- Dettagli
- Visite: 726
PS Părinte Episcop Siluan: “Lumea noastră întunecată are nevoie de Lumina lui Hristos” | Slujire arhierească la Parohia “Intrarea în biserică a Maicii Domnului” – Roma Prima Porta

Preasfințitul Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei a slujit, duminică, 29 mai 2022, în Duminica a șasea după Paști, a vindecării orbului din naștere, la Parohia Ortodoxă Română „Intrarea în biserică a Maicii Domnului” (Roma VII – Prima Porta), din cetatea Romei.
În cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa a făcut referire la importanța vederii lui Dumnezeu: „Sfânta Evanghelie a lui Ioan este numită «cartea semnelor», și, la sfârșitul acesteia, Sfântul Ioan ne explică de ce ne arată aceste semne: Iar acestea s-au scris, ca să credeţi că Iisus este Hristosul, Fiul lui Dumnezeu, şi, crezând, să aveţi viaţă în numele Lui (Ioan 20, 31). Unul dintre aceste semne ni se descoperă în pericopa evanghelică de astăzi: importanța vederii trupești care ne ajută să înțelegem importanța vederii sufletești. A nu-L vedea și cunoaște pe Dumnezeu este ca și cum am petrece în întuneric. Noi nu suntem conștienți că Domnul este în apropierea noastră. Pentru aceasta, în noi sălășluiește o durere a nevederii lui Dumnezeu și dacă am fi la fel de conștienți cum era orbul de astăzi, am striga după El să ne miluiască. Dacă am conștientiza orbirea, am căuta să o vindecăm.
Pe orbul de astăzi, Domnul l-a înnoit, i-a creat din nou ochii, dar acesta nu a văzut imediat. Lucrurile nu se petrec magic, ci se petrec într-un mod firesc. Dumnezeu face în așa fel încât noi să nu fim doar niște primitori pasivi a ceea ce El ne dă, ci dorește o împreună-lucrare a noastră cu El. În cazul de față, orbul a fost trimis la izvorul Siloamului. El merge, se spală și apoi vede. Omul trebuie să facă partea lui după ce a intervenit Domnul în viața lui. Partea pe care o face omul este pocăința, cunoașterea și recunoașterea stării de păcat.
Lucrarea lui Dumnezeu, prin iertare, vindecare și binecuvântare, ne face să devenim lumină, pentru că primim toate acestea de la Cel ce este Lumină: Eu sunt Lumina lumii; cel ce Îmi urmează Mie nu va umbla în întuneric, ci va avea lumina vieţii (Ioan 8, 12). Lumea aceasta întunecată și confuză are nevoie stringentă de lumina aceasta, dar ca să lumineze lumina lui Hristos în noi, Domnul trebuie să sălășluiască în noi, prin Trupul și Sângele Lui”.
Răspunsurile la strană au fost date de un grup de studenți ai Facultății de Teologie din Iași, însoțiți de Pr. Mihail Afloarea. La final, Părintele paroh Gabriel Ioniță a mulțumit Preasfințitului Siluan pentru bucuria de a se fi aflat în mijlocul lor.
Parohia Ortodoxă Română „Intrarea în biserică a Maicii Domnului” (Roma VII – Prima Porta) a fost înființată în anul 2007, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Iosif al Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale, prin purtarea de grijă a Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, pe atunci Episcop Vicar al aceleași mitropolii.
Departamentul de Comunicare și Imagine al EORI
- Dettagli
- Visite: 1295
PS Părinte Atanasie de Bogdania a slujit la parohia Milano II

