- Dettagli
- Visite: 1236
PS Atanasie de Bogdania a dus Lumina Sfântă a Învierii deținuților
din penitenciarul Rebibbia (Roma)

În a treia zi a Paștilor, marți 26 aprilie 2022, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereul-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a slujit Utrenia Învierii și a împărțit lumină deținuților din penitenciarul Rebibbia, cea mai mare închisoare din Roma și din Italia. Alături de Preasfințitul Părinte Atanasie au slujit PC Părinte Bogdan Petre (Parohia Roma VI – Monterotondo), Consilier al Departamentului pentru Închisori al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, PC Părinte Andrei Sfredel (Parohia Roma VI - Monterotondo) și PC Părinte Ioan Gherasimescu (Parohia Roma 3).
Din păcate, în penitenciarul de la Rebibbia sunt încarcerați peste 100 de români, alături de creștini ortodocși de alte naționalități: albanezi, georgieni, macedoneni, sârbi, ucraineni, ruși și lituanieni. Pentru toți aceștia, Episcopia Ortodoxă Română a Italiei asigură asistență spirituală și materială.
Datorită situației de maximă securitate și a normelor în vigoare, referitoare la pandemia Covid19, din penitenciar, Preasfințitul Atanasie a slujit Utrenia Învierii de patru ori, în cele 4 sectoare ale închisorii și a împărțit lumină tuturor celor prezenți. Cei mai râvnitori, care au postit și s-au spovedit, au primit Sfânta Împărtășanie.
La final, Preasfințitul Atanasie i-a binecuvântat pe toți participanții, care apoi au primit ouă roșii, cozonac, pască și paști.
Episcopia Ortodoxă Română a Italiei, prin Departamentul pentru Închisori, aflat sub coordonarea PC Părinte Consilier Bogdan Petre, asigură asistență religioasă celor încarcerați la Rebibbia încă din anul 2008, în acest an împlinindu-se 14 ani de misiune. Părintele Bogdan Petre merge săptămânal, în fiecare zi de marți, la închisoarea Rebibbia, slujind și răspunzând nevoilor spirituale, ori de câte ori este solicitat. La nivelul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei sunt peste 70 de preoți care cercetează, în mod regulat, penitenciarele din Italia.
- Dettagli
- Visite: 469
Lumina și Bucuria Învierii Domnului Hristos a fost adusă de către refugiații cu nevoi speciale de la Serviciul de tip Rezidențial Cottolengo din Torino

Duminică în prima zi a Învierii Domnului, Părintele Nicolae Telpiz, Parohul Parohiei Ortodoxe Române “Sfântul Ierarh Nicolae” din Torino, a dus Lumina Învierii Domnului celor 14 persoane cu handicap locomotor grav, care s-au refugiat din calea războiului din Ucraina la Serviciul de tip Rezidențial Cottolengo din Torino. După chemarea ‘Veniți de luați Lumină”, și după citirea Evangheliei Vecerniei din Lunea Paștilor, ei au participat la Vecernia din lunea Luminată. Din necesități obiective slujba a fost oficiată în limba slavă. Comunitatea de creștini ortodocși ocrotită de Sfântul Ierarh Nicolae, pentru a înmulți bucuria, a pregătit câteva ouă roșii și câteva specialități culinare, tradiționale – Pască, etc, pentru a aduce măcar parțial miresmele și gusturile de acasă celor ce au fost alungați de război din Harcov, Herson și Liviov. Această ocazie de a împlini porunca Domnului a fost un motiv de bucurie și pentru creștinii parohiei ocrotite de Sf. Ierarh Nicolae, pentru că ‘Dăruind vei dobândi”.
Hristos a Înviat!
- Dettagli
- Visite: 2098
Parohia „Sfântul Cuvios Vasile de la Poiana Mărului” din localitatea Aprilia și-a serbat hramul | PS Atanasie de Bogdania a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie

În ziua de 25 aprilie 2022, Parohia Ortodoxă Română „Sfântul Cuvios Vasile de la Poiana Mărului” din localitatea Aprilia, în vecinătatea cetății Romei, a sărbătorit 10 ani de la înființare. Cu această ocazie, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereul-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, mulțumind lui Dumnezeu pentru binefacerile revărsate peste comunitatea românilor ortodocși din acest oraș.
În cuvântul de învățătură Preasfinția Sa a vorbit despre ocrotitorul parohiei, Sfântul Vasile de la Poiana Mărului, spunând că „acesta era duhovnicul marelui Paisie Velicicovschi, ajuns mai târziu mare sfânt al Bisericii noastre, cu numele Paisie de la Neamț, cinstit în toate bisericile ortodoxe din lume. Sfântul Vasile, ca și Sfântul Paisie, nu era de neam român, dar a îndrăgit pământul nostru binecuvântat, numit Grădina Maicii Domnului. Aici a lăsat o comoară duhovnicească de mare preț pentru neamul românesc. Pe pământul românesc și-a desăvârșit viața monahicească, a sporit în rugăciune, în cele ale duhului și a fost de ajutor tutor celor care l-au căutat”.
Referitor la serbarea hramului parohiei, ierarhul a remarcat că „această aniversare de anul acesta se află într-o perioadă de mare binecuvântare și anume Învierea Domnului. Sunt bucuros și, aș putea spune, cu o gelozie binecuvântată, că Sfântul Vasile de la Poiana Mărului, care este un sfânt iubit cu precădere de către monahi, este ocrotitorul parohiei voastre. Iată, că aici pe pământ italian, la distanță de locul unde a viețuit, sfântul este cinstit și pomenit. Vă felicităm pentru toate lucrurile frumoase pe care le-ați făcut în acești 10 ani de când vă aflați în localitatea Aprilia, ani care au adus roade, har, binecuvântare și bucurii pentru și peste comunitatea de aici, înființată cu 14 ani în urmă”.
Din partea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, Preasfințitul Părinte Atanasie a oferit gramate episcopale părintelui paroh Ștefănel Nanu și Consiliului și Comitetul Parohial, în semn de apreciere pentru bogata activitate pastoral-misionară din cei 14 ani de la înființarea Parohiei.
La final, părintele paroh Ștefănel Nanu a mulțumit Preasfințitului Părinte Episcop Siluan pentru distincțiile primite și Preasfințitului Părinte Atanasie de Bogdania pentru bucuria de a se fi aflat în mijlocul comunității ortodoxe române din Aprilia, la acest ceas aniversar.
Parohia Ortodoxă Română „Sfântul Cuvios Vasile de la Poiana Mărului” a aniversat anul acesta 14 ani de la înființare, ultimii 10 ani fiind petrecuți în localitatea Aprilia. Parohia a fost înființată în anul 2008, de către Preasfințitul Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, fiind numit ca preot paroh Ștefănel Nanu. În perioada 2008-2012, parohia a funcționat în localitatea Lanuvio. Biserica din Aprilia se găsește la adresa: via Carroceto 163 B, provincia Latina.
- Dettagli
- Visite: 557
Parohia Campobasso prezenta în comunitatea ucraineana din Limosano

Praznicul Învierii Domnului nostru Iisus Hristos este prilej de bucurie pentru tot creștinul. De această bucurie a Învierii, au avut parte și frații noștri ucraineni din localitatea Limosano din provincia Campobasso, care și-au găsit aici refugiul din cauza războiului. Aceștia, 33 la număr, dintre care 10 copii, s-au bucurat de prezenta în mijlocul lor a comunității romanești și a părintelui Roman Gica Ciprian de la Parohia Sfântul Mare Mucenic Gheorghe din Campobasso, care din dragoste frățească, au împărțit tuturor celor prezenți oua roșii, cozonac și pască sfințită. Bucuria copiilor a fost pe măsură și cu siguranță și a părinților, întrucât, datorita condițiilor de cazare și transport, a făcut ca doar o parte dintre ei să poată să ajungă la Sfânta Liturghie din noaptea Învierii. În lumina Învierii lui Hristos, bucuria a dăinuit.
Hristos a Înviat !
- Dettagli
- Visite: 518
De la Trento în Rwanda – ”Dar din dar se face Rai”

Trecând peste și prin perioada Postului Mare, în sfârșit putem să strigam cu bucurie "Hristos a înviat!"
O mărturie, care nu are seamăn în lume, și care an de an, tot mai mult ne face să înțelegem în esența acestei fraze.
Ne-am străduit, după puteri și vârstă, împreună cu copiii scolii parohiale din Trento, să facem ceva, care ar bucura și ar lumina chipurile altor copii.
Am auzit, că ar fi o parohie ortodoxă în îndepărtata Africă, și anume în Rwanda, care zi de zi își crește armata în rândurile îngerilor, prin unirea cu ortodoxia. Părintele Nectarie, care-i susține și-i ghidează pe calea mântuirii, face tot posibilul și chiar imposibilul, pentru acești extraordinari "ostași ai armatei lui Hristos", însă posibilitățile rămân minime.
Și aici intervine proverbul "Dar din dar, se face Rai!".
Primind binecuvântare de la părintele paroh, ne-am suflecat mânicile, și am organizat un mic târg de Florii. Și copiii, și părinții au participat cu o dăruire nemaipomenită.
Și tare ne-am mai bucurat, când am aflat, că din puținul trimis, în Ziua Învierii, fiecare dintre copiii mari și mici din Rwanda s-au putut bucura de daruri. E un lucru extraordinar, să poți și mai ales să vrei, să-ți deschizi inima și sufletul și să oferi din acestea.
"Ale Tale dintru ale Tale, Ție îți aducem de toate și pentru toate".
Hristos în mijlocul nostru!










