- Dettagli
- Visite: 560
Duminica Floriilor la Trento

Iată că am ajuns, ușor și cu răbdare, la ultima treaptă a urcușului nostru spre Înviere. Ca să înțelegem, să simțim, să pătrundem cu adevărat, în profunzimea și slava Învierii Domnului, ne-am propus, că împreună cu copii școlii parohiale Trento, să călătorim frumos și cu folos pe tărâmul RUGĂCIUNII. Copiilor, li s-a explicat cât mai interesant și pe înțelesul lor, firește, despre "Rugăciune și credință", "Rugăciune și contemplație", "Rugăciune și cruce", "Rugăciune și nevoință", "Rugăciune și pocăință" și în sfârșit "Rugăciune și slavă". Am avut parte de niște duminici, care ne-au unit și mai mult. Stând împreună, conversând, muncind la niște proiecte de lucru manual, am petrecut, cele mai frumoase și prețioase clipe. Dar cea mai frumoasă și emoționantă duminică a fost astăzi, in Duminica Floriilor. A fost organizat un târg, la care au fost expuse lucrușoare confecționate de copiii școlii parohiale și părinții acestora. Toți bănuții obținuți, vor fi transmiși copiilor unei parohii ortodoxe din Burundi și Rwanda, Africa. Ne-am bucurat, să - i vedem atât de entuziaști și promți, de a-și ajuta aproapele.
A fost o perioadă foarte promițătoare și plină de roade duhovnicești, atât pentru cei micuți, cât și pentru noi adulții.
Hristos în mijlocul nostru!
- Dettagli
- Visite: 729
Floriile în parohia "Sfânta Muceniță Agata" din Catania – Sicilia

Astăzi colindul de Florii:
"Osana dintru 'nălțime
Că Hristos împărat vine"... a răsunat în toate bisericile ortodoxe, la cântarea Sfintei Liturghii.
Astăzi copii și părinți, tineri și bătrâni au primit crenguțe verzi, binecuvântate de preoți pentru cinstirea momentului intrării lui Iisus în Ierusalim.
Astăzi la Catania credincioși din cele mai îndepărtate colțuri au venit pentru a primi Trupul și Sângele Domnului, după perioada de post închinată Învierii Domnului Iisus Hristos.
Astăzi cele mai frumoase și mai gingașe flori din grădina parohiei -copiii- au răspândit veselie, culoare și parfum duhovnicesc prin procesiunea în piața din fața bisericii.
Coronițe de flori, buchete multicolore, veșminte de sărbătoare au împodobit copiii ce au dat viață pieței Falcone din Catania.
Astăzi o expoziție întinsă pe 10 m, a bucurat sufletele tuturor acelora ce au realizat-o, dar și a celor ce au vizionat-o.
Tema pe toată perioada postului a fost:
"Credința, nădejdea și dragostea- trepte spre cer".
Au participat enoriași de toate vârstele. Copiii au fost cei care au impulsionat părinții și bunicii, intrând în jocul simbolurilor, prin lucruri simple împletind dragostea de Dumnezeu, răbdarea și creativitatea.
S-au putut admira scărițe cu trepte ale virtuților, ancore ale nădejdii, inimi pentru dragostea lui Dumnezeu, cruci ce comemorau răstignirea Domnului, cocoși ce aminteau de lepădările sfântului Petru, precum și alte simboluri ale renașterii întregii creații, odată cu venirea primăverii.
Tot simple au fost și materialele folosite: făină, apă, flori, dopuri de plută, conuri de brad, polistiren, hârtie, carton, lemn, metal, nasturi, bile sau mărgele.
Enoriași milostivi au împărțit 100 de pachețele de dulciuri și 3 torturi de post.
Părintele paroh Mihai Gabriel Ichim a stăruit în predica sa asupra importanței Săptămânii Mari, ce aduce cel mai mare praznic al anului liturgic: ÎNVIEREA DOMNULUI.
Astăzi a fost un popas de bucurie înaintea patimilor Mântuitorului Iisus Hristos, pe care le vom comemora la deniile ce urmează.
Un moment deosebit va fi Cina cea de Taină, apoi în Joia Mare, când părintele va săvârși slujba celor 12 evanghelii, ne vom aduna la picioarele Sfintei Cruci, pentru ca în Vinerea Mare să prohodim pe Domnul, să-l îngropăm și să plângem alături de Maica Sfântă, cântând :
" În mormânt Viață pus ai fost Hristoase".
Va urma procesiunea cu lumânările aprinse în noapte... intonând:
"Sfinte, Sfinte Dumnezeule, Sfinte tare, Sfinte fără de moarte, miluiește-ne pe noi"...
Dar tot în noapte, sâmbătă, se va auzi strigătul de bucurie de această dată, al creștinilor români ortodocși oriunde ar fi ei: la Suceava, Brăila, Londra, Paris, sau Catania:
" Hristos a înviat din morți
Cu moartea pre moarte călcând
Și celor din morminte
Viață dăruindu-le".
Ne rugăm Domnului, ca în această săptămână, indiferent pe ce continent de pe pământ am trăi, să găsim o cale de a ajunge prin rugăciune în grădina Ghetzimani, pe muntele Golgota și la mormântul Domnului, spre a fi părtași Învierii Mântuitorului Iisus Hristos și a dobândi raiul ceresc. Amin!
A consemnat preoteasa Geta Ichim
- Dettagli
- Visite: 560
Intrarea Domnului în Ierusalim la sediul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei de la Roma

