- Dettagli
- Visite: 512
Săptămâna Misiunii – Conferința PS Episcop Siluan: „La ce misiune ne trimite/cheamă Domnul astăzi?”

În seara zilei de marți, 15 noiembrie 2022, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei a susținut, în regim on-line, conferința cu titlul „La ce misiune ne trimite/cheamă Domnul astăzi?”, ultima dintre cele prezentate în cadrul proiectului pastoral-misionar intitulat: Săptămânile Misiunii 2022 în Episcopia Ortodoxă Română a Italiei.
Preasfinția Sa a subliniat faptul că rostul conferințelor din cadrul Săptămânilor Misiunii 2022 este de a ne aduce aminte la ce misiune suntem chemați și trimiși de Domnul, în zilele noastre. Cuvântul misiune, din limba română, provine de la verbul latin mittō, mittere (a trimite), care este sinonimul verbului grecesc ἀποστέλλω (apostello), de unde provine cuvântul ἀποστολος (apostolos), care înseamnă trimis. Termenul este folosit atunci când Domnul îi „trimite” pe ucenicii Săi să propovăduiască Împărăția Cerurilor (Matei 28, 18-20). Iar propovăduirea apostolilor se întemeiază pe ceea ce ei au văzut, au auzit și au pipăit, în petrecerea lor cu Fiul lui Dumnezeu întrupat, după cum mărturisește Sfântul apostol Ioan de-Dumnezeu-cuvântătorul, la începutul primei lui epistole.
Impactul mărturisirii noastre în fața lumii depinde de măsura în care am trăit și interiorizat experiența personală de „a vedea, a auzi și a pipăi” pe Dumnezeu. Cadrul în care, cu toții, avem prilejul și privilegiul de „a vedea” chipul lui Hristos - Dumnezeu (și ale Sfinților Lui - în icoane), de „a auzi” cuvintele Lui și de „a pipăi-gusta” Pâinea care s-a pogorât din cer este Dumnezeiasca Liturghie, în cadrul căreia, sub adumbrirea Harului lui Dumnezeu, ne facem părtași la cele la care înșiși apostolii Domnului s-au făcut părtași.
La finalul conferinței, Preasfinția Sa a răspuns întrebărilor adresate de ascultători.
Întreaga conferință poate fi urmărită aici: https://youtu.be/t6-NJpNBJaI
Departamentul de Comunicare și Imagine al EORI

- Dettagli
- Visite: 424
HRAMUL PAROHIEI DIN SAN DONA’ DI PIAVE - TRIVENETO 3
Cu ajutorul Lui Dumnezeu, cu binecuvântarea PS Părinte Siluan și cu purtarea de grijă a PS Părinte Vicar Atanasie de Bogdania, în parohia San Donà di Piave a fost prăznuit Sf. Ioan Cel Milostiv, Patriarhul Alexandriei, ocrotitorul acesteia.
Sfântul a fost cinstit prin Slujba Vecerniei din ajunul sărbătorii, cu Dumnezeiasca Liturghie din ziua de prăznuire, la care au participat șapte preoți din protopopiatele Triveneto 3 și 1.
Bucuria prăznuirii a continuat duminică cu Sf. Liturghie săvârșită la noua Biserică, împreuna cu pr. Ioan Juravle, la care au participat un număr mare de credincioși.
La finalul Sf. Liturghii don Luca, reprezentantul cu ecumenismul în Dioceza de Treviso, a adresat un cuvânt celor prezenți.
Sărbătoarea s-a încheiat cu agapă frățească pregătită de gospodinele parohiei, iar dn Radu Constantin ne-a bucurat cu cântece patriotice și populare.
Aducem Slavă Lui Dumnezeu pentru toate darurile și bucuriile revărsate asupra parohiei noastre.
- Dettagli
- Visite: 407
Congresul Nepsis Italia va avea loc la începutul lunii decembrie

