- Dettagli
- Visite: 634
Dumnezeiasca Liturghie săvârșită pentru creștinii ucraineni refugiați la Roma

Duminică, 24 Aprilie 2022, praznicul Învierii Domnului nostru Iisus Hristos a adus bucurie și lumină în sufletele credincioșilor ucraineni de la Roma. Prin binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei și prin purtarea de grijă a Preasfințitului Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu Vicar, creștinii refugiați din calea războiului s-au adunat în jurul Preacucernicului Părinte Pavel Hâncu, în lumina Învierii Domnului nostru Iisus Hristos. Sfânta Liturghie a fost săvârșită de către Preacucernicul Părinte, ajutat de către ipodiaconul Vasile Ganev, împreună cu un grup de tineri voluntari care au cântat la strană.
La sfârșitul Liturghiei, fiecare credincios a primit în dar o iconiță cu Învierea Domnului, alături de câteva merinde din ouă roșii, cozonac și pască sfințită, dăruite în duhul slujirii și iubirii aproapelui de către comunitatea creștină de la Orvieto, recent înființată prin grija și păstorirea Preacucernicului Părinte Pavel Hâncu, care la rândul ei, s-a bucurat de slujbele și cântările pascale ale Învierii Mântuitorului nostru Iisus Hristos.
Tot în această Duminică, Preacucernicul Părinte a săvârșit și canonul Învierii Domnului nostru Iisus Hristos și a binecuvântat bucatele în comunitatea credincioșilor de la Todi.
Hristos a înviat din morți, cu moartea pe moarte călcând și celor din morminte viață dăruindu-le !
- Dettagli
- Visite: 691
Învierea Domnului nostru Iisus Hristos în mijlocul refugiaților din Ucraina la Montecatini Terme!

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei și prin purtarea de grijă a Preasfințitului Părinte Episcop Atanasie de Bogdania, în ziua Slăvitului Praznic al Învierii Domnului nostru Iisus Hristos, peste 180 de refugiați din Ucraina ce sunt găzduiți la Montecatini Terme, au primit Lumina Sfântă a Învierii Domnului nostru Iisus Hristos, cu lacrimi în ochi, și s-au bucurat de bucatele pregătite, cu mult drag, de către credincioșii parohiei Sfânta Pelaghia din Montecatini Terme.
Amintim că Parohia Montecatini Terme, prin susținerea directă a Departamentului pentru Săraci și Pribegi din cadrul Sectorului social al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, coordonat de către Preacucernicul Părinte Consilier Daniel Șurubaru și prin ajutorul fundamental oferit de către parohiile din Protopopiatele Toscana I si Toscana II, oferă zilnic asistență socială și religioasă pentru 250 de refugiați proveniți din Ucraina!
Le mulțumim din suflet tuturor celor implicați în această lucrare duhovnicească și rugăm pe Bunul Dumnezeu să le răsplătească înmiit faptele cele bune!
Această acțiune face parte din Campania Umanitară pentru Ucraina, un amplu proiect social-filantropic organizat la nivelul întregii Episcopii, în folosul ajutorării victimelor conflictului armat dintre Rusia și Ucraina.
Hristos a Înviat!
- Dettagli
- Visite: 1451
Învierea Domnului 2022 - Fotografii

Fotografii din parohiile Episcopiei Italiei
Centrul Eparhial
Mănăstirea Bivongi
Reggio Emilia
Pinerolo
Torino II
Civitavecchia
Verbania
Settimo Torinese
Roma XIV Torre Angela
Giaveno
Civita Castellana
Reggio Calabria
Salerno
Ferrara
Livorno
- Dettagli
- Visite: 587
Slujba Vecerniei sau a doua Înviere pentru refugiații ucraineni din Pinerolo

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan și cu purtarea de grijă a Preasfințitului Părinte Vicar Atanasie de Bogdania, în ziua ÎNVIERII, comunitatea ucraineană ajunsă în urma războiului în teritoriul pinerolez ( 32 copii și 30 de adulți) au participat la slujba Vecerniei Învierii - cunoscută și ca " a doua Înviere". Evenimentul a fost organizat în colaborare cu Caritas Diocesana Pinerolese care ii găzduiește și s-a desfășurat în parohia Miradolo di Pinerolo. La începutul slujbei părintele Ciprian a împărțit lumina tuturor, iar la sfârșit, după ce participanții au cântat în limba ucraineană "Hristos a Înviat!" și câteva pricesne, s-au binecuvântat coșurile și toți cei prezenți: ucraineni, italieni și români s-au bucurat de bucatele tradiționale pascale salutându-se cu salutul: Hristos a înviat!
Pr. Ciprian Ghizilă- Pinerolo
- Dettagli
- Visite: 893
Ierarhii Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei au împreună-slujit slujba Învierii la Centrul Eparhial de la Roma

Cu prilejul sărbătorii Învierii Domnului, românii ortodocși din jurul Romei s-au adunat în seara zilei de sâmbătă, 23 aprilie 2022, la Centrul Eparhial de la Roma.
Preasfințitul Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, avându-l alături pe Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereul-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, dimpreună cu un sobor de preoți și diaconi, au săvârșit slujba Învierii Domnului.
Ierarhii au oferit celor prezenți lumina cea mult așteptată, lumina lui Hristos, Cel răstignit și înviat, Care a biruit păcatul, iadul și moartea, ca să ne dăruiască nouă viață sfântă și bucurie veșnică.
După rânduială, s-a dat citire Scrisorii pastorale a Preasfințitului Părinte Episcop Siluan la luminatul Praznic al Învierii Domnului, în care un accent deosebit s-a îndreptat către chemarea Numelui lui Dumnezeu și taina Pogorârii la iad a Domnului, pentru izbăvirea noastră din robia păcatului și a morții.
La final, Preasfințitul Părinte Siluan i-a binecuvântat pe toți cei prezenți, încredințând-i de nemăsurata mângâiere pe care ne-o aduce acest slăvit Praznic al biruinței Domnului asupra morții, adresând tuturor salutul pascal „Hristos a înviat !”
- Reportaj foto: Prohodul Domnului la Centrul Eparhial de la Roma (2022)
- NEPSIS Settimo Torinese - Retrospectivă - Săptămâna a XXVII-a On-Line a Școlii Parohiale "Sf. Ioan de la Râşca și Secu"
- Ateliere de încondeiat în perioada Postului Mare
- Întâlnirea protopopială Triveneto II - 18 Aprilie 2022, Vicenza










