- Dettagli
- Visite: 711
Duminica a 3-a din post, a Sfintei Cruci, în Parohia Ortodoxă Română "Sfântă Muceniță Lucia" - Veneția 1

"Dacă voiește cineva să vină după Mine, să se lepede de sine, să-și ia crucea în fiecare zi și să-Mi urmeze Mie."
(Luca 9, 23)
Ne aflăm la jumătate de cale în drumul nostru spre Înviere, iar cei care s-au ostenit în post și rugăciuni, privind la cruce, prind curaj și putere.
Sfântul Ambrozie de la Optina spunea că e bine de a fi în fața Crucii Mântuitorului, dar este încă și mai bine să suferi pentru El pe o cruce.
În cuvântul de învățătură, Sfinția sa Părintele Protopop Avram Matei a menționat faptul că dacă vrem să ne asemănăm Domnului nostru Iisus Hristos trebuie să ne asumăm necazul și durerea ce ne înconjoară, să ne luăm crucea în spate și să o ducem înainte nu murmurând și cârtind, ci ca pe un steag de luptă și de biruință. Crucea trebuie să ne întărească, pentru că nu este numai un semn, ci și o putere care ajută și întărește. De aceea, acum în mijlocul postului, Sfinții Părinți au așezat sărbătoarea Sfintei Cruci, ca sa ne reamintim de jertfa Mântuitorului pentru noi și de biruința prin cruce asupra morții.
Sfântul Apostol Pavel spune: „Căci cuvântul crucii nebunie este pentru cei ce pier; dar pentru noi cei ce ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu (I Corinteni 1, 18).
Slăvit să fie Domnul!
( A consemnat Iacobuțe Rodica)
- Dettagli
- Visite: 1126
PS Atanasie de Bogdania a slujit Sfânta Liturghie în parohia „Înălțarea Sfintei Cruci” din Roma

În duminica a treia a Postului Mare (a Sfintei Cruci), 27 martie 2022, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereul-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în Parohia Ortodoxă Română „Înălțarea Sfintei Cruci” din Roma (3).
În cuvântul de învățătură, rostit cu acest prilej, Preasfinția Sa a vorbit despre însemnătatea Sfintei Cruci și despre pocăință: „de cruce este legată pocăința, care înseamnă spovedanie, regret, reîntoarcere. Dar mai există o taină în pocăință: aceasta trebuie să existe cu inima și cu sufletul. Pocăința legată de cruce înseamnă a avea curaj în viață să porți suferința vieții. Să zâmbești vieții și să porți crucea cu demnitate. Trebuie să învățăm să ajungem la cuvintele Sfântului Luca al Crimeii, care spunea: <<Am iubit pătimirea, căci mult curățește sufletul>>. Cum reușești să iubești crucea? Să iubești pătimirea? Prin întâlnirea cu Hristos, în lumina Învierii: <<Câți în Hristos v-ați botezat, în Hristos v-ați îmbrăcat>>”. (Gal. 3, 27)
Totodată, Preasfințitul Părinte Atanasie a amintit și de faptul că „împăratul Constantin cel Mare și mama sa, Elena, când au aflat Crucea, au înălțat-o la Ierusalim și tot poporul striga Doamne miluiește. Când au zidit Biserica Învierii, în mijlocul bisericii au pus Crucea, iar în spate era o grădină cu pomi mulți, care se dorea a fi „grădina raiului”, iar aici, în mijloc, stătea Crucea, care este Pomul Vieții. Din ea trebuie să gustăm, ca să avem viață!”
La final, Preacucernicul Părinte Paroh Ciprian Baltag a mulțumit Preasfinției Sale pentru bucuria de a se fi aflat în mijlocul lor în această a treia Duminică a Postului celui Mare.
Parohia „Înălțarea Sfintei Cruci” din Roma(3)a fost înființatăladata de 15 martie 2001, de cătreÎnaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Iosif,al Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale, încredințându-i-se cinstirea de-viață-purtătoarei Cruci, odor sfânt, ce se păstrează la Roma,în Basilica Sfânta Cruce (Basilica Santa Croce in Gerusalemme), împreună cu piroanele Răstignirii și inscripția scrisă de Pilat.
De la înființare și până la data de 17 octombrie 2013, de buna organizare a parohiei s-a ocupat vrednicul de pomenire, părintele Nicolae Voinea. Continuarea misiunii începută de părintele Nicolae a fost încredințată la doi fii duhovnicești ai sfinției sale: părintele Ciprian Baltag (din 12 mai 2014 preot paroh) și părintele Ioan Gherasimescu (hirotonit pe 16 iunie 2014 ca preot misionar pe seama parohiei).
- Dettagli
- Visite: 817
Duminica Sfintei Cruci în Parohia ”Sfânta Muceniță Agata" din Catania

