- Dettagli
- Visite: 414
Bucurie duhovnicească în Parohia ”Sfântul Sfințit Mucenic Ipatie” din Civita Castellana.

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vicar Atanasie de Bogdania în duminica a-30-a după Rusalii, la sfârșitul utreniei, am făcut ”punerea înainte a Cinstitelor Daruri” în văzul credincioșilor. Cei prezenți s-au îmbogățit duhovnicește la înțelegerea faptului că fiecărei mișcări a mâinii preotului săvârșitor, la început cu copia (o mică lancie) asupra prescurii anume pregătită, a peceții de deasupra ei, a Sfântului Agneț, apoi asupra elementelor care vor fi tăiate din prescură și așezate pe rând deasupra Sfântului Disc; a vinului liturgic și a apei turnate împreună în Sfântul Potir și imediat binecuvântarea lui; acoperirea Sfintelor Vase cu Sfintele Veșminte și binecuvântarea și tămâierea lor - tuturor acestora le corespunde câte o rugăciune din partea preotului, fiind de fapt o rugăciune continuă. Credincioșilor li s-a explicat că aceste rugăciuni și binecuvântări de la proscomidie se continuă mai apoi asupra Sfintelor daruri și asupra poporului în timpul Dumnezeieștii Liturghii. I-a surprins plăcut să afle că întreaga Creație, în chip simbolic - miridele care reprezintă pe Maica Domnului, lumea nevăzută (Netrupeștile Puteri), sfinții care s-au săvârșit în trup (cuvioși, mireni și mucenici), arhierei, dregători, ctitori și apoi miridele pentru poporul credincios în viață și cei adormiți, la momentul potrivit, după împărtășirea preotului și a poporului vor fi cu toții introduși în Sfântul Potir împreună cu Hristos, cu Preasfântul Său Trup și Sânge, împlinind astfel cuvântul Sfântului Apostol Pavel din Epistola către Romani cap. 14,8: ”și dacă trăim și dacă murim, ai Domnului suntem”.
Mulțumim Preasfințitului Părinte Episcop Vicar Atanasie și Sfântului nostru ocrotitor pentru toate și nădăjduim să mai putem arăta poporului și altă dată din aceste lucrări minunate pe care Dumnezeu ni le-a pus la dispoziție ca să ne împărtășim de sfințenia Sa.
A consemnat părintele Cristian Liahu
- Dettagli
- Visite: 1296
Vecernie ortodoxă la mănăstirea Novalesa, Piemonte I

Cu ajutorul lui Dumnezeu, cu binecuvântarea PS Siluan şi cu purtarea de grijă a PS Atanasie de Bogdania, luni, 29 noiembrie 2021, în ajunul prăznuirii Sfântului Apostol Andrei, cel întâi chemat, s-a săvârşit slujba vecerniei la mănăstirea Novalesa, provincia de Torino.
La invitaţia noului stareţ (priore), don Michael Davide şi la dorinţa părinţilor şi a fraţilor din mănăstire de a se săvârși o vecernie ortodoxă în cinstea unuia dintre ocrotitori, au răspuns chemării mai mulţi părinţi din protopopiatul Piemonte I: Pr. Protopop Marius Floricu – parohia Moncalieri, Pr. Protopop onorific Gheorghe Vasilescu – parohia Torino I, Pr. Gabriel Burcescu – parohia Torino II, Pr. Andrei Valeriu Grosu – parohia Collegno, Pr. Cristian Vasilescu – parohia Torino I, Pr. Vasile David – parohia Giaveno, Pr. Ioan Sfârnăciuc – parohia Carignano şi Pr. Ionuţ Olenici – parohia Susa.
Mănăstirea Novalesa, fondată în anul 726 d.H., are ca ocrotitori pe Sfinții Apostoli Petru şi Andrei și este plasată într-o frumoasă zonă muntoasă ce uneşte Italia şi Franţa prin Pasul Mont Cenis. Această abație, situată la 7 km de oraşul Susa, deţine o capelă bizantină din secolul al 10-lea cu o multitudine de scene din viaţa Sf. Nicolae şi Sant Eldrado (unul din primii stareţi).
Fideli devizei „ora et labora”, frații și părinții mănăstiri benedictine, după ce au pregătit o gustare pentru toți cei prezenți, au asistat cu multă bucurie în suflet la slujba vecerniei, fiind profund impresionați atât de muzica bizantină cât și de atmosfera de rugăciune pe care aceasta o creează.
La sfârşitul vecerniei, Pr. protopop onorific Gheorghe Vasilescu, a ţinut un frumos cuvânt de învăţătură cu referire la activitatea Sfântului Apostol Andrei, cel care ne învață curajul mărturisirii într-o lume debusolată și care ne amintește totodată că fără dragoste pentru Hristos toate ale noastre sunt doar eforturi de a rămâne în viață.
În încheiere, părintele protopop Marius, a mulţumit gazdelor pentru primirea călduroasă și a răspuns afirmativ la cererea acestora ca un astfel de moment să se repete și în anii următori.
Slavă lui Dumnezeu care lucrează, prin sfinţii Săi, lucruri minunate!
Au consemnat părinții Ionuț Olenici (Susa) și Valeriu Andrei Grosu (Collegno)
- Dettagli
- Visite: 455
Cu tinerii în căutarea sfinților