Duminică, 17 aprilie 2022, în Duminica Intrării Domnului nostru Iisus Hristos în Ierusalim, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei a slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, la Paraclisul Adormirea Maicii Domnului de la Centrul Eparhial de la Roma.
În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan a amintit tuturor că Dumnezeu S-a descoperit omului într-un raport de iubire și dorește, în permanență, să se descopere tuturor oamenilor în același raport, însă nu constrângând persoana, ci așteptând apropierea de bunăvoie a fiecăruia dintre noi. Ierarhul a vorbit și de faptul că Dumnezeul nostru, Cel întâmpinat de către mulțimea din Ierusalim cu bucurie și cu osanale, nu vine să ne facă morală, ci vine să moară pentru noi și pentru a noastră mântuire, pogorându-se întru cele mai de jos ale adâncului, spre a preface întunericul morții și al iadului în lumina vieții și a redobândirii Raiului pierdut. Preasfinția Sa i-a îndemnat pe cei prezenți să trăiască mai profund, cu nevoință și smerenie, Praznicul de astăzi, care vestește deja începutul Săptămânii Pătimirilor Domnului nostru Iisus Hristos.
La momentul rânduit din timpul Dumnezeieștii Liturghii, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan a hirotonit întru diacon pe ipodiaconul Mihai Popescu, pe seama Parohiei „Sfântul Arhidiacon Laurențiu” din Pavona.
În timpul slujbei, au fost binecuvântate ramurile de măslin care mai apoi au fost împărțite tuturor celor prezenți la slujbă.
„Învierea cea de obşte mai înainte de pătimirea Ta încredinţând-o, pe Lazăr din morţi l-ai sculat, Hristoase Dumnezeule. Pentru aceasta şi noi, ca pruncii, semnele biruinţei purtând, Ţie, Biruitorului morţii, strigăm: Osana Celui dintru înălţime, bine eşti cuvântat, Cel ce vii întru numele Domnului”.
- Dettagli
- Visite: 842
Intrarea Domnului în Ierusalim | PS Atanasie de Bogdania a slujit Dumnezeiasca Liturghie în parohia Lunghezza