Aflați la jumătatea drumului spre Înviere, credincioșii ortodocși serbează în a treia duminică din postul Paștilor - Duminica Sfintei Cruci.
E momentul conștientizării pe ce cale mergem, cum mergem și de ce mergem pe acest drum.
Credincioșii practicanți știu răspunsul.
Ei merg pe Calea lui Hristos!
Dar cum mergem pe acest drum atât de anevoios?
Cum ne strecurăm prin desișul ispitelor, al greutăților, al suferințelor, cum de știm întotdeauna calea cea dreaptă printre atâtea poteci și căi lăturalnice?
Creștinii merg cu un îndrumător, nu degeaba Calea e Hristos, El ne învață, El ne arată cum trebuie să o străbatem: " iertați și veți fi iertați"..."toate câte vreți să vă facă vouă oamenii, faceți-le și voi lor"..."iubiți pe vrăjmașii voștri, binecuvântați pe cei ce vă blesteamă, faceți bine celor ce vă urăsc și vă prigonesc" ...
Dar de ce trebuie să mergem pe Calea lui Hristos?
Răspunsul?
"Ca să fiți fiii Tatălui ceresc".. ne raspunde Evanghelia.
Ea ne dă răspunsurile, sfinții părinți deslușesc tainele Sfintei Scripturi, iar preoții ne sfințesc viața:" toate câte veți ierta, iertate vor fi, iar toate câte veți ține, ținute vor fi".
Evanghelia din duminica a trei are un mesaj foarte clar: "Cel ce voiește să vină după Mine, să-și ia crucea sa și să-mi urmeze Mie".
E momentul când preoții sfintelor altare ne atenționează că doar prin lepădarea de sine, prin acceptarea necazurilor și a suferințelor, prin trăirea unei vieți în iubire de Dumnezeu, putem dobândi Împărăția Cerească.
Dumnezeu nu rămâne spectator.
El își jertfește unicul său Fiu pentru mântuirea noastră.
Hristos pironit pe cruce îmbrățișează întreaga umanitate, omorând păcatul.
Astfel noi creștinii primim arma împotriva diavolului, astfel primim calea, calea crucii, calea jerfei, singura cale spre mântuire.
Cu aceste gânduri în suflet, enoriașii din Parohia "Sfânta muceniță Agata" din CATANIA au pășit pragul bisericii, al Casei lui Dumnezeu cel răstignit și înviat.
Ei au venit cu bucurie mare din toate colțurile provinciei, dornici de a se spovedi și împărtăși cu Trupul și Sângele Domnului.
Ei au venit încărcați cu colaci, fructe și merinde pentru a le închina Domnului spre multumire și a le oferi românilor ortodocși prezenți, ca în fiecare sărbătoare.
În plus astăzi ei au venit cu diferite cruci împodobite, pentru a-și arăta dragostea pentru Hristos cel răstignit, pentru a arăta că viața închinată lui Dumnezeu e o mare bucurie...
Acolo unde trăim acolo trebuie să-L căutăm pe Mântuitorul, acolo unde trăim, acolo trebuie să găsim calea spre Împărăția Cerului.
Și cei dornici de a-și manifesta iubirea pentru sfințenie, copii sau adulți, au făcut câte o cruce din ce au avut: flori, scoici, pietre, nasturi, panglici, aluat de faină...asa cum spunea părintele Cleopa
"Fă rai din ce ai" ...așa cum trebuie fiecare să aducem cerul pe pământ în viața noastră...oricât de grea ar fi.
Părintele paroh Mihai Gabriel Ichim a felicitat credincioșii râvnitori pentru participare, a oferit cruciulițe în dar copiilor și i-a invitat în continuare pe enoriași pe cale, prin: post, rugăciune, spovedanie, Împărtășanie, iertare, smerenie, milostenie...
Și așa împreună să ne purtăm crucea cu bucurie, că suntem pe Calea lui Hristos!
A consemnat preoteasa Geta Ichim
- Dettagli
- Visite: 975
Rugăciune și cruce – Oricine va chema Numele Domnului se va mântui | A treia cateheză din Postul Mare - susținută de PS Părinte Episcop Siluan

