- Dettagli
- Visite: 464
Peste 120.000 de români basarabeni și bucovineni, din Italia, au sărbătorit ieri Nașterea Domnului

Românii basarabeni și nord-bucovinenii, care se află în Italia, au sărbătorit joi, 7 ianuarie (25 decembrie, după calendarul nerevizuit), Nașterea Domnului.
Cu această ocazie Preasfințitul Părinte Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a trimis un cuvânt de învățătură și de binecuvântare, care s-a citit la finalul Sfintei Liturghii.
Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, arhiereul vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a slujit în Parohia "Sfântul Nicolae" - Orvieto. Comunitatea a fost înființată în anul 2004 de către Înaltpreasfințitul Părinte Iosif, Mitropolitul Europei Occidentale și Meridionale.
În jurisdicția canonică a Eparhiei Italiei se află 28 de parohii care slujesc după calendarul iulian. Prin Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae, Episcopia Ortodoxă Română a Italiei, se îngrijește de păstorirea acestor fii ai neamului. Prima comunitate înființată în Episcopia Ortodoxă Română a Italiei pentru păstorirea basarabenilor și a bucovinenilor din Bucovina de Nord este Parohia „Sfântul Mucenic Mina” – Roma 4 (Palestrina), înființată în anul 1999.
În Italia, potrivit statisticilor publicate de Ministerul de Interne, se află aproximativ 120.000 de români basarabeni. La această cifră se mai adaugă câteva mii de români proveniți din Bucovina de Nord (Cernăuți) și Bugeac (Basarabia de sud - est).
- Dettagli
- Visite: 248
NEPSIS Settimo Torinese - Retrospectivă - Săptămâna a XIV-a On-Line a Școlii Parohiale "Sf. Ioan de la Râşca și Secu" întru cinstirea Praznicului Botezului Domnului 2022

Cu binecuvântarea Prea Sfințitului Părinte Episcop Siluan și cu purtarea de grijă a Părintelui Paul, în Parohia din Settimo Torinese, cursurile Școlii Parohiale, au început anul 2022 sub binecuvântarea descoperirii Sfintei Treimi.
Tinerii NEPSIS, alături de coordonatorii, Valentin și Mădălina, au participat la un program complex ce a îmbinat noțiuni catehetice cu vizionări de documentare referitoare la Praznicul Botezului Domnului, încununate de realizarea icoanei Teofaniei. Astfel că "Altarul de Rugăciune" al micilor zugravi s-a îmbogățit cu cea de-a șasea Icoană din proiect, însumând un total de 72 de icoane realizate de la începutul noului an catehetic spre Slava Sfintei Treimi și a Sfinților.
În cadrul întâlnirilor On-Line s-au mai adăugat spre cunoaștere viețile Sfinților Serafim de Sarov, Nichifor cel lepros și Ioan Botezătorul, noţiuni de Limba Română, iar la Atelierul de Muzică Psaltică s-a studiat Axionul Praznical și alte părți de psaltichie.
Dăm Slavă Sfintei Treimi pentru toate realizările frumoase!
- Dettagli
- Visite: 1018
PS Părinte Atanasie de Bogdania a prăznuit Nașterea Domnului, conform calendarului iulian neîndreptat, la Parohia din Orvieto

Vineri, 7 ianuarie 2022, atunci când se prăznuiește Nașterea Domnului, conform calendarului iulian neîndreptat, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a poposit în mijlocul comunității parohiale „Sfântul Ierarh Nicolae" din Orvieto, una dintre cele 28 de parohii implicate în Misiunea „Sfântul Nicolae" pentru basarabeni și bucovinenii din Bucovina de Nord.
În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfințitul Atanasie a vorbit despre deosebita importanță a întrupării Fiului lui Dumnezeu în lume și, mai ales, cum să ne pregătim fiecare pentru acest Praznic: „Dumnezeu Se înomenește, în firea noastră, tocmai ca omul să se îndumnezeiască, să-și îndrepte firea sa cea căzută. Noi toți suntem chemați să răspundem la acest act de iubire tot prin iubire, prin pregătirea inimii noastre spre a se face iesle în care să se nască Fiul lui Dumnezeu. Fiecare suntem chemați să ne reorientăm viața spre Cel care ne-o va schimba cu adevărat și care va asuma toate păcatele voastre, va birui moartea și va învia, ca să se deschidă, astfel, calea spre Împărăția Cerurilor".
După un scurt concert de colinde, pregătit de către credincioșii parohiei gazdă, Preacucernicul Părinte Paroh Pavel Hîncu a adresat un cuvânt de mulțumire Preasfințitului Părinte Atanasie pentru această bucurie prilejuită la ceas de mare Praznic.
Slavă Ție, Dumnezeului nostru, slavă Ție!
- Dettagli
- Visite: 697
Praznicul Botezului Domnului la Centrul Eparhial de la Roma

Joi, 6 ianuarie 2022, la Praznicul Botezului Domnului, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie la Paraclisul Mănăstirii „Adormirea Maicii Domnului” din incinta Centrului Eparhial de la Roma.
În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania le-a vorbit celor prezenți despre această taină a Arătării Donului la Iordan: ”Sfântul Evanghelist Luca surprinde un lucru deosebit. El ne relatează că Mântuitorul se botează în iordan după ce Sfântul Ioan îi botează pe toți cei care veniseră la el, un botez pe care Înaintemergătorul Domnului îl făcea spre iertarea păcatelor. Cu alte cuvinte, Domnul se botează ultimul în această apă plină de păcatele tuturor, anticipând astfel întregul său plan de izbăvire a umanității din robia păcatului și a morții. De asemenea, mărturisirea Tatălui din ceruri avea un impact deosebit în conștiința iudaică de atunci. Glasul Tatălui confirmă prezența Fiului Său la Iordan, așa cum, în lumea iudaică, primirea în brațe, de către tată, a pruncului nou-născut semnifica recunoașterea legitimă a acestuia. Aceasta este lucrarea tainică ce se descoperă la Iordan și prefigurează, într-un fel, întreaga lucrare pământească a Domnului nostru Iisus Hristos”.
La momentul rânduit din timpul Dumnezeieștii Liturghii, Preasfinția Sa, alături de soborul slujitor, a săvârșit slujba sfințirii Aghiazmei celei Mari.
Toți credincioșii prezenți au fost apoi binecuvântați prin stropire cu Aghiazmă Mare, pe care au și purtat-o cu multă bucurie la casele lor, după rânduială.
Slavă, Doamne, Sfintei Tale Arătări!
- Dettagli
- Visite: 913
Românii din Insula Sardegnia, orașul Olbia.

Cu binecuvântarea Preasfințitului Siluan şi purtarea de grijă a Preasfințitului Părinte Arhiereu Vicar Atanasie de Bogdania, astăzi am săvârșit Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie alături de turma încredințată.
Au participat numeroși Credincioși la slujba de sfințire a Aghesmei Mari, care a avut loc în vecinătatea Orașului Olbia.
La final Părintele Paroh Marian Găină a aruncat în Marea Mediterană trei cruci de lemn, după care s-au aruncat opt bărbați cu credință tare !
Aducem mulțumire lui Dumnezeu pentru toate darurile revărsate asupra parohiei noastre.










