- Dettagli
- Visite: 541
PS Părinte Episcop Atanasie a slujit la Hramul Parohiei din Rocca di Papa

Duminică, 2 ianuarie 2022, comunitatea parohială „Sfântul Ierarh Silvestru, episcopul Romei" din Rocca di Papa a primit vizita pastorală a Preasfințitului Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie.
În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, ierarhul le-a împărtășit credincioșilor prezenți câteva gânduri despre Sfântul Ierarh Silvestru, Episcop al Romei, dar și despre acest nou început de an, un an dedicat rugăciunii și Sfinților isihaști: „Începutul fiecărui an aduce comunității din Rocca di Papa o îndoită bucurie. Pe de o parte, debutul noului an, în care fiecare ne punem nădejdea în Domnul, ca să ne dăruiască bucurii, sănătate și spor duhovnicesc, iar, pe de altă parte, prăznuirea, în 2 ianuarie, a ocrotitorului acestei parohii, Sfântul Ierarh Silvestru, Episcop al Romei, unul dintre cei dintâi episcopi ai cetății eterne și un exemplu de întâistătător al Bisericii lui Hristos, atât prin misiunea împlinită la cârma Episcopiei, dar și un ascet al Evangheliei Domnului”. De asemenea, Preasfinția Sa a amintit un gând și despre Anul Omagial al rugăciunii și Anul comemorativ al Sfinților Isihaști: Sfântul Simeon Noul Teolog, Sfântul Grigorie Palama și Sfântul Cuvios Paisie de la Neamț.
La final, Preacucernicul Părinte Paroh Ovidiu Szasz a mulțumit Preasfințitului Părinte Atanasie de Bogdania pentru această zi binecuvântată.
Sfinte Ierarhe Silvestre, roagă-te lui Dumnezeu pentru noi!
- Dettagli
- Visite: 1278
POMENIREA PREOTULUI LUCIAN ROȘU
LA 2 ANI DE LA TRECEREA LA DOMNUL

Cu binecuvântarea Preasfințitului Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, în data de 2 ianuarie 2022, la Parohia Înălțarea Sfintei Cruci din Torino, după Sfânta Liturghie, a fost săvârșită slujba parastasului la împlinirea a 2 ani de la trecerea la Domnul a Preacucernicului Părinte Paroh Lucian Roșu.
În continuare preoții slujitori dimpreună cu credincioșii parohiei au mers în Cimitirul Ortodox ,,Învierea lui Lazăr,, unde a fost oficiat un Trisaghion la mormântul părintelui, prezent fiind și Precucernicul Părinte Protopop Marius Floricu, care a transmis la final un mesaj de mângâiere familiei și credincioșilor, evidențiind câteva aspecte din bogata lucrare duhovnicească, dar și administrativă, pe care Părintele Lucian a lăsat-o în urma lui.
În încheiere Preotul Paroh Gabriel Burcescu a mulțumit tuturor pentru prezență, consiliului parohial și voluntarilor care s-au implicat în buna organizare a acestui moment de rugăciune.
La sfîrșitul slujbei credincioșii prezenți au primit câte un pachet spre pomenirea Părintelui Lucian.
Veșnica lui pomenire !
A consemnat,
Pr Paroh Gabriel Burcescu
- Dettagli
- Visite: 386
“Solidaritatea copiilor” în Parohia “Sfântul Apostol și Evanghelist Matei” din Salerno

Pe perioada Postului Nașterii Domnului, copiii Parohiei Ortodoxe Române din Salerno au participat cu bucurie, prin confecționarea de obiecte tradiționale de Crăciun, la proiectul “Solidaritatea Copiilor”, implementat de Episcopia Ortodoxă Română a Italiei, pentru ajutorarea copiilor bolnavi de la Spitalul Pediatric “Bambino Gesù” din Roma și a părinților lor, vrând să transmită astfel gândul lor de drag și solidaritate față de cei încercați și aflați în situații dificile în această perioadă.
- Dettagli
- Visite: 665
Crăciun 2021 sfânt și bun la Monterotondo

În ziua de 25 decembrie la Monterotondo a avut loc serbarea copiilor din localitate. După Sfânta Liturghie copiii și tinerii au prezentat programul cântecelor cu care au colindat în casele rezidenților din oraș și din zonele limitrofe. Pe data de 26 același „concert de colinde” a fost prezentat sub podul gării din Monterotondo unde peste 60 de oameni ai străzii s-au emoționat de prezența copiilor și a colindelor care le-au adus aminte de copilăria lor și de nepoții lor. La rândul lor „cei fără acoperiș” au colindat pe copii și pe enoriașii parohiei „Botezul Domnului”, care le-au oferit în dar masa caldă și haine de iarnă. Atmosfera a fost evanghelică, simțind că oferind fericire celor mai nevoiași, noi înșine am fost fericiți de fericirea lor. A fost într-adevăr un Sfânt și fericit Crăciun, o naștere din nou, prin oferirea unui moment de nostalgie și familiaritate celor ce sunt singuri și mai puțin avantajați existențial decât noi. Slavă lui Dumnezeu să ne-a dat această oportunitate.
A consemnat preoteasa Gabriela Sfredel

