- Dettagli
- Visite: 910
Conferința Europeană de Medicină și Spiritualitate Creștină (CEMSC 2022) | Reportaj concluziv

În perioada 10-20 mai 2022, s-a desfășurat, la Monza, în nordul Italiei, cea de-a doua ediție a Conferinței Europene de Medicină și Spiritualitate Creștină (CEMSC 2022), bienala medicilor români de pretutindeni, dedicată personalului medical și specialiștilor interesați de valorificarea potențialului terapeutic al vieții spirituale creștine și care s-a bucurat anul acesta de prezența mai multor personalități de top din lumea medicală românească și internațională, la care s-au adăugat clerici, profesori, studenți și oameni interesați de argument, dornici fie să împărtășească participanților o parte din propriile cercetări și experiențe, fie să învețe din mărturiile și concluziile de o viață ale conferențiarilor.
Evenimentul, desfășurat în parteneriat cu Episcopia Ortodoxă Română a Italiei și cu Spitalul „Providența” din Iași, s-a bucurat de prezența Preasfințitului Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a transmis participanților un cuvânt de binecuvântare, a Preasfințitului Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania, care a transmis mesajul Preafericitului Părinte Daniel și a participat cu o conferință despre legătura dintre Teologia Morală și medicina, dar și a Cardinalului de Milano, Eminența Sa, Mario Delpini. A fost un adevărat maraton, intelectual și logistic în același timp, nu doar pentru faptul că a durat zece zile la rând și a fost transmis integral și online – oferind astfel posibilitatea celor care nu au reușit să ajungă fizic la Monza de a interacționa prin intermediul internetului cu cei din Italia – cât mai ales pentru numărul mare de lucrări expuse și timpul generos acordat prezentării fiecărui lucrări în parte și întrebărilor din public. Au fost zile în care prezentarea lucrărilor a început dimineața și din pricina întrebărilor venite din sală și din mediul online – care nu au făcut decât să ateste interesul sporit al participanților pentru argumentele tratate – discuțiile pe subiect se prelungeau până seara târziu, uneori chiar după miezul nopții. Un fel de „full imersion” în problematici foarte diferite, de ordin medical și nu numai, solicitante din punct de vedere intelectual atât pentru cei care ascultau cât mai ales pentru cei care prezentau și aveau răbdarea să răspundă la întrebări.
Ceea ce a oferit însă o notă distinctivă evenimentului de la Monza – comparativ cu alte evenimente de același profil – derivă tocmai din modul diferit de a privi actul medical în sine, văzut nu doar din perspectivă strict medicală, tehnică, ci adăugându-i și o dimensiune spirituală, creștină, cu tot ceea ce implică aceasta, în primul rând în relația dintre medic și pacient dar și în chestiunile de ordin etic și moral care pot să apară uneori în aplicarea actului medical. Cu alte cuvinte, s-a pus problema unei îngrijiri medicale a pacienților în care să coexiste metodele și practicile medicale cu metodele și practicile spirituale ale Bisericii. O mai strânsă colaborare între lumea medicală și Biserică, în care medicul și preotul să poată colabora, în beneficiul pacienților. Genul acesta de abordare – în care spiritualitatea vine să se alăture actului medical făcându-se apel de pildă și la rugăciune, atât din partea medicului chirurg cât și a pacientului, iar nu doar la măiestria medicului și a aparaturii de care acesta dispune – nu este nouă, ne spune prof. dr. Octavian Buda, dacă ținem cont de faptul că primele spitale, în accepțiunea modernă a termenului, au apărut în Cezareea Capadociei, sub oblăduirea Sf. Vasile cel Mare.
S-a amintit desigur de implicarea și contribuția uriașă pe care a avut-o Biserica în progresul medicinei dar și de nevoia de a reconcilia știința modernă cu teologia, după o ruptură care s-a declanșat cu câteva secole în urmă. Chiar dacă, de pildă, mărturiile despre rolul rugăciunii în vindecarea unor bolnavi sau efectele pozitive fiziologice ale rugăciunii nu pot fi acceptate ușor ca dovezi științifice ele nu pot fi nici infirmate și cu atât mai puțin ignorate. Există limite intrinseci ale metodei științifice care nu poate cuantifica și nici evalua corect acele aspecte care țin de trăirea și de simțirea personală a fiecărui pacient în parte. Prin însăși metoda ei, cunoașterea științifică actuală nu poate lucra decât cu acele lucruri pe care le poate măsura. Sunt însă multe lucruri, în special cele care țin de ființa umană, care nu pot fi măsurate și prin urmare ies de sub incidența științei, așa cum o știm noi astăzi. Deși s-au făcut progrese mari în medicină, ca de altfel în toate celelalte ramuri ale științei, complexitatea lucrurilor din lumea înconjurătoare și îndeosebi a celor legată de om face în așa fel încât cu fiecare întrebare la care aflăm răspuns, să se nască alte întrebări la care poate nu ne-am gândit anterior. Aproape că am putea spune că pe măsură ce avansăm în cunoaștere ne dăm seama că știm și mai puțin, avem și mai multe întrebări fără răspuns.
