- Dettagli
- Visite: 530
NEPSIS Italia organizează trainingul FII ANIMATOR în taberele Nepsis!

În perioada 3-5 iunie 2022, Departamentul pentru Tineret și Frăția Nepsis a tinerilor din Episcopia Ortodoxă Română a Italiei organizează un curs de formare (training) pentru animatorii taberelor organizate în cadrul Episcopiei.
La sfârșitul perioadei de înscriere peste 50 de tineri și-au arătat interesul de a participa la această sesiune de formare. În apropiere de cetatea Romei tinerii vor dobândi cunoștințe pentru a lucra cu alți tineri, pentru a trăi și transmite entuziasmul unei tabere și își vor dezvolta abilitățile care țin de lucrul cu copiii, tinerii și de munca în echipă.
Unul dintre scopurile organizării acestor sesiuni este acela că tinerii descoperă că Biserica este spațiul unde se pot exprima liber, fără a fi judecați, atunci când îi valorizăm și îi recunoaștem pentru ceea ce sunt acum, nu pentru ceea ce ar putea fi cândva, ei devin, cu adevărat, extraordinari. Se implică, creează, devin dezinvolți, prietenoși, capătă îndrăzneala de a scoate dinlăuntrul lor ce-i mai bun.
ãDepartamentul de Comunicare și Imagine al EORI
- Dettagli
- Visite: 513
PS Atanasie de Bogdania a participat la Conferința Europeană de Medicină și Spiritualitate Creștină– Monza (Italia)

Joi, 26 mai 2022, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereul-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a participat la Conferința Europeană de Medicină și Spiritualitate Creștină (CEMSC), care se desfășoară în perioada 20-30 mai, on line și on site, în orașul Monza din Italia.
Cu această ocazie, Preasfinția Sa a săvârșit slujba de Te-Deum la deschiderea în prezență a conferinței și a dat citire mesajului Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, care salută participanții „cu multă bucurie” și se roagă Domnului nostru Iisus Hristos să binecuvinteze „această importantă întrunire științifică şi pe toţi organizatorii ei”.
Preasfințitul Părinte Atanasie a susținut prima conferință, cu titlul „Raportul dintre Teologia Morală creștină și Medicina”. În cadrul conferinței, Preasfinția Sa a vorbit despre faptul că: „Societatea contemporană se află într-o profundă criză morală, în care, nonvalorile sunt considerate repere, iar a scrie despre relația dintre medicină și teologia morală creștină constituie o provocare. În ultimii ani asistăm la o încercare de a separa Biserica de Medicină. Astăzi sunt medici care acceptă aspectul spiritual al omului, însă în curentul secular care cuprinde mare parte a societății, tot mai mulți medici exclud partea spirituală a omului, atunci când se adresează pacienților.
Legătura dintre medicină și credință-spiritualitate are rădăcini biblice, pentru că se raportează la filantropia creștină, la porunca Mântuitorului de a-l ajuta pe aproapele și de a ne iubi unii pe alții. Odată cu apariția primelor comunități creștine, putem vedea cum teologi, preoți, călugări, laici și femei evlavioase s-au dedicat îngrijirii bolnavilor și a celor neputincioși. Astfel, acțiunile filantropice practice au dat naștere asistenței medicale comunitare sistematice. Contribuția creștină în medicină s-a manifestat pe mai multe paliere: prin atitudinea milostivă față de boală și bolnav, prin crearea și dezvoltarea spitalelor, implicarea comunitară, învățământ și cercetare științifică.
Sănătatea ar trebui să o înțelegem ca pe o armonie fizică, sufletească, psihică, socială și spirituală, care îi permite omului să-și îndeplinească misiunea mântuitoare în perioada vieții sale pe pământ.Atitudinea creștină se situează, la antipodul naturalismului și considerăm că este iluzoriu să credem că arta medicală şi medicamentele ar avea putere şi eficacitate terapeutică doar prin ele însele. În actul vindecării îl întâlnim mai întâi pe Dumnezeu, așa cum ne spune Sfântul Varsanufie: „Fără Dumnezeu nu poate face nimic nici chiar doctorul”, apoi vine știința medicului care primește inspirația de a lua cele mai bune decizii.
Spitalele și medicii au un rol important în vindecarea trupului într-o societate marcată de boală, pe când Biserica prin Sfânta Euharistie oferă profilaxie și vindecare trupească și sufletească deosebi. Prin Sfânta Împărtășanie ne întâlnim cu suferința și Învierea lui Hristos, iar din cuvântul Sfântului Ignatie al Antiohiei aflăm că El este: „medicamentul (farmacos) nemuririi”,care ne păzește de moarte și ne dă viață”.
După conferință, a urmat o sesiune de întrebări și discuții, moderată de PC Părinte Doctor Pompiliu Nacu, Protopop al ProtopopiatuluiLombardia IIși paroh la Parohia „Tuturor Sfinţilor” din Monza.
Întâlnirea, aflată la a doua ediție, după evenimentul inaugural desfășurat la Munchen, în 2019,este organizată de Centrul de Cercetare în Medicină și Spiritualitate Creștină – Spitalul Providența Iași, în cooperare cu Episcopia Ortodoxă Română a Italiei și Centrul de Studii Teologice Sfântul Dionisie Exiguul al Episcopiei.
Pentru mai multe informații accesați site-ul: https://www.medicineandspirituality.eu/
Departamentul de Comunicare și Imagine al EORI
- Dettagli
- Visite: 640
A doua ediție a Conferinței Europene de Medicină și Spiritualitate Creștină – Monza (Italia)

