- Dettagli
- Visite: 641
S-a deschis sesiunea de pre-înscriere la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul” - extensia de la Roma

Luna aceasta s-a deschis sesiunea de pre-înscriere la cursurile de Teologie Pastorală ale Extensiei de la Roma a Facultății de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul” din București.
Se pot înscrie absolvenții de liceu sau ai unei alte facultăți, indiferent de vârsta. Facultatea are o secție unică: Teologie Pastorală, destinată formării viitorilor slujitori ai Bisericii precum și viitorilor profesori de religie (valabil acolo unde se predă credința ortodoxă în școli) sau cateheți și catehete, în parohii și este deschisă atât bărbaților cât și femeilor.
Studiile sunt împărțite în două cicluri de câte doi ani: primul dedicat disciplinelor istorice și al doilea disciplinelor sistematice.
Admiterea se va face în două etape:
1. În luna mai (perioadă exactă urmează să fie anunțată), se va face înscrierea, individual, pe platforma web a Universității din București, dedicată românilor de pretutindeni;
2. Între 3-5 iulie a.c., cei care vor fi deja înscriși pe platformă și acceptați, se vor prezenta la Roma pentru colocviile de admitere.
În sesiunea de pre-înscriere se vor trimite documentele cerute, canate în format PDF la adresa de e-mail:
Pentru mai multe informații, precum și suport în completarea și trimiterea documentelor, vă puteți adresa părintelui Horia Grădinaru: tel. +39 339 665 30 92.
Acte necesare înscrierii
Facultatea de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul” – Roma
Sesiunea mai/iulie 2023
1. Diplomă de Bacalaureat (BAC) în original sau Diplomă echivalentă (EBAC) din străinătate (original + traducere legalizată). În cazul diplomelor obținute în străinătate, deși nu este obligatoriu, recomandăm echivalarea lor la Consiliul Național de Recunoaștere și Echivalare a Diplomelor (https://www.cnred.edu.ro). Pentru cei care nu sunt încă în posesia diplomei, se va prezenta certificatul de absolvire sau o adeverință de
bacalaureat (ABAC), care va specifica media generală obținută la examenele finale.
2. Foile matricole (FM) din toți anii de Liceu în original (+ traducere autorizată, dacă sunt emise într-o limbă străină)
3. Certificat de Naștere (CN) - copie (+traducere autorizată, dacă este emis într-o limbă străină)
4. copii după Pașaport CRDS sau străin sau Carte de identitate (CI) străină sau atestat de sejur sau alt document similar care să ateste domiciliul sau reședința candidatului în străinătate (DR).
5. (dacă numele de familie este schimbat) Certificat de căsătorie (CC) - copie (+traducere autorizată dacă este emis într-o limbă străină)
6. Declarație de asumare a identității culturale române (DI),
7. Declarația privind autenticitatea documentelor (DA) transmise
8. Adeverință medicală (AM) care să ateste starea bună de sănătate și în particular absența oricărei afecțiuni cronice (infecțioase sau psihice) care să constituie un impediment în urmarea cursurilor universitare.
9. Certificat de botez (CB) – copie sau, dacă este imposibil de obținut certificatul, se poate aduce o adeverință (AB) substitutivă eliberată de pr. paroh.
10. Binecuvântarea arhierească (BA) Se obține la solicitarea candidatului și la recomandarea pr. Paroh/duhovnic. Acesta din urmă va trimite ambele documente la Cancelaria Eparhiei de apartenență în vederea obținerii binecuvântării Chiriarhului locului.
11. fișa de înscriere (FI)
12. declarația de reședință (DR)
13. declarația cu privire la studiile urmate (DSU)
14. fotografii imprimate (se vor aduce fizic doar la examenul de admitere)
Nota bene: Toate documentele de mai sus trebuiesc trimise în prealabil, în format pdf, scanate individual, la adresa:
La examenul de admitere vor trebui aduse și originalele solicitate; actele de studii originale vor rămâne în arhiva Universității pe toată durata studiilor.