Un grup de tineri de la Parohia “Zămislirea Maicii Domnului” din Roma au dorit să afle mai multe despre Sfântul Benedict de Norcia și despre sora acestuia, Sfânta Scolastica. Astfel, însoțiți de părintele paroh Ilie Ursachi, au petrecut câteva ore în ambientul încărcat de spiritualitate al mănăstirilor San Benedetto și Santa Scolastica, din localitatea Subiaco. Informațiile și învățăturile desprinse din viața celor doi sfinți au fost apoi consolidate prin convorbirile duhovnicești care au concluzionat acest pelerinaj.
Mijlocirea și ocrotirea sfinților să însoțească mereu viața tinerilor și a noastră.
- Dettagli
- Visite: 970
Al doilea hram în parohia Sfântul Apostol Andrei din Montefiascone
Luni 28 noiembrie 2021, Preacucernicul Părinte Vicar Eparhial Gheorghe Militaru, delegat al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a săvârșit Vecernia Sfântului Apostol Andrei cel Întâi Chemat, ocrotitorul României, cu ocazia hramului parohiei din Montefiascone, păstorită de părintele Aron Horciu. La această mare sărbătoare, au participat mai mulți preoți și diaconi din protopopiatul Lazio II, spre bucuria numeroasei comunității din Montefiascone și împrejurimi.
Cu această ocazie s-au binecuvântat lucrările de înfrumusețare ale lăcașului, iconostasul și mai multe icoane pictate pe lemn. Părintele Vicar Eparhial a ținut un cuvânt de învățătură și încurajare a comunității după care s-au acordat mai multe Gramate Episcopale.
În final, tinerii parohiei noastre împreună cu tinerii de la schitul Sfântul Ilie Tesviteanul din Rignano Flaminio, au prezentat un program artistic, dedicat Ocrotitorului parohiei dar și Zilei Naționale a României.
Slăvim pe Domnul pentru toate binefacerile, cântând:
"Binecuvintează Doamne pe cei ce iubesc podoaba casei Tale!"
A consemnat diacon Gabriel Cerbu
- Dettagli
- Visite: 1045
PS Atanasie de Bogdania a participat la concertul de colinde organizat în Parohia Roma V – Ostia I

Duminică, 28 noiembrie 2021, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a participat la concertul de colinde susținut de grupul coral „Sfântul Roman Melodul” în parohia „Intrarea Domnului în Ierusalim” din Roma (V) - Ostia I.
Preasfințitul Părinte Atanasie a subliniat importanța colindelor descrise ca „vestirea în public a Evangheliei. Dacă pictura – după cum vedem icoanele în această biserică-, nu sunt altceva decât Evanghelia pictată în așa fel încât oricine care privește, să o cunoască, să o înțeleagă și să o aprofundeze. Colindele sunt Evanghelia pusă pe note. Cei care au cântat în această seară și au finalizat acest concert cu «colindul Sfântului Andrei» sunt și ei, într-un fel, binevestitori și apostoli prin cântec, care binevestesc prin melodie și prin imne, ceea ce așteptăm cu toții, Nașterea Domnului în Betleemul inimilor și al sufletelor noastre. Ne-am desfătat cu toții de această hrană duhovnicească și ne bucurăm pentru această zi binecuvântată”.
Acest eveniment face parte din turneul de concerte (colinde) al grupului coral „Sfântul Roman Melodul”, desfășurat în parohiile din regiunea Lazio, acesta fiind al treilea concert, care marchează manifestările legate de prăznuirea Sfântului Apostol Andrei și de Ziua Națională a României, celebrate în Episcopia Ortodoxă Română a Italiei.
O reușită deosebită a grupului coral „Sfântul Roman Melodul” s-a concretizat, anul acesta, prin participarea la concursul național „Lăudați pe Domnul”, organizat de Patriarhia Română, unde au obținut premiul I. Totodată, aceasta este și prima participare a unui cor din partea diasporei creștin-ortodoxe române, eveniment în premieră petrecut în anul omagial dedicat misiunii și pastorației românilor din afara granițelor României.
De asemenea, Preasfinția Sa i-a felicitat pe membrii corului, atât pentru performanța obținută în cadrul concursului mai sus amintit, cât și pentru concertul de colinde susținut cu atâta căldură sufletească.
La sfârșitul evenimentului, Preacucernicul Părinte paroh, Gheorghe Militaru, Vicar Eparhial, a mulțumit Preasfințitului Părinte Atanasie pentru prezența în mijlocul comunității parohiale. De asemenea, a adresat cuvinte de recunoștință și apreciere membrilor din corul „Sfântul Roman Melodul” pentru colindele armonios intonate.
Slavă lui Dumnezeu pentru toate !
- O nouă troiță închinată Maicii Domnului | PS Atanasie de Bogdania a slujit Sfânta Liturghie în Parohia Buna Vestire Roma Ostia II
- “La început a fost Cuvântul…”-citire și tâlcuire din Noul Testament în Parohia Sfinții Mucenici Evlampie și Evlampia din Collegno
- Sfințirea Crucilor la prima Biserică Ortodoxă din Sardegnia.
- PS Atanasie de Bogdania a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie în Parohia „Sfânta Muceniță Lucia” din Venezia I