Duminică, 29 mai 2022, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereul-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a slujit la parohia „Sfânta Cuvioasă Parascheva și Sfinții Mucenici Nazarie, Ghervasie, Protasie și Chelsie” din Milano (II), din Protopopiatul Lombardia I, păstorită de părintele Ionuț Radu.
În cuvântul de învățătură rostit la pericopa evanghelică de astăzi, a vindecării orbului din naștere, Preasfinția Sa a vorbit despre faptul că, deși suntem aproape de încheierea zilelor de cinstire a Învierii Domnului, noi trebuie să învățăm să trăim și să ne hrănim din Înviere și să devenim fii ai Învierii și ai Luminii.
Făcând referire la vindecarea săvârșită de Domnul, Preasfințitul a spus că „toți așteptăm aceste clipe minunate de întâlnire cu Domnul, ca să gustăm din El. Din evanghelia de astăzi vedem trăirea și tragedia omului care se desparte de Dumnezeu. Noi toți suntem ca orbul din evanghelie, în raport cu Dumnezeu. Evanghelia începe cu Domnul care îl vede pe om în suferință și se termină cu omul vindecat care Îl vede pe Dumnezeu. Noi trebuie să căpătăm vederea duhovnicească, care vrem să îl vedem pe Domnul. Tot în cuprinsul evangheliei ni se vorbește despre Taina Botezului, prin spălarea la izvorul Siloamului, și despre Taina restaurării omului. Omul este rezidit și restaurat după chipul Celui care l-a făcut la început. Suntem icoane ale lui Dumnezeu celui Viu, care prin Înviere ne reface pe noi toți. Iar omul care este restaurat devine apostol, mărturisitor și propovăduitor al lui Hristos”.
La final, Preasfințitul Atanasie a binecuvântat iconostasul și lucrările săvârșite la biserică. Ca semn de apreciere pentru realizările din parohie, părintele paroh Ionuț și Consiliul Parohial au primit Gramate episcopale din partea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei.
Părintele paroh a mulțumit Preasfințitului Atanasie pentru bucuria de a se fi aflat în mijlocul lor și tuturor participanților.
Parohia „Sfânta Cuvioasă Parascheva și Sfinții Mucenici Nazarie, Ghervasie, Protasie și Chelsie” din orașul Milano, Protopopiatul Lombardia I, a fost înființată în anul 2018, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei.
Ca preot paroh a fost numit preacucernicul părinte Ionuț Radu, care și-a arătat dorința de a construi o comunitate parohială care să unească în jurul lui Hristos românii din orașul Sfântului Ambrozie și al Mucenicilor Nazarie, Ghervasie, Protasie și Chelsie, conștient fiind de responsabilitatea celei de a doua comunități în primul oraș unde s-a slujit pentru românii din Italia.
Departamentul de Comunicare și Imagine al EORI
- Dettagli
- Visite: 449
Moment de sărbătoare în parohia Sfântul Proroc Ioan Botezătorul din Savona
Parohia Sfântul Proroc Ioan Botezătorul din Savona și-a sărbătorit miercuri 25 mai ocrotitorul spiritual.
Acest eveniment din viața parohiei a fost cinstit așa cum se cuvine prin Sfânta Liturghie, după care a debutat duminică 29 mai, conform tradiției, cu agapa frățească. În pofida vremii răcoroase, ne-am bucurat să ne reunim și să ne împărtășim unii altora bucuriile și încercările vieții. Totodată copiii din parohie ne-au încântat prin scurtul program artistic instrumental. La eveniment au fost prezenți Părintele Protopop Constantin Filip de la parohia Genova alături de Părintele Daniel Codiță de la La Spezia și Părintele Cosmin Pandră de la parohia Chiavari.
Mulțumim Domnului pentru toate, pentru minunatele momente de a fi împreună și pentru marea Lui milostivire! Hristos a înviat!
Preot Gheorghe Andronic
- Dettagli
- Visite: 847
Moaștele Sfinților Mari Mucenici Serghie și Vah au ajuns "acasă".

În Duminica a șasea după Învierea Domnului, Parohia Sfinții Mari Mucenici Serghie și Vah din Lanciano a îmbrăcat haine de sărbătoare pentru primirea Sfinților ocrotitori.
Credincioșii, majoritatea îmbrăcați în costume populare, au participat la Dumnezeiasca Liturghie și la Acatistul Sfinților, slujba încheindu-se cu rugăciuni de mulțumire pentru toate binefacerile.
Menționăm că Sfinții Mari Mucenici Serghie și Vah sunt ocrotitorii Olteniei. Capetele celor doi Sfinți au fost aduse în țara noastră de către Sfântul Domnitor Neagoe Basarab. Ele au fost depuse în Mănăstirea Curtea de Argeș, însă, prin hotărârea Sfântului Sinod, au fost mutate în Catedrala mitropolitană "Sfântul Dimitrie” din Craiova, pe 25 octombrie 1949.
Începând din această Duminică, părticele din moaștele Sfinților Mari Mucenici Serghie și Vah sunt așezate la închinare și în biserica parohiei cu același nume, din Lanciano.
Sfinților Mari Mucenici Serghie și Vah, cu ale voastre rugăciuni ocrotiți cetatea Craiovei, parohia noastră și pe toți cei care vin să se închine vouă, ca unii ce aveți îndrăzneală către Împăratul Cel veșnic...
Consemnează, preoteasa Mirela Roxana Bolohan
- Dettagli
- Visite: 666
Festivalul Bucuriei - etapa parohială a Parohiei Ortodoxe Române "Sfânta Muceniță Lucia" - Veneția 1

Duminică, 29 mai 2022, comunitatea noastră a sărbătorit un eveniment foarte important și mult-așteptat de toți: Festivalul Bucuriei, etapa parohială.
În cadrul acestuia, Corul de copiii a prezentat un spectacol de cântece populare, care ne-au dus cu gândul în lumea copilăriei fericite, care este "cea mai bogată moștenire pe care le-o putem lăsa copiilor, acea copilărie plină de amintiri tandre care nu se vor șterge niciodată din amintirea lor".
Copiii ne-au uimit prin talentul si măiestria cu care au interpretat melodii la vioară, pian precum și o prezentare solistă de muzică populară.
Tinerii noștri au făcut o pregătire intensă și pentru prezentarea dansului tradițional "Brașoveanca" - unul din cele mai îndrăgite dansuri in pereche, pe care l-au prezentat cu multă măiestrie și pricepere.
Am avut onoarea să-i avem ca oaspeți pe doi reprezentanți ai Primăriei din Veneția: Simone Venturini și Laura Besio, care și-au exprimat plăcerea de a ne fi alături în aceste momente importante ale parohiei noastre.
După acest moment festiv și plin de emoții, toți participanții au fost invitați la o agapă frățească cu bucate tradiționale, pregătite cu toată dragostea de doamnele comitetului parohial.
Un gând bun de mulțumire aducem și comitetului parohial bărbătesc care și-au adus aportul și au amenajat frumos curtea bisericii, precum și preotului paroh Avram Matei, organizatorilor, profesorilor, precum şi tuturor familiilor care au contribuit la pregătirea și desfășurarea frumoasă a sărbătorii, împărtășindu-ne reciproc voia bună și bucuria de a fi împreună.
Mulțumim Bunului Dumnezeu pentru tot ajutorul, mila și binecuvântările ce le revarsă peste noi, căci Lui i se cuvine toată slava și lauda în veci.
Hristos a înviat!