Despre această nevoie de a reapropia știința de teologie a vorbit și Preasfințitul Atanasie de Bogdania, Arhiereul Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, participant și la sesiunea concluzivă a CEMSC 2022, a cărui conferință a vizat tocmai raportul dintre Teologia Morală Creștină și Medicină. „Dialogul dintre medicină și spiritualitate constituie o șansă și o necesitate evidentă. Pasiunea pentru cercetarea științifică și dorința de aprofundare a vieții spirituale religioase sunt necesare pentru un dialog profund și îmbogățitor, care poate rodi bucuria complementarității și simțul coresponsabilității. Medicina, mai mult decât alte științe, este spațiul de interferență al științei cu spiritualitatea, scopul comun al acestei interferențe fiind acela de vindecare al bolnavului, printr-un act medical realizat cu credință în Dumnezeu, care este izvorul vieții”. De asemenea, s-a amintit faptul că știința medicală, îndeosebi psihologia și psihoterapia pot beneficia mult de pe urma integrării experienței spirituale oferită de scrierile sfinților părinți.
Nu este loc aici de a aminti în detaliu toate ideile care s-au discutat în timpul zecilor de ore prelegeri și dezbateri, însă putem aminti câteva dintre ele: s-au discutat chestiuni legate de aspectele bioetice are relației dintre medic și pacient, chestiuni legate de noile tipuri de dependență specifice societății tehnologice moderne (dependența de internet, de jocuri etc), precum și posibile metode de stopare a lor. S-a discutat despre felul în care societatea a reacționat la virusul COVID și motivul pentru care s-au proliferat fake-news-uri, în detrimentul actului medical, dar și al sănătății multora. A fost amintită în acest sens figura impresionantă a prof. Ovidiu Băjenaru, decedat din pricina virusului, în perioada pandemiei. S-a discutat de asemenea despre rolul credinței medicului în actul de vindecare, despre influența rugăciunii asupra inimii și a respirației. Două dintre cele mai de succes conferințe au fost cele ale medicului Gheorghe Cerin și a medicului Irinel Popescu, două personalități cu o experiență medicală, dar și cu o cultură teologică absolut impresionantă. S-a amintit modul în care spitalul Providența a reușit să pună în practică și să realizeze un spital creștin, realizând un pionierat în acest sens în România.
Conferința a fost un succes, dovadă participarea amplă la toate sesiunile, inclusiv sau mai ales la ultima dintre ele, unde s-au prezentat concluziile.
Această conferință nu s-ar fi putut realiza fără aportul părintelui diacon Sorin Mihalache, inima întregii manifestări, la care se adaugă sprijinul material și logistic al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei și a PC Părinte Protopop Pompiliu Nacu, organizatorul la Monza al acestei Conferințe.
Pr. Gabriel Popescu – Parohia Arcore
- Dettagli
- Visite: 796
Atelier de încondeiat ouă – Roma VIII (Borghesiana)

În săptămâna a 6-a după Paști la Parohia Ortodoxă Română „Sfântul Cuvios Dimitrie Basarabov”, din Borghesiana, Roma a avut loc un atelier de încondeiat ouă.
Momentul a fost deschis de Prof. Univ. Dr. Vasile Timiș de la Universitatea Babeș Bolyai din Cluj Napoca, aflat în aceste zile la Roma. Domnia sa a vorbit celor prezenți despre însemnătatea Învierii Domnului pentru noi, creștinii de astăzi, despre conservarea tradițiilor și a simțului nostru românesc, chiar dacă ne aflăm departe de casă. În concluzie, acesta a prezentat copiilor mai multe tehnice de încondeiat ouă, prezente în diferite regiuni ale țării noastre.
Mai apoi doamna preoteasă Petronela Strugaru a coordonat atelierul de încondeiat ouă, la care au luat parte copiii parohiei din Borghesiana și împrejurimi.
Atelierul a avut ca scop informarea copiilor despre tradiția noastră pascală ortodoxă, de încondeiere a ouălor și procedeul pe care această tehnică milenară îl presupune. Dnl. Adrian Teodor Oancea, unul dintre coordonatori catehezelor parohiale și masterand al Universității Pontificale Gregoriana, le-a vorbit celor mici despre simbolistica oului roșu, concluzionând astfel seria catehezelor despre sărbătoarea Învierii Domnului.
În încheiere Pr.Paroh. Nicolae Strugaru împreună cu Pr. Grigorie Lucian Constantin, preot în Mitropolia Olteniei, aflat la Roma în aceste zile, a mulțumit celor prezenți dăruindu-le diplome de apreciere și recunoștință.
