- Dettagli
- Visite: 467
Serbarea „Răspunsul cel Bun” dedicată femeii creștine, în parohia Lucca

Nu descrie niciun cântec
Ce se naște dintr-un pântec.
Mamă, maică-ți mulțumesc
Pentru cele ce trăiesc -
Ție și lui Dumnezeu
Că-s aici, acum și eu!
Din mila și ajutorul lui Dumnezeu, în a patra Duminică a Postului Mare, Parohia Sfântul Antonie cel Mare din Lucca s-a bucUrat de o întâlnire plină de emoție, lumină și bucurie, eveniment intitulat „Răspunsul cel Bun”.
Momentul pregătit de copiii parohiei noastre a reprezentat un prinos de recunoștință adus lui Dumneze pentru Darul Vieții dat fiecăruia dintre noi. Am primit acest minunat dar prin Răspunsul cel Bun pe care mamele noastre l-au dat atunci când au fost chemate să fie împreună lucrătoare cu Dumnezeu, în cea mai frumoasă misiune, accea de a aduce Viața în lume.
Dumnezeu a dăruit inimii de mamă o parte din puterea Sa creatoare, făcând-o să zămislească și șoptindu-i tainic inimii ei să creasca rodul pântecelui pentru El.
Astfel, femeia este chemată să împrospăteze și să înfrumusețeze cu dragostea inimii ei Viața lumii, sentiment ce izvorăște din însăși dragostea lui Dumnezeu.
În încercarea de a contura identitatea femeii ca și mamă este clar că modelul suprem este acela al Maicii Domnului .
Așa cum Maica Domnului s-a deschis lucrării Duhului Sfânt în ea, prin Răspunsul cel Bun dat la chemarea lui Dumnezeu „ Iată Roaba Domnului, Fie Mie după Cuvântul tău.” (Luca 1,38), oare nu suntem și noi invitați zilnic să dăm Răspunsul cel Bun la chemarea lui Dumnezeu de a conlucra cu el?
Nu putem fi mame, soții, soți, profesioniști, profesori, bunici, preoți, preotese dacă nu ne deschidem și noi la lucrarea pe care vrea Domnul să o facă cu fiecare dintre noi. Povestea fiecăruia dintre noi începe cu încrederea că evenimentele ajung la noi cu voia lui Dumnezeu, inima noastră se lărgește numai prin primirea voii lui Dumnezeu.
Invitația Domnului nu este întotdeauna una ușoară: iată, suntem chemați să fim părinți de copii bolnavi, părinți de adolescenți rebeli, să jerfim mult prin muncă grea pentru a ne câștiga traiul, să ducem boli grele, să ducem crucea de a nu avea copii, de a trăi durerea pierderii unui copil, a unui părinte sau a unui soț, de a trăi în singurătate. Însăși Maica Domnului primește să poarte în pântece pe Fiul lui Dumnezeu într-o conjunctură socială grea, dat fiind faptul că femeile care rămâneau însărcinate nefiind căsătorite erau ucise cu pietre.
Într-o vreme în care toată forța și energia părinților se concentrează pe educația copiilor și pe viitorul lor, prea puțini dintre noi ne mai gândim și la creșterea spirituală a odraslelor noastre. Însă istoria Bisericii ne demonstrează că au existat exemple de părinți care și-au dorit și și-au purtat copiii pe cărarea sfințeniei și avem nădejdea că mai există încă astfel de părinți.
De aceea perechi de mamă- fiică au prezentat modele de mame creștine: Sfânta Antuza, mama Sfantului Ioan Gură de Aur, Sfânta Emilia, mama Sfântului Vasile cel Mare, Sfânta Nona, mama Sfântului Grigore Teologul, Sfânta Monica, mama Fericitului Augustin și Sfânta Ipomoni, prințesă, împărăteasă, monahie și mamă de opt copii.
Întâlnirea a fost una plină de emoție, pentru că prin cânt și vers, copiii au reușit să declanșeze în sufletele celor care au participat dorul de mamă, de copilăria fără griji, dar mai ales multă recunoștință pentru că sunt. Cântecele pline de semnificații dedicate femeii creștine și primăverii au fost acompaniate instrumental de grupul de chitariști din parohie.
Astfel tinerii membri ai comunității noastre au încercat prin cânt și poezie să aducă o fărâmă de mângâire și bucurie mamelor și femeilor creștine. Este, cu siguranță, un gest mic în comparație cu jertfa mamelor, dar vine dintr-un adânc de suflet de copil, care încă mai păstrează nealterat Chipul lui Dumnezeu.