Sâmbătă, 26martie 2022, pe platformele mediatice ale Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, s-a desfășurat a treiacateheză din Postul Mare, cu titlul: Rugăciune și cruce. Tematica acestor cateheze pornește de la un verset din cartea prorocului Ioil, capitolul 3, versetul 5, respectiv F. Ap. 2, 21 și Rom. 10, 13: „Oricine va chema Numele Domnului se va mântui”.
În deschiderea catehezei, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a vorbit despre Duminica a treia din Postul Mare, numită a Sfintei Cruci, făcând o incursiune istorică și relatând cum a ajuns ca în această duminică să fie cinstită Sfânta Cruce, socotită a treia închinare a Crucii din timpul anului, primele două fiind Înălțarea Sfintei Cruci (14 septembrie) și Scoaterea Sfintei Cruci la închinare (1 august).
Preasfinția Sa a evidențiat faptul că această prăznuire a Crucii este așezată la jumătatea postului „ca un popas și, în același timp, ca reper pentru atingerea primului țel al postului, ca o culme, de pe care se vede deja sfârșitul postului, finalul călătoriei. Te odihnești lângă ea și vezi tot parcursul până la sfârșit. Este vorba de o încurajare, de o răsplată a ostenelilor din primele trei săptămâni ale postului, dar și de o arvună, o garanție, o pregustare a ceea ce va însemna împlinirea în săptămâna Pătimirilor Domnului Iisus Hristos și biruința prin Înviere. Crucea anunță biruința!”
În finalul catehezei, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan a răspuns întrebărilor puse de ascultători, punând accent pe însemnătatea asumării crucii, mai ales în cazul tinerilor: „Sunt două aspecte. Prima formă de a purta crucea proprie este să-mi accept limitele, neputințele, greșelile, căderile cu curaj, seninătate și încredere în iubirea și iertarea care vin de la Domnul. Cea de-a doua formă este să fim compătimitori cu toată suferința pe care o întâlnim”.
Următoarele trei cateheze vor avea loc conform următorului program:
Cateheza 4: Joi, 31 martie 2022, orele 18.00 - Tema: Rugăciune și nevoință
Cateheza 5: Sâmbătă, 9 aprilie 2022, orele 18.00 - Tema: Rugăciune și pocăință
Cateheza 6: Joi, 14 aprilie 2022, orele 18.00 - Tema: Rugăciune și slavă
„Oricine va chema Numele Domnului se va mântui”
Departamentul de Comunicare și Imagine al EORI
- Dettagli
- Visite: 1099
Adunarea Protopopială și Conferința preoțească în Protopopiatul Piemonte I

Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Siluan şi cu purtarea de grijă a Preasfinţitului Episcop Vicar Atanasie de Bogdania, vineri 25 martie, a avut loc a treia Adunare Protopopială și Conferința preoțească în Protopopiatul Piemonte I, din anul acesta.
Gazda evenimentului a fost Parohia "Sfinții 40 de Mucenici din Sevastia"- Moncalieri, păstorită de Părintele protopop Marius Floricu, care , în cuvântul de deschidere, a mulțumit tuturor preoților prezenți pentru implicarea în ajutorarea celor care suferă de pe urma războiului.
După acest cuvânt, părintele Ionuț Olenici de la Parohia din Susa a susținut o conferință cu tema :Rugăciunea psalmilor- texte de inspirație ale Duhului Sfânt și frământări ale sufletului omenesc în fața lui Dumnezeu. Părintele a subliniat faptul că psaltirea, pentru cei ce se roagă cu ea, este ca o fortăreață duhovnicească ce nu dă posibilitatea celui rău să ne cucerească inima. Fiecare creștin, a mai spus părintele Ionuț, ar trebui să cânte cu harpa sufletului acești psalmi zilnic, pentru că aduc pacea atât de mult râvnită de tot omul.
După încheierea ședinței s-a săvârșit Taina Sfântului Maslu, la sfârșitul căreia părintele protopop Marius Floricu, a mulțumit tuturor celor prezenți și a reamintit că doar cu smerenie sufletul nostru este sănătos și că această artă de a sta la locul tău nu se învață decât având în minte mereu smerenia Mântuitorului Iisus Hristos și a Maicii Domnului.
A consemnat
părintele Valeriu Andrei Grosu – secretar protopopial
- Continuare proiectului de înfrățire în Duh de rugăciune și împreună-slujire
- Doi ierarhi au slujit la hramul Mănăstirii „Buna Vestire” din localitatea Mirabella Eclano
- Hramul Paraclisului "Buna Vestire" (al unsprezecelea), al Parohiei Înălțarea Sfintei Cruci, Torino II
- Prima sinaxă monahală din anul 2022 în Episcopia Italiei