La final copiii au cânta imnul Pascal, Hristos a Înviat.
Articol alcătuit de Adrian Teodor Oancea
- Dettagli
- Visite: 395
Festivalul Bucuriei la Parohia Valeggio Sul Mincio (Verona)

Duminică 29 mai la Parohia cu hramul Sfinții Cuvioși Neofit și Meletie de la Mănăstirea Stânișoara, a avut loc faza locală a Festivalului Bucuriei.
Au participat copiii Școlii parohiale și de asemenea tinerii și adulții Cursurilor Catehetice.
Mulțumim tuturor participanților!
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!
- Dettagli
- Visite: 600
Hramul parohiei Rivarolo Canavese

„Învrednicindu-te a primi harul lui Hristos, ai biruit semeţia tiranului închinător la idoli şi, bine săvârşind lupta mucenicească, ai dobândit cununa biruinţei. Pentru aceasta, toţi credincioşii de la Dunăre cinstim pătimirea ta, Sfinte Mucenice Iuliu, slăvind pe Hristos Dumnezeu, Cel ce ne dăruieşte, prin rugăciunile tale, mare milă”. (Troparul Sfântului Mucenic Iuliu Veteranul)
Duminică, 29 mai 2022, Parohia Ortodoxă Română din localitatea Rivarolo Canavese, Protoieria Piemonte 3, și-a sărbătorit pentru a 6-a oară ocrotitorul, pe Sfântul Mucenic Iuliu Veteranul, pomenit în calendarul Bisericii noastre pe 27 mai. Zilele de prăznuire au început de joi seara, 26 mai, prin Slujba Vecerniei și Utreniei în cinstea Sfinților Iuliu Veteranul, Ioan Rusul, Sfântul Sfințit Mucenic Terapont, Episcopul Sardei și a Sfântului Sfințit Mucenic Eladi, continuând cu Sfânta Liturghie și Taina Sfântului Maslu a doua zi.
Duminică, după Sfânta Liturghie, copiii a prezentat un emoționant spectacol în care au reprodus viața și martiriul Sfântului Mucenic Iuliu Veteranul și care ne-a dus cu gândul la credința, curajul și mărturisea de care a dat dovadă acest neînfricat ostaș al lui Hristos. Copiii ne-au uimit prin talentul si măiestria cu care au interpretat rolurile tuturor celor care au participat la judecarea, condamnarea și ultimele clipe din viața Sfântului Iuliu Veteranul.
Am avut onoarea să-l avem ca oaspete pe primarul din Rivarolo Canavese, domnul Roberto Rostagno care și-a exprimat plăcerea de a ne fi alături la acest eveniment importante al parohiei noastre.
După acest moment festiv și plin de emoții, toți participanții au fost invitați la o agapă frățească cu bucate tradiționale românești, pregătite cu toată dragostea de doamnele parohiei noastre.
Mulțumim Bunului Dumnezeu pentru tot ajutorul, mila și binecuvântările ce le revarsă peste noi, căci Lui i se cuvine toată slava și lauda în veci.
- Dettagli
- Visite: 760
Festivalul Bucuriei în Protopopiatul Triveneto 3
Cu ajutorul Bunului Dumnezeu, cu binecuvântarea PS Părinte Siluan și cu purtarea de grijă a PS Părinte Atanasie, duminică, 29 mai 2022, în protopopiatul Triveneto 3 a avut loc Festivalul Bucuriei, care s-a desfășurat la biserica nouă din San Donà di Piave, păstorită de Pr. Cherecheș Florin.
La această sărbătoare au participat preacucernici părinți din protopopiat împreună cu doamnele preotese, credincioșii și copiii, care ne-au bucurat cu un bogat program artistic din care nu a lipsit rugăciunea, poezia, cântecele patriotice și muzica populară, atelierul de creație și desen.
În încheierea festivalului, domnul Prof Nicușor Mocănescu și Marcel Tofan i-au bucurat pe cei prezenți cu cântece patriotice și populare.
Sărbătoarea s-a încheiat cu o agapă frățească pregătită de consiliul și comitetul parohial.
Aducem Slavă Lui Dumnezeu pentru toate bucuriile de care am avut parte.
Cherecheș Maria
- PS Părinte Episcop Siluan: “Lumea noastră întunecată are nevoie de Lumina lui Hristos” | Slujire arhierească la Parohia “Intrarea în biserică a Maicii Domnului” – Roma Prima Porta
- PS Părinte Atanasie de Bogdania a slujit la parohia Milano II
- Moment de sărbătoare în parohia Sfântul Proroc Ioan Botezătorul din Savona
- Moaștele Sfinților Mari Mucenici Serghie și Vah au ajuns "acasă".