În perioada 20 – 30 mai 2022, în orașul italian Monza, se desfășoară Conferința Europeană de Medicină și Spiritualitate Creștină (CEMSC). Întâlnirea are loc, atât în spațiul virtual, prin conferințe on-line (20-26 mai), cât și în prezență (26-30 mai).
Întâlnirea, aflată la a doua ediție, după evenimentul inaugural desfășurat la Munchen, în 2019, este organizată de Centrul de Cercetare în Medicină și Spiritualitate Creștină – Spitalul Providența Iași, în cooperare cu Episcopia Ortodoxă Română a Italiei și Centrul de Studii Teologice Sfântul Dionisie Exiguul al Episcopiei.
Lucrările conferințelor sunt susținute de persoane cu renume în domeniul medical și teologic. Dintre aceștia amintim pe: PS Atanasie de Bogdania, Arhiereul-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, Diac. lect. dr. Adrian Sorin Mihalache, Prof. dr. George Cristian Curcă, Prof. dr. Nicolae Constantinescu, cercetătoarea Adina-Brîndușa Baciu, doctorul Gheorghe Cerin de la spitalul din Monza, prof. doctor Irinel Popescu, Prof. dr. Vladimir Ciureași alții. Lista cu numele invitaților și titlurile conferințelor pot fi vizualizate la adresa: https://www.medicineandspirituality.eu/programul-intalnirii-cemsc-2021/.
Joi, 26 mai 2022, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereul-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei a săvârșit slujba de Te-Deum la deschiderea în prezență a conferinței și a dat citire mesajului Preafericitului Părinte Patriarh Daniel către participanți.
Preasfinția Sa a susținut conferința cu titlul „Raportul dintre Teologia Morală creștină și Medicina”. După conferință, a urmat o sesiune de întrebări și discuții, moderată de PC Părinte Doctor Pompiliu Nacu, Protopop al Protopopiatului Lombardia II și paroh la Parohia „Tuturor Sfinţilor” din Monza.
Vineri, 27 mai 2022, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, va interveni on-line și va transmite un mesaj de salut și de binecuvântare tuturor participanților.
Argumentul principal al organizării Conferinței Europene de Medicină și Spiritualitate Creștină (CEMSC 2022) constă în necesitatea dialogului dintre medicină și spiritualitate creștină. Cercetările medicale din ultimele trei decenii au scos la iveală tot mai multe conexiuni existente între diversele planuri ale existentei personale și comunitare, pe de o parte, și starea de sănătate,de partea cealaltă. Aceste descoperiri evidențiază o convergență strânsă între medicină și spiritualitate, justificând inițiativele de dialog și explorarea interdisciplinară, precum și abordările integrative, cum este această Conferință Europeană de Medicină și Spiritualitate Creștină .
Pentru mai multe informații accesați site-ul: https://www.medicineandspirituality.eu/
Departamentul de Comunicare și Imagine al EORI
- Dettagli
- Visite: 322
Vizita studenților de la Institutul Teologic “San Pietro Martire” la parohia Verona 1.
În dimineața zilei de 27 mai, biserica “Sfântul Proroc Ilie și Sfântul Ierarh Zenon” din Verona a primit vizita studenților teologi de la Institutul “San Pietro Martire”, însoțiți de preotul profesor Luca Merlo.
În prima parte a întâlnirii s-a făcut o scurtă vizită a bisericii și a Complexului Parohial, fiind prezentate diferitele proiecte parohiale și planul iconografic al bisericii.
După aceea, părintele Gabor Codrea a ținut o lecție despre sinodalitate, ca principiu fondant al vieții bisericești și a răspuns la întrebările studenților.
- Dettagli
- Visite: 340
Hramul parohiei "Sfântul Ioan Rusul" Faenza și întâlnirea lunară a preoților din Protopopiatul Emilia Romagna II

În seara zilei de 26 mai 2022 la Parohia "Sfântul Ioan Rusul" din Faenza a avut loc întâlnirea lunară a preoților din Protopopiatul Emilia Romagna II prilejuită și de sărbătorirea hramului parohiei gazdă. Întâlnirea a debutat cu Vecernia în sobor la sfârșitul căreia părintele protoiereu Vasile Jora a ținut un cuvânt de învățătură în care a accentuat importanța slujirii lui Dumnezeu în toate împrejurările vieții așa cum a făcut-o și Sfântul Ioan Rusul.
Seara a continuat cu ședința protopopială în cadrul căreia s-a discutat despre : organizarea Festivalului Bucuriei, a taberei de vară, și alte aspecte administrative și pastoral-misionare ce privesc viața parohiilor din protopopiat. Hramul parohiei din Faenza continuă astăzi cu Sfânta Liturghie.
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!
- Cinemateca Parohială - Parohia „Învierea Domnului”, Massa
- Dar din dar se face rai - Parohia „Învierea Domnului”, Massa
- Zi de mare sărbătoare pentru Parohia Sfinții Mari Mucenici Serghie și Vah din Lanciano.
- Săvârșirea primei Sfinte Liturghii în cadrul Mănăstirii "Sfântul Pantelimon" de la Belluno, Trichiana










