- Dettagli
- Visite: 1024
Hramul parohiei din Florența (Firenze) | PS Siluan a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie

În ziua de cinstire a Praznicului Înălțării Domnului, joi, 2 iunie 2022, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei a slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Parohia Ortodoxă Română „Înălțarea Domnului” din orașul italian Florența, păstorită de părintele Ioan (Ionuț) Coman.
Preasfinția Sa a explicat, în cuvântul de învățătură, importanța sărbătorii de astăzi: „În această zi ne este dat să ne bucurăm de binecuvântările și de darurile lui Dumnezeu, după cum auzim din troparul cântat astăzi: «Înălțatu-Te-ai întru slavă, Hristoase, Dumnezeul nostru, bucurie făcând ucenicilor, prin făgăduința Sfântului Duh, încredințându-se ei, prin binecuvântare, că Tu ești Fiul lui Dumnezeu, Izbăvitorul lumii». Domnul trebuia să meargă la Tatăl ca să trimită pe Duhul. Dacă nu S-ar fi înălțat Domnul la cer, nu s-ar fi împlinit, în mod deplin, rostul pentru care El S-a făcut om: să ne arate cum este Dumnezeu și cum e omul și să ne descopere chemarea la care suntem noi chemați. Suntem chemați să ședem de-a dreapta Tatălui! El S-a coborât între noi, luând firea noastră și asemănându-Se nouă, ca să ne deschidă calea pentru ca noi să ne asemănăm Lui”.
Totodată, Preasfințitul Siluan a vorbit despre cinstirea eroilor în această zi de sărbătoare, amintindu-ne că aceștia și-au dăruit viața pentru unitatea, libertatea şi demnitatea poporului român.
După Sfânta Liturghie, s-a săvârșit slujba parastasului pentru eroii neamului și s-au pomenit numele ostașilor celor care și-au dat viața, în timpul primului război mondial, în regiunea Toscana.
Părintele paroh Ioan (Ionuț) Coman a mulțumit Preasfințitului Părinte Episcop Siluan pentru marea bucurie făcută la acest moment festiv din viața comunității.
Parohia Ortodoxă Română „Înălțarea Domnului” din orașul Florența (Firenze) a fost înființată în anul 1984, primul paroh fiind vrednicul de pomenire, părintele Petre Coman. La început, slujbele se desfăşurau în capela mică a bisericii „Santa Maria Novella”. Cu timpul, comunitatea a început să se închege şi să se mărească și, prin bunăvoinţa Eminenţei sale, Cardinalul Silvano Piovanelli, comunitatea ortodoxă română a obţinut în folosinţă biserica „San Giorgio alla Costa” sau „dello Spirito Santo”, adică a Sfântului Duh, unde s-a slujit până în anul 2015.
Părintele Petre Coman, preotul paroh al comunităţii ortodoxe române din Firenze, a desfăşurat, timp de 27 de ani, cu râvnă şi nespusă dragoste, activitatea sa de păstorire, până în ultima clipă, 2 ianuarie 2011, când s-a mutat la Domnul. Din anul 2011, a fost numit paroh părintele Ioan (Ionuț) Coman, fiul părintelui Petre Coman.
În anul 2015, parohia a primit un nou lăcaș de slujire, prin bunăvoința Arhiepiscopului de Florența, Cardinalul G. Betori. Biserica actuală este situată în Viale Giovanni Amendola, 40 (Piazza Beccaria).
Departamentul de Imagine și Comunicare al EORI
- Dettagli
- Visite: 372
NEPSIS Settimo Torinese - Retrospectivă - Săptămâna a XXXII-a On-Line a Școlii Parohiale "Sf. Ioan de la Râşca și Secu"

Cu binecuvântarea Prea Sfințitului Părinte Episcop Siluan și cu purtarea de grijă a Părintelui Paul, în Parohia din Settimo Torinese, cursurile Școlii Parohiale, au continuat în variantă On-Line.
Tinerii NEPSIS, alături de coordonatorii, Valentin și Mădălina, au alcătuit o nouă pictură cu tema "Ocrotirea Îngerului Păzitor", iar în cadrul Atelierului Catehetic - Cultural, au colorat planșe tematice cu Sf. Ioan Rusu și "Vindecarea Orbului" studiind obișnuitele fișe catehetice. Fiind o săptămână dedicată Prieteniei s-au purtat discuții, iar participanții au citit mai multe proverbe pentru a fixa câteva repere. Spre bucuria privitorilor a fost urmărită piesa de teatru "Scufița Roșie", adaptare de Mihai Donțu după Charles Perrault, de pe platforma E-THEATRUM.
Dăm Slavă Bunului Dumnezeu pentru toate realizările frumoase, mulțumind tuturor participanților!
- Dettagli
- Visite: 553
Pomenirea eroilor la Cimitirul Austro-Ungar din Fogliano Redipuglia