- Dettagli
- Visite: 410
Împreună-slujire în parohia Feltre

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei și cu voia Domnului, în seara zilei de 23 martie, preoții din Protopopiatul Triveneto I s-au rugat împreună în parohia Feltre. În număr mare de preoți s-a săvârșit Taina Sfântului Maslu pentru mângâierea credincioșilor din această parohie. La slujbă au slujit următorii preoți:
Pr. Prot. Avram Matei – Venezia 1
Pr. Marius Kociorva - Treviso
Pr. Constantin Hîrțopanu – Villanova
Pr. Nicolae Pîrvu – Noale
Pr. Igor Baranovschi – Portogruaro
Pr. Ionuț Grigore – Oderzo
Pr. Mihail Damașcan – Conegliano
Pr. Adrian Ene - Feltre
Pr. Antonie Geană – Belluno
Pr. Constantin Baltag – Venezia 2
Pr. Victor Postoronca – Mogliano Veneto
În cuvântul de învățătură, Pr. Protopop Avram Matei făcând referire la judecătorul care nu se temea de Dumnezeu și nici de oameni nu se rușina ( Lc. 18 ), a atenționat faptul că un creștin botezat, având harul lui Dumnezeu, ar trebui să fie mai atent la felul în care se raportează la Dumnezeu și la oameni, să aibă frica lui Dumnezeu și sfială față de oameni după cum spune la Pilde 1, 7 „Frica de Dumnezeu este începutul înţelepciunii; cei fără minte dispreţuiesc înţelepciunea şi stăpânirea de sine”. Iar legat de rușinea față de oameni, să nu fim asemenea judecătorului nedrept, ci să avem respect față de oameni și de noi, să fim corecți în toate, dar mai ales să-i educăm și pe copiii noștri în aceste virtuți.
Mulțumim părintelui, doamnei preotese și întregii parohii pentru primirea frumoasă !
- Dettagli
- Visite: 532
Adunarea Protopopiatul Lazio II

Marți, 21 martie 2023, Protopopiatul Lazio II a ținut cea de-a treia ședință a adunării protopopiale. Gazda din această lună a fost Parohia Sfântul Mucenic Hermes, din localitatea Passo Corese, Rieti. Am slujit împreună Pavecernița Mare care s-a citit și cântat la doua străni de către părinții prezenți la această slujbă frumoasă care are specificul ei în perioada Postului Sfintelor Paști. În încheiere Părintele Protopop Gabriel Ioniță a ținut un cuvânt de învățătură în care ne-a îndemnat să trăim Învierea Domnului Hristos că pe învierea noastră și ca să putem ajunge la această măsură noi să încercăm să fim una cu rugăciunea și cu duhul slujbelor din această perioadă a postului.
La ședința, părintele consilier Constantin Holban a pregătit un cuvânt despre cum să ne pregătim în Postul Mare pentru a fi mai aproape de Mântuitorul Hristos și pentru a simți mai mult prezența Domnului în viața noastră!
Dam slavă Domnului pentru toate binecuvântările revărsate asupra noastră și îi mulțumim pentru bucuria care ne-a dat-o de a sluji cu toții împreună. Vă urăm un post și un urcuș duhovnicesc plin de folos tuturor!
Cu drag Pr.Gabriel Walter Andriuță
- Dettagli
- Visite: 463
„Bogăția constă în diversitate” - Campania ”Cu România în inimă”

După întâlnirile de la Parohia ortodoxă „Înălțarea Sfintei Cruci” din Romacu o profesoară româncă de comunicare, cu un preot catolic devenit ortodox, cu un psiholog și psihoterapeut care în meseria sa apelează frecvent la rugăciuni și după o discuție cu totul aparte cu o scriitoare care a fost nevoită să plece din România încă din 1976, adolescenții au avut ocazia să îl cunoscă personal pe Marius Bizău, actor român foarte apreciat în Italia.
”A fost foarte interesantă această întâlnire” mărturisește Ilie Ursachi, (16 ani), surprins și în același timp încântat să îl cunoască pe acest actor care a reușit în puțini ani să își facă o frumoasă carieră în Peninsulă. S-a și văzut de altfel că adolescentul era atras de ceea ce face Marius Bizău, deoarece a avut pentru el nenumărate întrebări.
”Mama spune mereu că sunt bun de actor, dar nu m-am gândit niciodată să mă îndrept spre această carieră, însă ...nu se știe ... cum va vrea Dumnezeu! Fiecare cu talentele lui” mai mărturisește la finalul întâlnirii, Ilie.
Campania ”Cu România în inimă” îi ajută pe adolescenți să se împrietenească și să se cunoască mai bine
Referitor la aceste activitățile de sâmbătă după amiază, Ilie recunoaște că ”nu este așa de rău. Nu este numai faptul că astfel îi cunoaștem pe anumiți conaționali de aici, dar ne cunoaștem mai bine noi între noi și nu văd nimic rău în asta, ba dincontră”.
Ilie, care de la vârsta de 5 luni se află la Roma, s-a născut la Piatra Neamț, însă dorește să precizeze că inima sa se află la Suceava, la Vicovul de Sus, de acolo de unde este originar tatăl său.
Și Ana Podariu, în vârstă de 11 ani, a fost foarte încântată de această întâlnirea cu un actor român, deoarece astfel a descoperit foarte multe secrete despre cum se fac filmele și cum se pregătesc spectacolele de teatru.
