnului, Sfinților Zaharia și Elisabeta ai tuturor sfinților pentru toate darurile revărsate peste parohie și peste cei încredințați spre păstorire.
După săvârșirea Sfintei Liturghii, s-a desfășurat Ședința Ordinară de lucru a Protopopiatului, in cadrul căreia părintele Trandafir Vid a vorbit despre ,,Eclesiologia ortodoxă în arhitectura bisericească" și s-a stabilit la nivel de Protopopiat care sunt următoarele lucruri de realizat.
Bucuria sărbătorii s-au încheiat cu o agapă frățească .
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!
Preot paroh Gavril Ciprian
- Dettagli
- Visite: 721
Început de an bisericesc și Ziua Limbii Române în Parohia "Sfântul Ierarh Grigorie cel Mare", Roma - Torre Angela

Prima duminică din noul an bisericesc a reprezentat pentru credincioșii Parohiei "Sfântul Ierarh Grigorie cel Mare" din Roma - Torre Angela un nou început marcat de sublinierea adevăratelor valori cu ecou în veșnicie. Una dintre aceste bogății este limba maternă, "zestrea" primită în dar cu demnitate și dragoste de la înaintașii lor, pe care credincioșii au onoarea să o transmită generației micilor români de pe meleagurile latine unde trăiesc în prezent și prin intermediul căreia transmit copiilor credința, tradițiile românești, cultura poporului român.
După participarea la Sfânta Liturghie, copiii au avut ocazia să primească mai multe cărți în limba română, în urma colaborării cu Asociația "Villaggio Romeno", reprezentată de doamna președinte Luciana Ludușan.
Printre îndemnurile adresate credincioșilor cu acest prilej s-au numărat folosirea limbii române autentice în Biserica mică de acasă, începând cu rugăciunea împreună a membrilor familiei, citirea de povești și poezii în limba română copiilor încă de la vârste fragede, participarea la activități precum tabere, ore de cateheză și alte programe dedicate copiilor români de pe aceste meleaguri.
Întâlnirea s-a încheiat în versuri, cu gândul la comoara din cer (Mt 19, 21), la Împărăția lui Dumnezeu (Mt 13, 44) pe care suntem chemați să o moștenim (Mt 25, 34) și în care împărățește Hristos, Cuvântul lui Dumnezeu, "piatra cea vie, de oameni într-adevăr neluată în seamă, dar la Dumnezeu aleasă şi de preţ" (I Pt 2, 4).
"Limba noastră - i o comoară
În adâncuri înfundată,
Un șirag de piatră rară
Pe moșie revărsată. "
- Dettagli
- Visite: 324
Hramul Parohiei Ortodoxe Sfântul Proroc Moise și prima săptămână a Școlii de Toamnă sau Zilele limbii Române în Asolo.

După o săptămână încărcată unde copiii au participat la două Sfinte Liturghii, ne-am nevoit puțin cu zilele de post.
Sâmbătă, 3 septembrie, am pus la încercare cunoștințele de limba română, la un eveniment organizat de Institutul Cultural Român din Veneția, ceea ce trebuia confirmat, biserica este mama poporului român la invitația de a rosti Tatăl nostru un singur glas în unison a răsunat, iar copiii bucuroși că știu o poezie în limba română aproape strigau rugăciunea. Duminica 4 septembrie, l-am sărbătorit pe ocrotitorul parohie noastre Sfântul Proroc Moise, al 8-lea hram. Agapa frățească fiind organizată la Villa Razolini.
Dăm slavă lui Dumnezeu pentru toate!
- Dettagli
- Visite: 798
PS Atanasie de Bogdania: Fără smerenie și lepădare de sine nu dobândim mântuirea.