Slavă lui Dumnezeu pentru Darul Vieții primit prin mamele noastre, deoarece noi Suntem pentru că ele au știut să dea Răspunsul cel Bun.
Binecuvântate fiți, femei creștine!
A consemnat, preoteasa Delia MARINA-FIȚ
- Dettagli
- Visite: 525
Adolescenții din Campania ”Cu România în inimă” descoperă mândria de a fi ortodocși

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, și cu purtarea de grijă a Preasfințitului Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania,la Roma se desfășoară de două luni campania ”Cu România în inimă” - care are ca scop atât încurajarea adolescenților români născuți sau veniți de mici copii în Italia de a fi mândri de originile lor, cât și prezentarea unor alți conaționali deja realizați și apreciați în anumite domenii, care într-un fel pot constitui - pe lângă părinții lor - exemple de urmat, dar și cetățeni italieni care iubesc România și sprijină sau se implică în activitățile comunității de români din regiunea Lazio.
Astfel Grupul de tineri Nepsis al Parohiei ortodoxe ”Înălțarea Sfintei Cruci” din Roma l-au avut ca invitat pe Giuseppe Sergio Balsama, președintele Asociației ”Insieme per l’Athos”, care le-a povestit despre alegerea sa de a deveni ortodox în urmă cu 17 ani, despre bogăția pe care tinerii o au fiind ortodocși, despre experiența sa la Muntele Athos, despre contribuția adusă de voievozii români în Sfântul Munte, dar și despre ”Athos-ul românesc” pe care el personal îl vizitează ori de câte ori ajunge în țara noastră.
Adolescenții să fie mândri, dar și să conștientizeze mai mult că sunt ortodocși
”Nu mi-am imaginat cât de mult va fi de îmbucurătoare și stimulantă întâlnirea cu acești adolescenți. Trebuie să mărturisesc că interesul lor pentru subiectele discutate și capacitatea lor de ascultare m-au surprins atât de mult încât mi-au oferit ocazia de a împărtăși cu bucurie câteva teme personale cu caracter religios” a comentat Giuseppe Balsma după discuția cu adolescenții de la Roma 3, la care s-a pregătit chiar cu câteva notițe, prezentându-le și cele câteva (puține) cărți despre ortodoxie traduse sau scrise în italiană.
Ce sfat le dă acestor adolescenți și altora ca ei? ”Să fie mândri și orgolioși de apartenența lor la Biserica Ortodoxă, dar în același timp să dobândească o mai mare conștientizare. Pentru a realiza acest lucru, este necesar să se aprofundeze cunoștințele religioase, să se dedice lecturilor spirituale, să meargă în căutarea unor modele pe care să le urmeze. Și, în sfârșit, să viziteze locuri edificatoare, cum ar fi Muntele Athos și, mai ales, mănăstirile românești în care au viețuit sfinți călugări, precum Ilie Cleopa, Iustin Pîrvu, Arsenie Papacioc, Paisie Olaru și mulți alții; oameni smeriți care, prin viața lor exemplară, au dat mărturie despre Evanghelie în inumanele închisori comuniste” este sfatul lui Giuseppe Balsama.
”Un sigur lucru poate să schimbe viața unei persoane”
Pentru Ioan Gheață, în vârstă de16 ani, ”întâlnirea a reprezentat desigur o experiență foarte interesantă care ne-a îmbogățit foarte mult atât în ceea ce privește cultura generală, vorbind despre istoria țării noastre, cât și despre cunoștințe generale, cum ar fi terminologia greacă veche și modernă, dar și multe informați despre muntele Athos. Domnul Giuseppe este o persoană foarte cultă și capabilă să explice foarte clar chiar și în fața unui public de adolescenți”.
”La această întâlnire am discutat despre cât de important este rolul muntelui Athos în viața unei ortodox, dar și pentru creștinii care vizitează acest loc sfânt, care pot fi chiar italieni, de altă religie” a comentat și Andrei Doroftei, 21 ani. ”Vorbind cu domnul Giuseppe am descoperit cât este important pentru el acest lco sacru și cât i-a schimbat viața. M-a impresionat faptul că din experiența lui a vrut să formeze o asociație - "Insieme per l’Athos" – pentru a organzia evenimente și pentru a transmite la cat mai multă lume importanța Muntelui Athos, pentru ortodocși și pentru catolici. În timpul ce dânsul povestea despre aceste realizări am înțeles că și un sigur lucru poate să schimbe viața unei persoane, iar credința a reprezentat și deține un rol principal în alegerea domnului Giuseppe”.
