- Dettagli
- Visite: 471
Slujire arhierească la parohia românească din La Spezia

În Duminica a doua după Rusalii (a Sfinților Români), 18 iunie 2023, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereul-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie la Parohia Ortodoxă Română „Sfântul Chiril al Alexandriei” din localitatea La Spezia (Protopopiatul Liguria), păstorită de părintele Daniel Codiță.
În cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa a vorbit despre cinstirea sfinților români, așezată în Duminica a doua după Pogorârea Sfântului Duh, imediat după Duminica Tuturor Sfinților, subliniind că biserica se luminează prin chipurile sfinților pictați pe pereții acestora, iar prin viața lor, Domnul Își arată dragostea Sa față de om. Dumnezeu dăruiește omului tot ceea ce este mai bun și ceea ce are nevoie, cu gândul ca omul să devină sfânt, să trăiască după legile Lui, să se îndumnezeiască, să-și schimbe perspectiva vieții și să devină trăitor al harului, dragostei și comuniunii.
Ierarhul a vorbit și despre sfinții români care fac cinste țării noastre și despre momentul încreștinării înaintașilor poporului român, prin propovăduirea Sfântului Apostol Andrei care, i-a făcut pe păgâni să se întoarcă la adevărata credință. Noi, cei de astăzi, suntem chemați prin propovăduirea Bisericii, să ne întoarcem către Dumnezeu. Lepădarea de sine și de propriile păcate, vicii, egoisme și neputințe, fac loc Domnului în viața celor care răspund pozitiv la această chemare.
PS Atanasie a îndemnat pe cei prezenți să lege prietenii cu sfinții lui Dumnezeu, să-i roage pe aceștia să mijlocească pentru noi înaintea Domnului și să ne ajute în păstrarea și propovăduirea credinței în Iisus Hristos.
Predica ierarhului poate fi ascultată accesând link-ul: https://youtu.be/K79vxJ3zzpo
Parohia românească cu hramul „Sfântul Chiril al Alexandriei” a fost înființată în anul 2011 de către Preasfințitul Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei. Ca preot paroh a fost numit vrednicul de pomenire, PC Părinte Gheorghe Ciocârlan, care s-a mutat la Domnul în anul 2016. De atunci până în prezent parohia este păstorită de părintele Daniel Codiță. Biserica parohială este găzduită în biserica intitulată Chiesa San Giovanni Bosco, de pe strada Luigi Rizzo din orașul La Spezia.
Departamentul de Comunicare și Imagine al EORI
- Dettagli
- Visite: 860
TABĂRA BUCURIEI ȘI A PRIETENIEI - PRAGELATO 2023
PAROHIA ÎNĂLȚAREA SFINTEI CRUCI - TORINO 2

Cu ajutorul lui Dumnezeu, la parohia Înălțarea Sfintei Cruci, Torino 2, s-a desfășurat în perioada 10-15 iunie 2023, Tabăra Nepsis Junior pentru copii și adolescenți, cu vârste cuprinse între 8 și 16 ani.
Activitățile au început cu slujba de Te Deum - rugăciunea de deschidere a taberei, cu binecuvântarea cu aghiasmă a camerelor și a participanților, urmând apoi jocurile de cunoaștere, masa și rugăciunea de seară.
Sfânta și dumnezeiasca Liturghie a deschis ziua de duminică, iar copiii și tinerii după ce s-au spovedit în seara precedentă, au primit Sfânta Împărtăşanie.
Obiectivul acestei tabere a fost Bucuria și Împrietenirea Copiilor. Mulțumim lui Dumnezeu, căci așa cum reiese din mărturiile participanților, aceștia și-au făcut prietenii noi și au gustat pe deplin din varietatea activităților și atelierelor pregătite special pentru ei.
Printre acestea enumerăm: campionate sportive de fotbal și volei, vânătoarea de comori, atelierul de Toacă și atelierele de pictură și creație de cruciulițe și obiecte din rășină, Seara Talentelor - unde copiii care s-au pregătit și-au învins emoțiile și ne-au încântat cu vocile lor, cântând la chitară/flaut, dansând și animând toată sala.
Părintele Vasile Istina, care are o experiență bogată în domeniul medical, a prezentat participanților un curs de "Prim Ajutor și Prevenție" în care i-a învățat pe copii cum trebuie să se comporte, și mai ales de ce trebuie să ne ferim în anumite situații neprevăzute ale vieţii: prim ajutor în lipotimii, accidente, răniri, stop cardiac, demonstrație manevra lui Heimlich (procedura folosită pentru eliminarea corpilor străini blocați la nivelul căilor respiratorii), etc. Acest curs a fost singurul susținut în limba italiană, pentru a facilita înțelegerea termenilor medicali de către copii, părintele răspunzând de asemeni la întrebările participanților, care au arătat un interes deosebit pentru temele abordate.