”Îmi place mult că datorită acestor întâlniri odată în plus reușesc să mă văd cu prietenii mei, dar și deoarece astfel pot descoperi nenumărate lucruri interesante despre alte persoane” ține să mai precizeze Ana, care s-a născut în Italia și ai cărei părinții sunt din Podoleni – Neamț și din Verșeni - Iași.
Adolescenții descoperă meserii diverse care ar putea să îi influențeze în alegerea viitorului
”Mereu mi-a plăcut să vorbesc cu persoane care fac ceva deosebit și mai ales să am ocazia să cunosc un actor, pentru că mi se pare o meserie foarte interesantă. Chiar mi-a plăcut să aflu, în cadrul acestei întâlniri, mai multe lucruri despre ceea ce face Marius Bizău, cum se pregătește el pentru un film sau pentru un spectacol de teatru” mărturisește Andrei Colonescu, 17 ani.
În general, acțiunile din cadrul Campaniei ”Cu România în inimă” i se par lui Andrei foarte interesante, deoarece vin invitați deosebiți: nu numai actori, ci și profesori, psihologi sau preoți: ”Chiar îmi face plăcere să vin. Pe deasupra sunt și foarte încântat să observ că și alți prieteni sau alți tineri participă cu interes la aceste întâlniri”.
Andrei mai recunoaște că datorită acestor discuții își creează o idee asupra a ceea ce va face în viață: ”Deja am 17 ani și pot să aflu și să descopăr alte meserii ca să văd ce pot să fac în viitor și acesta este un mod ca să îmi deschid mintea și să văd și altfel de meserii. Mi-ar plăcea și aș dori să lucrez în turism, la un hotel sau într-o agenție de călătorii.”
Andrei, care s-a născut în Italia, iar a cărui mamă este originară din Focșani, iar tata din Piatra Neamț, recunoaște că iubește România, unde se simte întotdeauna ca acasă: ”Mă simt mai mult român decât italian chiar dacă m-am născut la Roma. În Peninsulă, unicul loc în care mă simt ca în țară este la biserică și în apartamentul în care locuiesc cu părinții, deoarece sunt unicele locuri în care se vorbește numai româna și unde se trăiește ca un ortodox.”
”Din eșec se învață lecția cea mai bogată”
Și pentru invitatul acestei ediții a Campaniei ”Cu România în inimă” discuția cu adolescenții a fost unică: ”Da, am fost foarte bucuros să mă întâlnesc cu noua generație de tineri născuți în Italia care fac parte din familii mixte sau de origine română” a mărturisit Marius.
După ce le-a explicat că ”bogăția constă în diversitate” referindu-se în acest caz la faptul că românii din Italia cunosc și respectă nu numai cultura țării gazde, ci și pe a țării de origine, Marius îi sfătuiește pe adolescenți ”să aibă încredere în ceea ce vor să facă sau dacă nu au o idee clară, cel puțin să încerce 100% ca și în acest fel să descopere drumul lor în viață. Și să se pregătească totuși și pentru eșec, deoarece de acolo se învață lecția cea mai bogată”.
Prin muncă, seriozitate și determinare poți atinge orice obiectiv
La întâlnirea cu Marius Bizău a asistat pe lângă cei doi preoți gazde: părintele Ciprian Baltag și părintele Ioan Gherasimescu, și părintele Ilie Ursachi de la Parohia ”Zămislirea Maicii Domnului” (La Rustica) din Roma.
”Tinerii participanți la întâlnirea cu actorul român Marius Bizău au putut descoperi un om pasionat de ceea ce face, foarte serios și muncitor în meseria sa. Deși de-a lungul istoriei sale de viață a fost tratat ca un străin și de multe ori marginalizat, pasiunea pentru teatru și film și o persoană providențială - un profesor - au fost elementele care l-au ajutat pe tânărul elev de atunci să își descopere calea în viață. Pe lângă multele curiozități pe care tinerii le-au avut referitor la meseria de actor, cred că le-a rămas imprimată ideea că prin multă muncă, seriozitate și determinare poți să-ți pui în valoare darul pe care îl ai de la Dumnezeu și te poți împlini ca persoană” a comentat la finalul discuției cu invitatul lor părintele Ciprian, el însuși atras de povestea de viață a actorului.
”Cu cât înveți mai multe lucruri în viață - spunea invitatul nostru - cu atât mai multe oportunități ai deschise pe viitor înaintea ta. Și, aș adăuga, cu cât mai multe înveți, cu atât mai mult îl poți ajuta pe aproapele tău și Dumnezeu poate lucra prin tine, ca o mână întinsă către cel care are nevoie” concluzionează părintele Ciprian.
Invitatul ediției de sâmbătă, 25 martie 2023, va fi Giuseppe Sergio Balsama, președintele Asociației ”Insieme per l’Athos”, un italian care în urmă cu 16 ani a trecut la ortodoxie, primind harul botezului pe Muntele Athos.