De luminata sărbătoare a Intrării Domnului în Ierusalim, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereul-Vicar al Episcopie Ortodoxe Române a Italiei, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Parohia Ortodoxă Română „Sfântul Ierarh Ioan Postitorul” din localitatea Lunghezza. Conform tradiției, clericii și credincioșii au purtat ramuri de măslin, în amintirea momentului în care mulțimea din Ierusalim L-a întâmpinat pe Mântuitorul Hristos strigând: „Osana! Binecuvântat este Cel ce vine întru numele Domnului!”.
În cuvântul de învățătură rostit cu această ocazie, Preasfinția Sa a evidențiat faptul că „astăzi se termină perioada de patruzeci de zile de post, de osteneală a noastră pe care o aducem în fața Domnului, am putea spune de pătimire, ca o jertfă bineplăcută, și începe pătimirea Domnului. Rostul postului, care se încheie, este de a ne hrăni, prin osteneală, de cuvântul Domnului. Suntem chemați ca, măcar în această perioadă, să fim asemenea monahilor și monahiilor: să ne păstrăm trupul, conștiința și viața curate prin rugăciune și pocăință. Făcând toate acestea, ne asemănăm lui Dumnezeu, care și El a sărăcit de slava Lui și S-a făcut asemenea nouă. Hristos este Lumina noastră, iar noi, în perioada postului suntem îndemnați să devenim lumină pentru cei din jurul nostru. Astăzi suntem chemați să aducem în fața Domnului toate faptele noastre cele bune pe care le-am adunat în cele 40 de zile și să le punem în fața Lui, asemenea poporului care a adus ramuri de copac atunci când a intrat în Ierusalim”.
Referitor la sărbătoarea Intrării Domnului în Ierusalim, ierarhul a adăugat că „sărbătoarea de ieri, numită Sâmbăta lui Lazăr, este legată de sărbătoarea de astăzi. Cinstirea adusă ieri Domnului pentru minunea săvârșită, de a învia un mort aflat în mormânt de 4 zile, se continuă și astăzi. Poporul care a fost martor, ieri, la învierea lui Lazăr, astăzi Îl laudă pe Hristos și strigă «Osana». Taina cea mare a învierii lui Lazăr este faptul că Hristos îl scoate pe acesta din mormânt ca El să îi ia locul. Dar Hristos nu a rămas în mormânt, ci a înviat și astfel mormântul devine izvor de viață veșnică. Din mormântul gol, din întuneric, strălucește lumina, ca noi să avem lumină. Praznicul de astăzi ne face să înțelegem taina dragostei nemăsurate a lui Dumnezeu care vine spre jertfă, ca pe noi să ne mântuiască”.
Cu același prilej, Preasfințitul Atanasie a hirotesit un paracliser pe seama parohiei și a acordat, din încredințarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, câteva gramate episcopale: Preacucernicului părinte paroh Benedict Firulescu, Consiliului și Comitetului Parohial și la câțiva ctitori ai noului locaș de cult.
La final, Preacucernicul părinte paroh Benedict a adresat un cuvânt de mulțumire Preasfinției Sale și tuturor ctitorilor, sprijinitorilor și credincioșilor care au participat la Sfânta Liturghie.
Parohia Ortodoxă Română „Sfântul Ierarh Ioan Postitorul” din localitatea Lunghezza a fost înființată de Preasfințitul Părinte Episcop Siluan în luna noiembrie a anului 2013. Preot paroh a fost numit părintele Benedict Firulescu.
După perindări prin diferite locații, la sfârșitul anului 2020, parohia a semnat un contract de comodat pentru o nouă locație, un spațiu comercial, care a fost amenajat și restructurat pentru a putea fi folosit ca locaș de cult. Adresa parohiei este: via Bussi 195, Valle Longa, Lunghezza.
- Dettagli
- Visite: 388
Sfântul Maslu la Rossano

În ziua de vineri 15 aprilie 2022, a avut loc slujba Sfântului Maslu în Parohia Ortodoxă Română "Maica Domnului Îndrumătoarea – de la Mănăstirea Neamț" (9 iul) de la Rossano, cu participarea clericilor din Protopopiatul Misionar Calabria.
Cuvântul de la finalul slujbei a fost rostit de către PC Părinte Protopop Ivan Dobroțchi de la parohia Crotone.
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!
Pr. Constantin Ghimiși - mass-media.
- Rugăciune și slavă – Oricine va chema Numele Domnului se va mântui | A șasea cateheză din Postul Mare - susținută de PS Părinte Episcop Siluan
- Hramul Parohiei Roma Trullo
- Adunare Protopopială și Conferință Preoțească în Protopopiatul Toscana I
- Liturghia darurilor mai înainte Sfințite la Cosenza - Calabria