Anul acesta, ca ocrotitori ai taberei
i-am ales pe Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil, aceasta fiind și tema pentru ora de Cateheză, alături de cunoașterea celorlalte Cete Îngerești.
Aceste activități au fost îmbinate cu rugăciunile de dimineaţă și de seară, și chiar dacă vremea a fost capricioasă și a plouat în fiecare zi, am reușit să facem o drumeție dar mai ales dansurile populare, de care s-a ocupat cu multă râvnă și conștiinciozitate adolescentul David Burcescu, care la numai 15 ani a reușit să coordoneze tot Grupul de copii și tineri și să facă o frumoasă suită de dansuri populare.
Jocul Îngerul Păzitor, chiar dacă nu a fost un "joc," a însemnat mult pentru toți participanții tineri și adulți. A fost o grijă frumoasă pentru fiecare dintre noi și o surpriză la încheierea taberei, să descoperim cine a fost Îngerul Păzitor al fiecăruia dintre noi.
Cei 43 de participanți au fost implicați în fiecare zi în concursul "Cea mai curată cameră" și astfel au fost premiate în fiecare zi o cameră de fete și una de băieți, ca până la final, să fie toate camerele premiate, dar cel mai frumos a fost faptul că acestea au fost ținute în ordine.
O grijă deosebită de buna organizare a taberei, a avut-o doamna preoteasă Gabriela Androne, care a fost mereu alături de copii la multe activități dintre care menționăm: campionatele sportive, dansurile populare și premierea camerelor.
Poate că succesul taberei s-a datorat și faptului că pe parcursul acestei tabere, participanții nu au avut acces la smartphone decât seara, pentru a putea vorbi cu părinții. Ne-am bucurat când am văzut că aceștia s-au detașat ușor de această tentație a secolului și au participat la toate activitățile și jocurile.
Buna desfășurare a taberei s-a datorat persoanelor de nădejde care, cu multă dragoste și gingășie au fost alături de copii și tineri și cărora le mulțumim: doamna Alina Bîrsan, doamna Nina Strufangă, domnișoara Ana Hritonov, doamna Florentina Mănăilă - cea care a pregătit prăjiturile pentru COMOARĂ, domnișoara Mihaela Rus și domnișoarei animatoare Alexandra Moroșan.
Mulțumim Bunului Dumnezeu pentru toate binecuvântările pe care le-a revărsat peste toți participanții în această tabără și îl rugăm să ne ajute în continuare, ca aceste acțiuni să fie prilej de bucurie, de prietenie și de apropiere de rugăciune și de Sfintele Taine.
Redăm mai jos câteva mărturii ale participanților.
"Suntem Nicole și Ștefania, ne-au plăcut foarte mult dansurile populare și atelierul de pictură. Per total a fost o experiență frumoasă. Vă mulțumim pentru tot ce ați făcut pentru și împreună cu noi. Doamne ajută." (Nicole 10 ani, Ștefania 16 ani)
"Mi-a plăcut campionatul de fotbal. Nu mi-a plăcut ploaia." (Gabriel, 8 ani)
"Activitatea care mi-a plăcut cel mai mult a fost laboratorul de rășină și dansurile populare, ce nu mi-a plăcut a fost trezirea de dimineață." (Giorgia, 11 ani)
"Anastasia și Clara au apreciat foarte mult dansurile și drumeția și vânătoarea de comori! Gabriel a apreciat mult turneul de fotbal, drumeția și vânătoarea de comori! Menționăm că le-a plăcut mult și cursul de prim ajutor!" (Mama celor 3 frați: Clara 16 ani, Anastasia 12 ani, Gabriel 11 ani)
"Suntem Gabriel și Ștefan și am vrut să vă spunem că această tabără a fost frumoasă și ne-a plăcut foarte mult. Nu prea ne-a plăcut pictura, am fi vrut să jucăm mai mult fotbal." (Gabriel 12 ani, Ștefan 13 ani)
"Mi-au plăcut toate activitățile și organizarea, pentru următoarea tabără am putea face mai multe jocuri în interior, în rest a fost perfect." (Alexandra, 19 ani, animator)
"Mie mi-au plăcut în mod particular dansurile, vânătoarea de comori și mi-a plăcut mult şi drumeția. Însă nu prea mi-a plăcut că am mâncat pastă în fiecare zi." (Robert, 15 ani)
"În tabăra aceasta mi-a plăcut foarte mult faptul că toți copiii au fost foarte colaborativi și am putut lucra bine dansurile propuse de mine. Tabăra a fost perfectă, din punctul meu de vedere nu am nimic negativ de spus. Vacanță plăcută tuturor." (David B. 15 ani)