Tinerii ortodocşi din Italia (Nepsis) se vor întâlni sâmbătă, 10 decembrie 2022 în localitatea Sampeyre, în apropierea orașului Cuneo. Congresul Nepsis ajunge anul acesta la cea de-a 14-a ediţie.
Congresul se va desfăşura la Casa Diocesana Azione Cattolica di Alba (Località Forte di Becetto, nr. 1 – Sampeyre, 12020, CN). Cei doi ierarhi ai Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan și Preasfințitul Părinte Arhiereu Vicar Atanasie de Bogdania, se vor afla în mijlocul tinerilor cu care vor purta o serie de convorbiri duhovnicești. Programul va cuprinde diferite activități, concursuri și concerte.
Nepsis Italia s-a constituit în data de 6 decembrie 2008, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei.
- Dettagli
- Visite: 606
Hramul Parohiei Livorno
Astăzi, 15 noiembrie 2022, Parohia Ortodoxă Română „Sfântul Cuvios Paisie de la Neamț”, din localitatea Livorno, și-a prăznuit ocrotitorul.
Slujba de prăznuire a Sfântului Paisie, a început încă de luni de la orele 22:00 cu slujba Privegherii care a constat în Vecernia cu Litie, Utrenia și Sfânta și dumnezeiasca Liturghie și s-a încheiat cu Taina Sfântului Maslu de Obște în sobor.
În cuvântul de învățătură, Părintele Protoiereu Ciprian Calfa, a evidențiat învățătura Sfântului Cuvios Paisie, de a căuta să sporim în viața noastră rugăciunea în general, iar Rugăciunea lui Iisus sau Rugăciunea Inimii în special, pregătindu-ne prin citiri din Sfânta Scriptură și din Viețile Sfinților.
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!
- Dettagli
- Visite: 418
Sfântul Maslu în Parohia "Sfânta Muceniță Agata" din Catania - la praznicul sfântului Grigorie Palama, în pragul Postului Nașterii Domnului

"Binecuvântati părinți sfințiți și ne iertați pe noi păcătoșii!"
"Doamne, armă asupra diavolului Crucea Ta o ai dat nouă; că se îngrozeste și se cutremură, nesuferind a căuta spre puterea ei; că morții i-ai sculat și moartea o ai surpat, pentru aceasta ne închinăm îngropării Tale și Învierii"
Așa au cântat cu nădejde copiii, tinerii și adulții români ortodocși, prezenți în Casa Domnului - din cetatea aflată la poalele vulcanului Etna din Sicilia.
Luni 14 octombrie 2022, în "Anul comemorativ al Sfinților isihaști Simeon Noul Teolog, Grigorie Palama și Paisie de la Neamț", a avut loc SFÂNTUL MASLU la Catania, după sărbătoarea sfântului Palama și începutul praznicului închinat sfântului Paisie de la Neamț.
Slujba s-a săvârșit cu un sobor de 6 preoți din protopopiatului Sicilia.
Subliniind rolul vindecător al rugăciunii în vindecarea sufletească și trupească a enoriașilor, păstorul Mihai Gabriel Ichim de la parohia
"Sfănta Muceniță Agata" a mulțumit preoților împreună-slujitori ce au venit de departe, pentru a binecuvânta pe cei prezenți.
Domnul să miluiască pe toți creștinii ce vor călători pe drumul Postului Nașterii Domnului!
Și hrana cu rugăciunea inimii: "DOAMNE, IISUSE HRISTOASE, FIUL LUI DUMNEZEU, MILUIEȘTE-MĂ PE MINE PĂCĂTOSUL" să nu le lipsească, așa după cum ne învață sfântul Paisie de la Neamț:
"Dacă vrei, iubite frate, să sălăşluiască şi să prindă rădăcini în inima ta rugăciunea minţii, posteşte neîncetat; depărtează-te de mâncărurile grase şi plăcute; fă-te treaz şi înţelept ca şarpele, dispreţuind orice zbatere ce ţine de veacul acesta; iartă-i din inimă pe cei care îţi greşesc, după cuvântul Domnului."
A consemnat preoteasa: Geta ICHIM