Chiar și puțini la număr, prin voință se pot ajuta alții
”La această întâlnire am descoperit o dată în plus cât de important este rolul muntelui Athos nu doar pentru viața monahală, dar și pentru creștinii care vizitează acest loc sfânt”a comentat la rândul său și Ana Onciu, o altă adolescentă în vârstă de 17 ani, încântată de faptul că a aflat cu acest prilej că participând la conferințele organizate de această asociație și de Giuseppe Balsama, poate întâlni în fiecare an un părinte monah din Muntele Athos. ”În acest mod pot afla mai multe despre acel loc sfânt, chiar dacă nu îl pot vizita”.
”La această întâlnire s-a vorbit și despre adevărata trăire a credinței, un subiect la care cred că toți ar trebui să ne gândim pe parcursul vieții noastre. Ceea ce m-a impresionat însă cel mai mult este faptul că domnul Giuseppe Balsama ne-a demostrat că nu contează numărul, chiar dacă suntem puțini, dar avem voință, putem face lucruri de mare ajutor pentru ceilalți” a mai mărturisit Ana Onciu.
Un îndemn la aprofundarea credinței
De la discuția tinerilor cu Giuseppe Balsama nu a lipsit gaza – părintele Ciprian Baltag. ”Întâlnirea a fost, din punctul meu de vedere, foarte interesantă pentru că tinerii au putut să cunoască o persoană care a primit Ortodoxia la maturitate, la finalul unui lung parcurs de căutare duhovnicească” mărturisește parohul.
”Fiind născuți ortodocși, de multe ori luăm ca atare multe aspecte ale credinței noastre, fără să le aprofundăm și, de aceea, cred că întâlnirea cu un convertit la Ortodoxie le-a putut oferi tinerilor un îndemn la aprofundarea credinței lor. Astfel invitatul nostru i-a îndemnat în mai multe rânduri pe adolescenții prezenți să fie tot mai conștienți de credința lor ortodoxă și să împlinească totul cu atenție la sensul adevărat al lucrurilor. Giuseppe Balsama i-a îndemnat totodată să caute modele în Sfinți și în oamenii îmbunătățiți, istorisindu-le câteva dintre etapele căutării proprii ce l-au condus spre Muntele Athos și spre mănăstirile din România” a mai comentat părintele Ciprian Baltag.
La următoarea ediție a acestei campanii – care va avea loc la 1 aprilie 2023, de la ora 16.00, tot în Parohia ”Înălțarea Sfintei Cruci” din Roma – cu tema: ”Adolescența cu sau fără credință – vulnerabilitate sau imunizare psihologică?” va participa profesorul universitar doctor Vasile Timiș, inspector general în cadrul Ministerului Educației din România pe disciplina Religie.
La întâlnire pot asista și adolescenți din alte parohii din regiunea Lazio.
Informații suplimentare:
Giuseppe Sergio Balsama este președintele Asociației "Împreună pentru Athos", asociație care se distinge pe scena națională încă din anul 2001 prin angajamentul său cultural de a disemina în Italia frumusețea spirituală, artistică și ecologică a peninsulei sacre a Muntelui Athos, cu care întreține relații oficiale în mod regulat.
Asociația pe care o conduce promovează mesajul universal de pace și fraternitate prin organizarea de conferințe internaționale, seminarii și expoziții. Interesul deosebit al lui Giuseppe Balsama pentru monahismul românesc și istoria sa dureroasă i-a stimulat cunoașterea locurilor și vieților sfinților călugări până la organizarea unor zile de studiu dedicate lui Nicolae Aurelian Steinhardt, Sandu Tudor și Rugul Aprins.
Totodată de șapte ani, Asociația ”Insieme per l’Athos” organizează împreună cu Episcopia ortodoxă română a Italiei și Concertul de Crăciun ”Tradiții prin ochi de copii”, la care participă mai grupuri de colindători din mai multe parohi din regiunea Lazio, inclusiv de la Roma 3.
Parohia „Înălțarea Sfintei Cruci” din Roma a fost fondată în data de 15 martie 2001, cu harul lui Dumnezeu și prin purtarea de grijă a Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Iosif al Mitropoliei Europei Occidentale și Meridionale, încredințându-i-se cinstirea de-viață-purtătoarei Cruci, odor sfânt, ce se păstrează la Roma în Basilica Sfânta Cruce (Basilica Santa Croce in Gerusalemme), împreună cu piroanele Răstignirii și inscripția scrisă de Pilat. Grupul Nepsis al parohiei organizează anual pelerinaje, evenimente culturale, serate cu tinerii, master-cake, concerte de colinde, participări la evenimentele frăției Nepsis din Episcopie și Mitropolie. De asemenea, parohia organizează anual, în colaborare cu alte biserici apropiate, Tabere pentru copii și adolescenți și totodată acordă numeroase ajutoare financiare cazurilor sociale, familiilor numeroase sau monoparentale, sprijin pentru cazurile medicale venite din România, pentru conaționalii care se întorc în țară, pentru parohiile nou înființate sau care au proiecte de biserică, vizite în spitale și în adăposturile improvizate locuite de credincioși de etnie romă și multe alte inițiative.