"În tabără mi-a plăcut gimnastica de dimineață, atelierul de creație, jocurile de la trambulină, vânătoarea de comori și mâncarea." (Miriam, 9 ani)
"David e foarte încântat de tot ce a fost în tabără. Nu face altceva decât să ne zică cât de frumos a fost. I-a plăcut enorm cursul de prim ajutor deoarece adoră medicina, i-au plăcut dansurile și și-ar dori să se înscrie, i-a plăcut enorm tot."(Mama lui David-13 ani)
"Melissa a fost foarte încântată de tot. Mi-a descris foarte bine toate activitățile. Cred că alimentația nu a fost pe placul ei, în rest totul a fost la superlativ." (Melissa, 9 ani)
"Doamne-ajută! Aceasta a fost prima mea tabără cu catehismul. Mie mi-a plăcut mult laboratorul de pictură, de cateheză și seara talentelor, dar nu mi-au plăcut dansurile populare pentru că nu știu să dansez chiar dacă acestea fac parte din cultura românească. Vă mulțumesc pentru că am rămas cu amintiri foarte frumoase!" (Darius, 12 ani)
"Doamne-ajută! Chiar dacă sunt unele șchiopătări ortografice și gramaticale, acestea sunt gândurile scrise de Darius, eu fiind la serviciu! Vă mulțumesc! P.S. Cel mai frumos și mai înălțător lucru, Darius a cerut cartea de rugăciuni, s-a așezat în genunchi și a citit Rugăciunea de seară! Cred că acesta este rodul rugăciunilor noastre și ale dumneavoastră împreună cu părintele! Slavă Domnului pentru toate!" (Mama lui Darius)
A consemnat preoteasa Nicoleta Istina
- Dettagli
- Visite: 366
Tabăra „Săptămâna Bucuriei” la final (Protopopiatul Toscana II)

În perioada 11 – 16 iunie 2023, 42 de tineri și copiii din parohiile Livorno, Grosseto și Viareggio (Protopopiatul Toscana II) au participat la tabăra protopopială intitulată „Săptămâna Bucuriei”.
Pe parcursul acestor zile, tinerii, coordonați de părintele Ionuț Dascălu și doamna preoteasă Anca Dascălu, (Parohia Valeggio sul Mincio), de preoții parohi din parohiile participante și de grupul de animatori formați în perioada 8-10 iunie la Cursul „Fii animator în Taberele Nepsis”, s-au dedicat activităților menite să aducă buna dispoziție, zâmbetul și voia bună pe chipurile și în sufletele participanților.
În cadrul taberei tinerii s-au bucurat de momente de rugăciune, diferite ateliere și activități, programul încheindu-se cu un foc de tabără, în jurul căruia s-au cântat cântece și s-a dansat.
La finalul „Săptămânii Bucuriei”, tinerii și-au exprimat dorința de a se reîntoarce și anul viitor, pentru a (re)experimenta momentele de bucurie trăite împreună.
- Dettagli
- Visite: 973
Ediția a 3-a a concertului caritabil “Iubește Românește” - Piemonte 2023

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părintelui nostru Siluan, întreaga regiune Piemonte se pregătește pentru cea de-a 3-a ediție a concertului caritabil “ Iubește Românește” . Este pentru prima dată când toate parohiile din Piemonte pot participa la eveniment, acesta căpătând o amploare tot mai mare pe fiecare an. Astfel sunt așteptați invitați de seamă, care vor fi anunțați din timp de către organizatori și care vor bucura publicul făcător de bine. Scopul evenimentului este cel de a ajuta copilașii preoteselor care au rămas văduve pe teritoriul Italiei și care se află în grija fondului Solidaritatea al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei. Anul trecut invitatul concertului a fost Paula Seling iar pe scenă au urcat peste 80 de artiști. Spectacolul a fost dedicat părintelui Lucian Roșu iar cei peste 600 de spectatori prezenți în sală s-au bucurat de întreaga seară, aplaudând îndelung atât evenimentul cât si scopul pentru care a fost organizat. “ Fă un pic de bine. Rău nu face. “ a fost motto- ul întregului eveniment. Anul acesta sunt așteptați peste 800 de spectatori care vor umple sala teatrului Concordia din Venaria Reale. Toate detaliile vor fi anunțate din timp. Vom reveni cu amănunte.