- Dettagli
- Visite: 672
Caravana "COLINDUL SFÂNT ȘI BUN" la Catania

"Steaua strălucește
Și lumii vestește,
Că astăzi curata
Preanevinovata,
Fecioara Maria
Naște pe Mesia"
Cu ajutorul Maicii Domnului, la Catania, ca în fiecare an, proiectul "Caravana COLINDUL SFÂNT ȘI BUN" a ajuns la final.
Timp de o lună în provincia Catania din Sicilia, steaua a colindat în lung și în lat cu ajutorul credincioșilor români, ce s-au străduit să aducă vestea Nașterii Domnului mai departe pe meleaguri străine.
Steaua a luminat enoriașii din cinci orașe în care au răsunat colindele străbune.
"Nu mai plânge maica mea
Scutecele noi ți-om da"!...
Astfel au strigat din Giarre, credincioșii gata pregătiți, pentru a-L primi pe Pruncul sfânt în casa sufletului lor.
"Flori de măr" au dăruit și românii din Randazzo.
Ei au pregătit colaci frumoși, în care au împletit credința, nădejdea și dragostea pentru minunatele tradiții românești.
"El vine-n leagăn verde
De îngeri albi purtat
Să scape lumea-ntreagă
De rău și de păcat"...
Astfel au cântat credincioșii din Caltagirone, care au lăsat grijile, bolile, temerile și au venit pentru două ore la biserica în care preotul lor vine lunar, pentru a le dărui pe Cel ce vindecă sufletele, Hristos-Dumnezeu.
Și în nordul provinciei, la Linguaglossa, părintele și preoteasa au ajuns încărcați de dulciurile mult așteptate.
Pentru adulți ei au adus cele mai prețioase daruri: slujbele ortodoxe, taina spovedaniei și mai ales "Iertarea" pentru ca toți cei ce și-au mărturisit păcatele, să poată primi pe Iisus în ieslea inimii lor.
"Steaua în nor li s-a ascuns" doar celor ce au uitat de mântuirea sufletului lor.
În rest... steaua cu care s-a colindat- o stea mare, cu diametrul de 1metru, chiar dacă a intrat cu greu în mașina părintelui, ea a putut lumina inimile tuturor celor prezenți la spectacolele de colinde.
Odată cu steaua, părintele a adus întreaga Ortodoxie! Icoanele și rugăciunile ortodoxe au împodobit pentru câteva ore, bisericile albe și reci pe care frații catolici ni le-au pus la dispoziție cu mult drag.
Odată cu steaua, părintele a dat viață strămoșilor ce au dăruit credința credincioșilor de azi.
Odată cu steaua, părintele a adus geamantanele pline cu catrințe, ilice și traiste înflorate.
Părinții și bunicii rămași acasă, nu au putut să-i mai îmbrățișeze la ceas de sărbătoare pe românii plecați peste hotare.
În schimb, fiecare ie și catrință îmbrăcată au reamintit îmbrățișările celor dragi de care le este atâta dor... Trupurile istovite de muncă, de boli uneori, de deznădejde adesea, s-au făcut mici ca de copii.
Amintirile au dat buzna... așa cum bulgării de zăpadă îi trânteau odinioară prin zăpezile ce ascundeau toate durerile, toate lipsurile, toate greutățile.
Totul era mai ușor în vremea copilăriei, viața curgea lin, așa cum săniile lunecau pe derdelușul din dealul satului...
Treziți ca dintr-un vis, credincioșii privesc ceasurile, timpul s-a scurs iute!
Costumele trebuiesc scoase și puse frumos în valize.
Iar steaua trebuie înghesuită în mașină pentru a bucura alte suflete ce sărbătoresc cu adevărat Crăciunul doar când se cântă colindele.
Se curăță firimiturile de la colacii românești, beteala căzută de la stea și toate urmele ortodoxe dispar din grandioasele biserici catolice ce au găzduit amintirile, pentru a realiza și în acest an altele noi.
Steaua a ajuns la biserica ortodoxă din Catania!
Enoriașii nelipsiți de la slujbele duminicale au cântat și ei:
"Tânărul crai cu mult alai
Vine din cer
Hai lerui ler".
Preotul însoțit de un grup de credincioși a ajuns și la Consulatul Român din Catania.
Excelența sa, domnul consul Ioan Iacob a colindat la rândul său, și a redevenit pentru o clipă copil.
Apoi a împărtășit celor prezenți cum era odată Crăciunul, alături de părinții săi.
Îngerașii bisericii - copiii de la școala parohială-, coordonați de profesoara Geta Ichim, preoteasa parohiei, au realizat serbarea închinată Nașterii Domnului.
Ei au transmis mesajul îngerilor ce au vestit ca acum 2000 de ani:
"Mărire întru cei de sus lui Dumnezeu și pe pământ pace, între oameni bunăvoire!"
Dar zilele Crăciunului s-au sfârșit!
Maratonul desfășurat a adunat câteva sute de români ce au colindat timp de o lună, au adus daruri, au făcut donații pentru cei aflați în neputințe, au împodobit biserica, dar mai ales au făcut din peștera sufletului lor locaș Pruncului sfânt.
"Ce-am știut tot v-am cântat
Sărbătoarea lui Hristos
Să vă fie de folos!"
A consemnat preoteasa Geta Ichim