- Dettagli
- Visite: 256
Ziua mamei creștine în Parohia „Sfântul Apostol și Evanghelist Matei” din Salerno

Duminică, 26 martie, copiii și tinerii Școlii parohiale a parohiei din cetatea Sfântului Apostol Matei au susținut un recital de poezie, cântec și teatru, omagiind astfel cu bucurie ziua dedicată mamelor creștine, sărbătorită în fiecare an la praznicul Buneivestiri. Cu dragoste, emoție și recunoștință au dăruit la final o floare și o caldă îmbrățișare mamelor, care sunt primele persoane care îi povățuiesc și îi învață să meargă pe calea mântuirii.
- Dettagli
- Visite: 756
Serbare dedicată mamei în parohia “Sf. Paisie de la Neamţ” din Livorno

Cu ajutorul Domnului, duminică 26 martie 2023 copiii și tinerii parohiei din Livorno au pregătit cu entuziasm o serbare dedicată mamei, având-o ca model suprem de dragoste maternă pe Maica Domnului, pe care am sărbătorit-o în cadrul Sfintei Liturghii sâmbătă 25 martie, de praznicul Bunei Vestiri.
Aşadar, sub îndrumarea responsabililor şcolii parohiale, aceştia au pus în scenă o piesă de teatru, au recitat cu emoţie poezii, au cântat pricesne şi cântece dedicate celei mai scumpe fiinţe din viaţa lor, mamei, mulţumindu-i prin acestea pentru toată dragostea dăruită şi jertfa adusă.
A fi mamă este ascultarea cea mai dragă şi de preţ a unei femei, având în vieţile sfinţilor nenumărate exemple din care să ne hrănim învăţarea. La însăşi baza societăţii stă raportarea părinţilor, cu precădere a mamelor, faţă de proprii copii. Astăzi primim nenumărate informaţii din lumea neuroştiinţelor, a psihologiei etc., dar încă din secolul patru Sf. Ioan Gură de Aur ne povăţuia spunând astfel: “ Daţi-mi o generaţie de femei creştine şi voi schimba faţa lumii!”.
Mulţumim Domnului şi Maicii Sale pentru acest mare dar de a fi alături de copii în formarea lor ca oameni, creştini, în creşterea şi în drumul lor prin viaţă!
- Dettagli
- Visite: 493
PS Părinte Episcop Siluan | A cincea cateheză din seria Catehezele Postului Mare 2023 - „Degustări de suflet folositoare din imnele Triodului” – Duminică – 26 martie 2023

În seara zilei de duminică, 26 martie 2023, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei a susținut cea de-a cincea cateheză din Postul Mare din seria „Degustări de suflet folositoare din imnele Triodului”.
În deschiderea catehezei, Preasfinția Sa a vorbit despre Sfântul Ioan Scărarul, cinstit în mod deosebit în Duminica a patra a Postului Mare, care s-a născut spre sfârșitul secolului al șaselea și a rămas în istoria Bisericii ca unul care a scris în 30 de trepte Scara Virtuților, Scara dumnezeiescului urcuș, după modelul scării lui Iacob din Vechiul Testament, lucrare care ne arată treptele prin care ajungem la desăvârșire.
Cântările canonului Utreniei Duminicii a patra a Postului Mare au ca temă pilda Samarineanului milostiv - Iisus Hristos Care vine în ajutorul sufletului căzut între tâlharii gândurilor și ai patimilor. Mila lui Dumnezeu se revarsă peste cei care caută vindecare asemenea untdelemnului cu care se unge trupul celui bolnav.
Prin gânduri, păcatul ajunge de la învoire la faptă, pierzându-se astfel comuniunea cu Dumnezeu. Aceasta se datorează faptului că suntem orbi la propria noastră păcătoșenie. Omul păcătos nu mai este în stare să ajungă singur la adevărata vedere duhovnicească. Dar, prin înfrânarea întărită pe credință, crezând în ce spune și ce face Domnul, se dobândește reașezarea la starea cea dintâi.
La final, Preasfinția Sa a răspuns întrebărilor adresate de ascultători.
Întreaga cateheză poate fi urmărită aici: https://www.youtube.com/watch?v=2PX0LnM7ziM
Departamentul de Comunicare și Imagine al EORI










