- Dettagli
- Visite: 791
Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania slujit la Parohia “Sfinții Mucenici Ermil și Stratonic” din Marino

Duminică, 16 ianuarie 2022, comunitatea parohială ocrotită de către Sfinții Mucenici Ermil și Stratonic din Marino a primit vizita pastorală a Preasfințitului Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei. Ierarhul a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie alături de Preacucernicul Părinte Paroh Ionuț Coforea și de credincioșii prezenți.
În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Atanasie a vorbit despre mucenicia sfinților Ermil și Stratonic, ocrotitorii Parohiei gazdă, cei care și-au dăruit viața lui Hristos în timpul prigoanei împăratului Liciniu și cărora Biserica le-a rânduit ca dată de prăznuire ziua de 13 ianuarie. De asemenea, Preasfinția Sa a încadrat liturgic duminica de astăzi: “Începând din această duminică se reia timpul liturgic obișnuit, încheindu-se perioada celor 12 zile de sărbătoare dintre Praznicul Nașterii și cel al Botezului Domnului. Deja intrăm în perioada de pregătire a Praznicului Învierii Domnului, ceea ce ne arată că viața noastră este încadrată de aceste două mari Praznice, Nașterea Domnului, în care Dumnezeu se coboară între oameni, și Învierea și Înălțarea Domnului, în care omului i se redeschide calea care îl înalță spre Dumnezeu”. Despre pericopa evanghelică a vindecării celor zece leproși, Preasfințitul Părinte a adăugat că “cel care se întoarce cu mulțumire la Domnul este model pentru noi, de lepădare a voii noastre și de urmare a lui Dumnezeu, în detrimentul lumii și a tuturor lucrurilor care ne depărtează de Hristos”.
La final, Preacucernicul Părinte Paroh Ionuț Coforea a mulțumit Preasfințitului Părinte Atanasie pentru acest moment de aleasă bucurie duhovnicească, la acest al patrulea hram al Parohiei.
Acest eveniment liturgic a împlinit perioada legată de hramul Parohiei, inițiată prin săvârșirea Vecerniei Mari (unită cu Litia) și a Dumnezeieștii Liturghii în ziua prăznuirii Sfinților Ermil și Stratonic, joi, 13 ianuarie 2022.
Sfinților ai lui Dumnezeu, rugați-vă pentru noi !
- Dettagli
- Visite: 884
PS Atanasie de Bogdania a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie în Parohia „Sfânta Cuvioasă Parascheva” din Padova II

Sâmbătă, 15 Ianuarie 2022, comunitatea parohială din Padova II l-a primit, în mijlocul ei, pe Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie și a hirotonit întru treapta de preot pe diaconul Serghei Golban, pe seama parohiei „Sfântul Gherman, patriarhul Constantinopolului” din Piove di Sacco. Hirotonia noului preot pentru parohia creștin ortodoxă din Piove di Sacco vine în urma plecării la cele veșnice a părintelui paroh Ioan Guță.
În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Atanasie a subliniat însemnătatea slujirii preoțești și jertfelnicia acestei chemări a lui Hristos. Preoția înseamnă predarea întregii vieți Evangheliei Mântuitorului și propovăduirii Împărăției lui Dumnezeu, inaugurate prin crucea Sa de pe Golgota. Cel care urmează Domnului devine un apostol al lucrării Sale mântuitoare și un chip văzut al slujirii Sale între oameni. De asemenea, Preasfințiia Sa a vorbit și despre semnificația Botezului Domnului care urmează a fi sărbătorit, după calendarul iulian neîndreptat, de către comunitatea gazdă. Botezul sau afundarea Mântuitorului în apele Iordanului arată solidaritatea cu natura umană (adamică) înstrăinată de Dumnezeu și asumarea păcatelor întregii omeniri. Prin scufundarea Sa în Iordan, apele și întreaga creație se purifică de stăpânirea vrăjmașului, așa precum se arată în icoană. În adâncirea Domnului din apă are loc prevestirea morții Sale făcătoare de viață, pentru izbăvirea întregii făpturi.
Alături de Preasfinția Sa a slujit un sobor de preoți din protopopiatul Triveneto IV, împreună cu părintele protopop Gheorghe Verzea, care a adresat un cuvânt de gratitudine pentru această zi binecuvântată.
La sfârșit, părintele paroh Vasile Corja a mulțumit Preasfințitului pentru binecuvântarea și prezența Sa în sânul comunității, precum și tuturor celor prezenți la slujbă.
Slavă Ție Doamne, Celui ce-ai binevoit așa !
- Dettagli
- Visite: 1185
În sprijinul persoanelor cu patologii oncologice
Colaborare între Episcopia Ortodoxă Română a Italiei și
Institutul Național de Tumori de la Milano