În duminica a douăsprezecea după Rusalii (a tânărului bogat), 4 septembrie 2022, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereul-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a slujit Dumnezeiasca Liturghie la Mănăstirea „Nașterea Maicii Domnului” din orașul italian Spilimbergo cu ocazia hramului mănăstirii. La acest eveniment au fost prezenți mai mulți preoți și diaconi din Italia și România.
După citirea Sfintei Evanghelii, Preasfinția Sa a zis un gând binecuvântat referitor la sărbătoarea Nașterii Maicii Domnului: „ne pregătim de marele praznic al Nașterii Maicii Domnului, praznic care ocrotește această sfântă mănăstire, oază duhovnicească pentru noi. Acest praznic ne arată că tot anul bisericesc este pus sub ocrotirea Maicii Domnului. Ea este cea care face legătura dintre Cer și pământ, iar noi ne aflăm astăzi aici pentru a rupe o bucată din Cer ca să o aducem în viața noastră și pentru a ne sfinți. O vedem pe Maica Domnului, în chip tainic, fiică al lui Dumnezeu-Tatăl, mamă a lui Dumnezeu-Fiul și mireasă a lui Dumnezeu-Duhul Sfânt.”
Referitor la cuvântul evangheliei de astăzi, ierarhul a precizat că „tânărul de astăzi, deși respecta legile și împlinea cuvântul lui Dumnezeu, s-a întristat mult când Hristos i-a descoperit faptul că relația lui cu Dumnezeu era în suferință, datorită patimii de care era stăpânit. Îmbogățirea întru Dumnezeu este mai importantă decât bogăția pământească. Nu poți să cunoști pe Dumnezeu cu adevărat dacă ești stăpânit de cele materiale. Cea mai mare renunțare nu este la bogăție, ci la voia proprie. Voia omului este ușă de aramă între cer și pământ, între om și Dumnezeu, care se deschide foarte greu. Hristos ne descoperă nouă în tânărul de astăzi că onestitatea exterioară ne deschide uși în lumea aceasta, dar nu deschide și împărăția lui Dumnezeu. Ușa împărăției cerurilor este deschisă doar dragostea nemăsurată a lui Dumnezeu pentru om și omului față de Dumnezeu.”
Mănăstirea „Nașterea Maicii Domnului” a fost înființată cu binecuvântarea Sinodului Mitropolitan al Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale în luna septembrie 2021. Organizarea propriu-zisă a comunității monahale începe în anul 2019 prin venirea Preacuviosului Părinte Arhimandrit Antonie Pința. În perioada 2019 – 2021, Preasfinția Sa s-a ocupat de funcționarea Centrului Pastoral „Sfântul Ierarh Andrei Șaguna, Mitropolitul Transilvaniei”, transformat ulterior în așezământ monahal. Obștea monahală, unica mănăstire de monahi din nordul Italiei, numără în prezent 3 viețuitori și adăpostește o părticică din moaștele Sfântului Ierarh Andrei Șaguna.
Clădirea mănăstirii a fost la început o școală elementară care a fost achiziționată de comunitatea ortodoxă română din zonă în anul 2019. Imediat au început lucrări de modernizare și de reabilitare a spațiului. La parter a fost amenajat un paraclis de aproximativ 100 de metri pătrați, iar la etaj au fost amenajate chilii pentru viețuitorii așezământului. Mănăstirea mai dispune și de un teren agricol de peste 1000 de metri pătrați.
Lăcașul de cult a fost înfrumusețat cu un frumos iconostas sculptat în lemn de tei, sfințit în anul 2021, policandre, mobilier și obiecte liturgice necesare slujirii. În curtea mănăstirii de găsește o troiță masivă din lemn de stejar, lucrată în stil maramureșean și o clopotniță. Așezământul monahal atrage credincioși români stabiliți în zonă, iar comunitatea italiană locală este încântată și interesată să descopere slujbele și trăirea monahală ortodoxă.
Departamentul de Comunicare și Imagine al EORI
- Moment aniversar al Asociației San Lorenzo dei romeni filiala Pescara
- Hram "Sfântul Dionisie Exiguul" Parohia Roma-Fiumicino
- 1 Septembrie - începutul anului bisericesc. Împreună slujire și ședință protopopială la Ragusa, Protopopiatul Sicilia.
- Ziua Limbii Române sărbătorită la Cahul. PS Atanasie de Bogdania a săvârșit slujba de Te Deum