Pe lângă organizarea de 20 de ani a numeroase congrese internaționale și seminarii despre ortodoxie, Giuseppe Sergio Balsama se implică de șapte ani – prin asociația sa – și în organizarea Concertului de Crăciun ”Tradiții prin ochi de copii”.
Întâlnirea va avea loc tot la Parohia „Înălțarea Sfintei Cruci”de la ora 16.00.
Informații suplimentare:
Marius Bizău (39 de ani), care a venit la Roma la vârsta de 16 ani, împreună cu mama și sora sa, s-a consacrat în teatrul şi cinematografia din Italia, dar a jucat şi în Marea Britanie şi la Hollywood. Pentru a ajunge la acest nivel a trebuit totuși să muncească de trei ori mai mult decât colegii săi. Visul lui este să joace într-o zi şi în România.
Marius Bizău are roluri importante în 16 seriale populare din Italia, precum ”Squadra antimafia”, ”Don Matteo”, în zece filme artistice, iar în 2013 a fost distribuit într-un producție cinematografică la Hollywood.
În filmul „La Prima Regola", apărut în cinematografe în decembrie 2022, Marius Bizău interpretează rolul principal al unui profesor de liceu, chemat să țină cursuri pentru reintegrarea unor elevi emigranţi.
De la 23 martie 2023 – Marius poate fi văzut într-un alt film care rulează în această perioadă în sălile de cinema: ”Delta” în regia lui Michele Vannucci.
Campania "Cu România în inimă", organizată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, și cu purtarea de grijă a Preasfințitului Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania, are ca scop apropierea adolescenților români născuți sau crescuți în Peninsulă de conaționali deja realizați în anumite domenii, ca oameni de afaceri, medici, cercetători, ingineri, actori, profesori, scriitori sau stiliști români, dar și de instituțiile importante ale țării noastre pe teritoriul italian - ca Ambasada României la Roma, Accademia di Romania sau Institutul român de cultură și cercetare Umanistică de la Veneția.
- Dettagli
- Visite: 621
A doua conferință semestrială de primăvara în Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

Parohia Ortodoxă Română „Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul” din Verona a fost gazda celei de a doua conferințe semestriale de primăvară din Episcopia Ortodoxă Română a Italiei, prezidată de Preasfințitul Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, avându-l alături pe Preasfințitul Părinte Arhiereu-vicar Atanasie de Bogdania, la care au participat preoții, diaconii și preotesele din protopopiatele din zona de nord a Italiei.
Preasfințitul Părinte Episcop Siluan a deschis întâlnirea cu un cuvântul de binecuvântare adresat participanților, după care a oferit câteva sfaturi pastoral-misionare clericilor prezenți.
Părintele Saul Vid, de la Parohia Ortodoxă Română „Cuviosul Dimitrie cel Nou din Basarabi” din Budrio (Protopopiatul Emilia Romagna I), a susținut conferința tematică cu titlul: „Parohia, familia și persoanele vârstnice”, în care a abordat aspecte legate de pastorația persoanelor vârstnice.
Părintele Saul a vorbit despre înțelepciunea bătrâneții și a vârstnicilor, care trăiau și interpretau teologia în mod simplu, dar practic, și care, din păcate, din anumite motive, sunt adesea abandonați și uitați de familie. Copiii trebuie să învețe să-i cinstească pe cei vârstnici, dacă doresc să aibă, și ei la rândul lor, o bătrânețe senină.
Un aspect important subliniat de Părintele Saul este filantropia, ajutorarea aproapelui și a celor aflați în nevoi. Filantropia Bisericii este, în primul rând, o filantropie pastorală, iar după împlinirea acesteia, se pune în practică filantropia materială. Faptele bune, săvârșite în folosul aproapelui, reprezintă o mărturisire a iubirii lui Dumnezeu care lucrează prin oameni. Filantropia nu se oprește doar la a dărui cele necesare de trebuință trupului, ci ea este însoțită mereu de catehizare, purtând mesajul lui Hristos care ne transmite că, prin mântuirea sufletului celui pe care îl ajutăm, devenim iubitori de Dumnezeu și de aproapele.
Departamentul de Comunicare și Imagine al EORI
- Sfințirea Cimitirului Ortodox din Ravenna
- Liturghie Arhierească pentru românii din Carsoli
- PS Părinte Episcop Siluan | A patra cateheză din seria Catehezele Postului Mare 2023 - „Degustări de suflet folositoare din imnele Triodului” – Duminică – 19 martie 2023
- Vizită catehetică la Parohia ”Sfântul Ioanichie cel nou de la Muscel” din Vasto.