Pentru mulți dintre românii din Italia, calitatea sistemului sanitar și medical italian este unul dintre motivele care îi fac să zăbovească în această țară. Dar nu numai pentru ei, ci și pentru mulți conaționali de-ai noștri din România, Italia este țara unde vin să se trateze de diferite boli, unde își aduc copiii bolnavi pentru a fi operați sau tratați în marile spitale italiene. Iar, cel mai adesea, vin aici când se confruntă cu boli grave, de natură oncologică și alegerea aceasta se dovedește a fi salvatoare, de multe ori.
Din aceste considerente, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, am fost bucuroși să putem începe, încă de anul trecut, demersurile unui acord de colaborare între Episcopia Ortodoxă Română a Italiei și Institutul Național de Tumori de la Milano. Aceste demersuri au fost intermediate de către Doamna Cupșa Kiseleff Iulia, fost Consul român la Milano, actualmente Reprezentant pentru Cooperare Internațională Sanitară în cadrul acestui Institut și Pr. Ilie Ursachi, Consilierul Social al Episcopiei. În urma discuțiilor de lucru avute s-a alcătuit o Convenție cadru în care s-au specificat obiectivele, modalitățile și clauzele de colaborare.
În acest parteneriat de colaborare, ambele instituții sunt reprezentate, în mod concret, de către asociațiile social-filantropice care activează în cadrul lor. Prin urmare, semnatarii Convenției cadru de colaborare au fost Anna Maria Mancuso, Președinte al Asociației „Salute Donna”, din cadrul Institutului de la Milano, și Ana Maria Obreja, Președinte al Asociației „San Lorenzo dei Romeni” a Episcopiei noastre.
La evenimentul semnării acestei Convenții de colaborare, care a avut loc la Roma, joi, 13 ianuarie 2022, la Sediul Episcopiei, au participat Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei și Dl. Marco Luigi Votta, Președintele Institutului Național de Tumori de la Milano, care si-au dat acordul scris asupra acestei inițiative.
De la înființarea sa, în anul 1928, până astăzi, Institutul Național de Tumori din Milano a fost protagonistul unor mari obiective sanitare și continuă să fie un punct de referință internațional în cercetarea cancerului. Institutul este foarte activ în prevenirea secundară, în identificarea profilurilor prognostico-predictiveși în optimizarea utilizării de noi medicamente imunologice. Se ocupă totodată și de formarea și instruirea personalului cu activități educaționale formalizate prin acorduri cu diverse universități.
Asociația „Salute Donna”este o realitate în care femeile care suferă de patologii oncologice pot găsi sprijin și confort, alături de asistență și suport psihologic în momentele cele mai dificile ale bolii.
Considerăm că implicarea Episcopiei noastre în realizarea de proiecte comune cu aceste instituții este o mare oportunitate prin care putem veni în sprijinul pacienților români, și nu numai, care se confruntă cu afecțiuni oncologice sau a celor care doresc să prevină astfel de situații.
Dumnezeu să binecuvinteze această împreună-lucrare cu mult folos mângâietor și tămăduitor pentru cei care trec prin suferința bolii.
- Dettagli
- Visite: 735
Hramul Parohiei " Sfântul Mucenic Potițiu ", Cerignola

Parohia Cerignola din Protopopiatul Puglia-Basilicata a îmbrăcat haină de sărbătoare astăzi, 13 ianuarie, în cinstea ocrotitorului său "Sfântul Mucenic Potițiu", parohie păstorită de către Părintele Marian Micu.
Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie s-a săvârșit în sobor de preoți, la sfârșitul căreia Părintele paroh a mulțumit tuturor celor prezenți, iar Părintele Gabriel Cerbu a ținut un cuvânt de învățătură despre „Chemarea lui Dumnezeu și împlinirea voii Lui”.
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!
- Dettagli
- Visite: 1107
Prima Adunare Protopopială pe anul 2022 în Protopopiatele Piemonte I și Piemonte III

În data de 11 ianuarie 2022 , a avut loc la Aosta , prima Adunare Protopopială a preoţilor din Protopopiatele Piemonte I și III . Adunarea a fost prezidată de Preasfinţitul Atanasie de Bogdania, Arhiereu Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, având alături pe părintele protopop Marius Floricu și părintele protopop Cristian Ștefan.
În prima parte a lucrărilor Adunării, s-au discutat mai multe probleme cu caracter administrativ, preoții primind sfaturi pentru o bună chivernisire a parohiei în toate aspectele ei, prioritară ramânând rodirea la nivel duhovnicesc, pentru căBiserica nu este o simplă asociație de binefacere, ci locul unde viața divino-umană a Mântuitorului nostru Iisus Hristos este împărtășită oamenilor prin harul Preasfintei Treimi.
În a doua parte a ședinței, având în vedere că Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a declarat anul 2022 ca „An omagial al rugăciunii în viaţa Bisericii şi a creştinului” şi „An comemorativ al sfinţilor isihaşti Simeon Noul Teolog, Grigorie Palama şi Paisie de la Neamţ”, Preasfinţia Sa a vorbit celor prezenți despre rugăciune ca indicator ce ne arată drumul pe care trbuie să-l parcurgem spre Împărăția lui Dumnezeu care este în inima noastră.
Totodată, Preasfințitul Atanasie, a vorbit despre sfinții isihașticare au arătat lumii întregi că oamenii pot ,prin rugăciune, să stea ochi în ochi cu Dumnezeu și că rugaciunea are capacitatea de a schimba lumea pentru că ne schimbă pe noi.
La final, părinții protopopi, au mulțumit Preasfinției Sale pentru prezență și pentru cuvintele duhovnicești, cu nădejdea că acestea au căzut pe pământ bun și vor aduce roade în toate parohiile din cele două Protopopiate.
A consemnat Părintele Valeriu Andrei Grosu
- Peste 120.000 de români basarabeni și bucovineni, din Italia, au sărbătorit ieri Nașterea Domnului
- NEPSIS Settimo Torinese - Retrospectivă - Săptămâna a XIV-a On-Line a Școlii Parohiale "Sf. Ioan de la Râşca și Secu" întru cinstirea Praznicului Botezului Domnului 2022
- PS Părinte Atanasie de Bogdania a prăznuit Nașterea Domnului, conform calendarului iulian neîndreptat, la Parohia din Orvieto
- Praznicul Botezului Domnului la Centrul Eparhial de la Roma










