- Dettagli
- Visite: 516
...în temniţă am fost şi aţi venit la Mine
Sfânta Evanghelie după Matei 25,36

Este greu de crezut, dar întotdeauna este adevărat, nu ştim ce să facem cu cele mai importante daruri pe care le avem de la Dumnezeu, cu libertatea, cu sănătatea, cu aproapele nostru… până nu le pierdem.
Şi când le-am pierdut, începem să le descoperim importanţa. Acest lucru se poate vedea cel mai bine în închisoare, unde suntem lipsiţi de libertate, şi totuși abia atunci devenim liberi… să credem. Pentru că “afară” eram prea ocupaţi să agonisim, să alergăm după faimă, să impunem respect prin frică și neadevăruri, fără să vedem cât suntem de legați, robi ai păcatelor şi patimilor și iluziilor.
Când ne-am trezit între patru pereţi, cu o fereastră cât o palmă de om, am fost cu adevărat liberi… să Îl găsim pe Hristos şi pe aproapele nostru, familia pe care nu ştiam că o avem, şi micile bucurii ale vieţii care înainte nu ne bucurau.
Aceasta este “peştera” gândurilor şi a emoţiilor în care astăzi, a treia zi a Crăciunului, Hristos Domnul Se naşte, în închisoarea din Viterbo, unde cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Siluan, şi cu prezenţa Preasfinţitului Părinte Arhiereu Vicar Atanasie de Bogdania, şi voluntarii din Parohia “Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica”, după o pauză de doi ani impusă de pandemie, am cercetat pe cei întemniţaţi, frații noștri.
Slujba Acatistului Nașterii Domnului, rostită de toți cei prezenți în capela Institutului de detenție a fost încununată de cuvântul de învăţătură şi încurajare al Preasfinţitului Părinte Atanasie.
Bucuria a fost desăvârșită de darurile duhovniceşti (calendare, cruciulițe), dăruite de Preasfințitul Părinte Episcop şi de bunătăţile bucătăriei româneşti tradiţionale din perioada sărbătorilor Crăciunului, pregătite de credincioșii parohiei din Viterbo.
Andreea Bianca Joian
- Dettagli
- Visite: 546
Dar de carte sfânta la Parohia Settimo Torinese

Cu ajutorul Bunului Dumnezeu, cu Binecuvântarea PS Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei și cu sprijinul PS Părinte Episcop Vicar Atanasie, în aceste zile de prăznuire sfântă, în parohia Sf. Ierarh Ioan de la Râșca și Secu au fost împărțite împreună cu obișnuitele dulciuri și cărți de suflet folositoare. Astfel, au fost cumpărate prin intermediul Departamentului de Materiale al Episcopiei noastre, 100 de catehisme Învățătura de Credință Ortodoxă și 100 de cărți Mica Biblie, ambele fiind editate de către Editura Institutului Biblic și de Misiune Ortodoxă al Patriarhiei Române.
Au fost dăruite de asemenea și broșuri de învățătură ortodoxă în limba italiană, tipărite prin osteneala Centrului Eparhial.
Multe dintre acestea au fost donate de către familiile comunității noastre iar altele au fost donate prin slujirea sfântului Altar. Acestea au fost împărțite tinerilor din parohie cu gândul ca sămânța dreptei credințe să fie răspândită spre folosul tuturor.
Dam Slavă Lui Dumnezeu pentru toate !
Pr. Paul Porcescu

- Dettagli
- Visite: 262
Prima celebrazione ortodossa a Corbetta

Con la benedizione di Sua Eminenza il Vescovo Siluan della Diocesi Ortodossa Rumena d’Italia, con la cura di Sua Eminenza Atanasio di Bogdania, Vescovo Vicario della Diocesi Ortodossa Rumena d’Italia, su iniziativa dell'assessore comunale Simona Stroie, con il contributo del sindaco Marco Ballarini e la generosità del parroco cattolico don Giuseppe Galbusera, il secondo giorno di Natale, la comunità ortodossa romena della città di Corbetta (MI), decanato di Lombardia II, ha potuto radunarsi in preghiera per la celebrazione della Divina Liturgia, presso la chiesa di Sant'Ambrogio di Corbetta.
Al termine della Divina Liturgia, il coro della Chiesa di Cuggiono ha sostenuto un piccolo concerto di canti di Natale. Le autorità dell'amministrazione comunale hanno partecipato alla festa della comunità rumena. Ci auguriamo che questa celebrazione non sia un evento singolare ma il primo di una lunga serie, e che la comunità di Corbetta diventi una chiesa filiale della parrocchia di Cuggiono.
Don Claudiu Ioan Cocan
- Dettagli
- Visite: 671
Galerie foto | Duminica după Nașterea Domnului la Centrul Eparhial de la Roma

Galerie foto | Duminica după Nașterea Domnului la Centrul Eparhial de la Roma
- Dettagli
- Visite: 701
Praznicul Nașterii Domnului la Paraclisul din incinta Centrului Eparhial de la Roma

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, la Praznicul Nașterii Domnului nostru Iisus Hristos, 25 decembrie 2021, Preasfințitul Părinte Arhiereu-vicar Atanasie de Bogdania a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie la Paraclisul Mănăstirii „Adormirea Maicii Domnului” din incinta Centrului Eparhial de la Roma. Înainte de Dumnezeiasca Liturghie, ierarhul a săvârșit hirotesia întru ipodiacon a tânărului Andrei Țânțar.
În cuvântul de învățătură dăruit celor prezenți la acest Praznic al bucuriei, Preasfințitul Părinte Atanasie a vorbit despre venirea în lume a Domnului, un gest al iubirii dumnezeiești: “Acest mare Praznic al creștinătății, înomenirea Fiului lui Dumnezeu ne prilejuiește nouă, tuturor celor care mărturisim Întruparea Domnului în lumea aceasta, o primăvară duhovnicească, căci Mântuitorul, născut în iesle din Preacurata Sa Maică ne va redeschide nouă ușile Raiului, va dărui lumii întregi o viață înfloritoare, plină de iubire și de lumină”.
La momentul rânduit, s-a dat citire Scrisorii pastorale a Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, intitulată: „Bucurați-vă, fii ai lui Adam, că S-a născut vouă Mântuitor!".
După otpustul Dumnezeieștii Liturghii, grupul de copii de la școala duminicală au susținut un program artistic de Crăciun. A urmat colindul tinerilor adolescenți, dar și al credincioșilor prezenți la Dumnezeiasca Liturghie, care s-au bucurat de Nașterea Domnului.
La final, toți cei prezenți au primit binecuvântarea Preasfințitului Părinte Atanasie de Bogdania, daruri și câte o iconiță cu Praznicul Nașterii Domnului.
Hristos S-a născut!
- NEPSIS Settimo Torinese - Retrospectivă - Săptămâna a XIII-a On-Line a Școlii Parohiale "Sf. Ioan de la Râşca și Secu" întru cinstirea Praznicului Nașterii Domnului 2021
- Desaga milosteniei 2021 - Venaria Reale
- NEPSIS Settimo Torinese - Retrospectivă - Săptămâna a XII-a On-Line a Școlii Parohiale "Sf. Ioan de la Râşca și Secu"
- Slujire ortodoxă în penitenciarul din Torino