- Dettagli
- Visite: 476
Festivalul Bucuriei la Catania

Ca în fiecare an, în Duminica tuturor sfinților, la cumpăna dintre finalul de an catehetic și începutul vacanței de vară, în Parohia "Sfânta Muceniță Agata" din Catania (Sicilia) a avut loc FESTIVALUL BUCURIEI, ajuns în acest an la ediția a x-a.
Cu acest prilej au fost premiați copiii ce au venit la Școala parohială în biserică, sau au participat la cursuri si activități online, expoziții, sau evenimente patriotice, culturale sau religioase.
Peste 30 de elevi au participat la Concursul internațional "Împreună cu Hristos în mileniul III", iar la Duminica Ortodoxiei au fost prezenți 50 de copii la "Rugăciunea copiilor ortodocși din întreaga lume".
Părintele paroh Mihai Gabriel Ichim a fost bucuros să binecuvânteze atât de mulți copilași, să le ofere diplome, icoane, cărți de rugăciuni și cruciulițe, dar mai ales să-i împărtășească cu Trupul si Sângele Domnului.
După Sfânta Liturghie, copiii au mâncat împreună din bucatele pregătite de mămici.
A urmat un concurs între băieți și fete, ce au modelat prăjiturele, apoi le-au oferit părinților.
După cum era de așteptat au câștigat fetele.
Tombola a fost punctul de atracție al festivalului. Copiii au adus legume și fructe, iar păstorul parohiei a adăugat obiectele religioase. Din toate au extras cu mare amuzament și încântare.
Copii s-au jucat cu baloane, au dansat și s-au bucurat de torturile pregătite de credincioasele parohiei.
La final, a avut loc spectacolul: "SUFLETUL DE COPIL ÎNTRE BINE ȘI RĂU" , după sceneta scrisă de Mirela Șova.
Coordonați de profesoara lor- preoteasa Geta Ichim- elevii școlii parohiale au împărțit emoțiile cu părinții lor.
Pe scena improvizată în curtea bisericii, într-un spectacol plin de culoare, în care au îmbinat: dansul, muzica, cântul și versul, au apărut personaje binecunoscute nu numai copiilor ci și adulților.
Personajele pozitive au fost cele admirate.
BUNĂTATEA a venit cu un coș plin de flori pentru toți cei prezenți.
CURAJUL a oferit cruciulițe spectatorilor.
VORBA BUNĂ, a împărțit cele mai bune cuvinte - cărticele de rugăciuni.
PACEA cu nelipsitul porumbel a dat crenguțe de măslin.
IUBIREA a împărțit... iubire dintr-o inimă mare roșie, alte inimioare mai mici, iar personajul ce a interpretat RUGĂCIUNEA a bucurat spectatorii cu iconițe.
Aplauzele au însoțit și micii actori ce au interpretat personajele negative, cum ar fi: MINCIUNA, LENEA, TRISTEȚEA, MÂNDRIA, MÂNIA și FRICA, pentru că ele fac parte... din păcate din viața noastră de zi cu zi.
Nu a lipsit ceata de îngeri ce a însoțit SUFLETUL DE COPIL, ce a învins prin RUGĂCIUNE lupta dintre bine și rău.
Festivalul s-a încheiat în Piața Falcone, unde copiii au ridicat o rugă pentru pacea lumii, înălțând baloanele cu heliu spre cer.
Să fie pace în lume!
La plecare au fost felicitați părinții.
Cei ce străbat zeci si sute de km, pentru a aduce copiii în Casa Domnului.
Cei ce sunt conștienți că școala și activitățile extrașcolare de: informatică, engleză, fotbal, karate sau înot, nu sunt suficiente pentru formarea viitorilor adulți.
Iar zestrea cea mai scumpă trebuie să fie CREDINȚA, căci doar Rugăciunea rămâne tovarășul de nădejde, ce-l face prezent pe Hristos, atunci când eșecul, durerea, boala, singurătatea și indiferența acestei lumi vor veni în calea lor.
"În lume necazuri veți avea...dar îndrăzniți... Eu am biruit lumea!”
A consemnat: preoteasa Geta Ichim