În după-amiaza praznicului Înălțării Domnului, preoții, împreună cu credincioșii protopopiatului Triveneto I și Triveneto III, au săvârșit slujba de pomenire a eroilor români căzuți în primul război mondial. Mai întâi s-a depus o coroană la Cimitirul Militar din Redipuglia (Sacrario Militare di Redipuglia), unde sunt înmormântați 100 000 de soldați italieni. După depunerea coroanei, credincioșii cu preoții și părinții protopopi, părintele Avram Matei (Triveneto I) și părintele Florin Cherecheș (Triveneto III), au săvârșit slujba de pomenire a eroilor la cimitirul austro-ungar din Folgiano Redipuglia la care au participat domnul Consul General la Trieste Cosmin Victor Lotreanu, primarul localității doamna Cristiana Pissano și reprezentantul Ministerului Apărării, locotenent colonel Massimiliano Fioretti.
În cimitirul austro-ungaric din Folgiano sunt înmormântați 14.550 de soldați, dintre care 7000 sunt îngropați în același loc, în interiorul cimitirului în partea stângă, apoi încă 5000 în două gropi comune, însă în partea din față a cimitirului. Cei identificați, adică 2550 de soldați, au fost înmormântați separat și li s-a pus câte o piatră de mormânt cu numele și anul morții.
A fost un moment deosebit, ținând seama de faptul că rugăciunea este o faptă a milei și a dragostei pe care am putut să o oferim acestor eroi care, de asemenea, așteaptă învierea din morți și viața cea veșnică. Aducem mulțumiri tuturor celor care au reușit să fie prezenți, preoților, oficialităților, dar și credincioșilor care au fost să aducă un gând de rugăciune pentru acești eroi. În încheiere pr. prot. Avram Matei, domnul consul, doamna Primar și colonelul Fioretti au ținut câte un scurt cuvânt potrivit pentru acest eveniment. După depunerea coroanei, preoții și credincioșii au rămas la o agapă frățească.
Mulțumim Bunului Dumnezeu pentru toate !
- Dettagli
- Visite: 404
Ziua copiilor - Mogliano Veneto

De ziua copiilor, am încercat și noi sa împlinim îndemnul Sfintei Mucenițe Alexandra Feodorovna care spune: "Bucuria și fericirea le sunt necesare copiilor nu mai puțin decât le sunt necesare plantelor aerul și lumina soarelui."
A fost un moment ales, plin de bucurie, în care copii s-au jucat, au gustat din bucate și s-au bucurat împreună.
Mulțumim Domnului pentru toate!
- Dettagli
- Visite: 646
Slujba de pomenire a eroilor la Roma
Praznicul Înălțării Domnului nostru Iisus Hristos a fost sărbătorit și anul acesta în Episcopia Ortodoxă Română a Italiei și prin slujba de pomenire a eroilor patriei care au căzut la datorie în cele 2 războaie mondiale, pe teritoriul Italiei.
Astfel, în cetatea Romei, la Mausoleul eroilor situat în Cimitirul Verano, au săvârșit slujba de pomenire slujitorii Protopopiatelor Lazio I și Lazio II, călăuziții de Prea Cucernicul Părinte Vicar Eparhial Gheorghe Militaru.
La acest eveniment au participat Domnul Colonel Francesco Sardone, responsabilul Ministerului Italian al Apărării pentru Mausoleele din Centrul Italiei și Sardegna, iar din partea Statului român a fost prezent Domnul Cosmin Mitrea, Ministrul consilier- Coordonatorul Secției Consulare de la Roma.
Slujba a fost precedată de depunerea a două coroane de flori de către autoritățile militare italiene și reprezentanții Statului român și ai Episcopiei noastre, prezenți la eveniment.
Toți cei care au luat cuvântul, au subliniat îndatorirea noastră de a cinsti pe înaintașii noștri care și-au jertfit viața pentru libertatea, unitatea și credința neamului nostru românesc.
Veșnica pomenire eroilor neamului nostru românesc!
A consemnat Pr. Protopop Gabriel Ioniță - Lazio II
- Ziua copiilor și a familiei - parohia Pescara
- Slujbă de pomenire pentru eroi, în protopopiatul Triveneto IV
- Moment de bucurie la Înălțarea Domnului în parohia românească din Napoli | PS Atanasie de Bogdania a slujit Dumnezeiasca Liturghie
- PS Atanasie de Bogdania a slujit slujba Vecerniei Mari unită cu Litia la Caserta










